stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Prosimy dotykać eksponatów

Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska dr hab. Waldemar Ossowski serdecznie zapraszają na I Ogólnopolską Konferencję "Prosimy dotykać eksponatów", która odbędzie się 18 kwietnia 2016 roku, o godzinie 9:00.

paź 10

czwartek, g. 9:00

Sopot,
Na zaproszenie
paź 23

środa, g. 10:00 - 15:30

Wstęp wolny
Konferencja inspirowana jest wystawą "Prosimy dotykać eksponatów", prezentowaną w Dworze Artusa i dotyczyć będzie problemów dostosowania instytucji kulturalnych o charakterze wystawienniczym do potrzeb osób z dysfunkcjami poznawczymi.

Cel konferencji:

Podczas spotkania zastanowimy się, jak można skonstruować ofertę kulturalną, skierowaną szczególnie do osób niewidomych i słabowidzących, którzy są grupą, stanowiącą największe wyzwanie w przestrzeni muzealnej spośród wszystkich występujących niepełnosprawności.

Głównym ośrodkiem działań artystycznych i kulturalnych dedykowanych osobom niepełnosprawnym jest Dwór Artusa. Zaangażowanie tej placówki w wyrównywanie szans i znoszenie barier zostało nagrodzone 3 grudnia 2010 roku nagrodą "Miejsce Przyjazne Osobom Niepełnosprawnym 2010".

W odpowiedzi na otrzymaną nobilitację i zapotrzebowanie osób z dysfunkcjami poznawczymi Dział Edukacji, Promocji i PR-u Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w 2012 roku podjął pierwsze próby zorganizowania i adaptacji zabytkowej przestrzeni Dworu Artusa, czego owocem była otwarta 20 grudnia 2013 roku wystawa "Prosimy dotykać eksponatów". Wystawę odwiedziło już kilkaset osób z dysfunkcją wzroku, ponadto cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem pozostałych zwiedzających, w tym osób starszych oraz dzieci, przyczyniając się do uwrażliwiania na ten problem w kontekście społeczno-kulturowym.

Program:

9. 00 - Przywitanie
Waldemar Ossowski, Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
Piotr Kowalczuk, Z-ca Prezydenta ds. polityki społecznej, Urząd Miejski w Gdańsku
Monika Kryger, Kierownik Działu Edukacji, Promocji i PR-u MHMG

Blok I
- 9.15-11.00 - Wprowadzenie do tematyki
Ewa Redzimska (Okręg Pomorski Polskiego Związku Niewidomych) - Nie widzimy oczami lecz sercem, duszą, dłońmi.
Andrzej Zugaj (Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów) - Działania Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów na rzecz poprawienia dostępności muzeów.
Teresa Dederko, Grażyna Wuls (Instytut Tyflologiczny Polskiego Związku Niewidomych) - Dostępność dla niewidomych i słabowidzących - doświadczenia Polskiego Związku Niewidomych.
Marek Wysocki (Politechnika Gdańska) - Dostęp do dziedzictwa narodowego - prawo czy przywilej?
Bartek Surawski (Fundacja Zmiany) - Czy wystarczy zbudować, by przyszli?
- o informowaniu i przygotowaniu osób niewidomych do odbioru oferty muzeów.
Przerwa 11.00-11.45*

Blok II
- 12.00-14.00 - Metodologie działań dedykowanych
Agata Hołubowicz (Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci Niewidomych w Laskach)
- Specyficzne potrzeby percepcyjne dzieci niewidomych i słabowidzących jako odbiorców kultury - prawdy i mity.
Agata Kirol (Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym Warsztat Terapii Zajęciowej)
- O projekcie "Zewnątrz-wewnątrz"- doświadczanie sztuki przez odbiorcę z niepełnosprawnością sensoryczną.
Robert Więckowski (Fundacja Kultury bez Barier) - Obiektywnie subiektywna, niedopowiedzianie zinterpretowana - w poszukiwaniu najlepszej audiodeskrypcji do dzieł plastycznych na podstawie doświadczeń Fundacji Kultury bez Barier.
Małgorzata Perdeus - Białek (Dział ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Menedżerowie Jutra MOFFIN) - "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu", czyli aby widzieć, trzeba wiedzieć.
Anna Jankowska (Uniwersytet Jagielloński, Fundacja Siódmy Zmysł) - Dostępność poprzez projektowanie uniwersalne.
Przerwa 14.00-14.45*

Blok III
- 15.00- 17.00 - Praktyka muzealnicza
Monika Iwanowska (Muzeum Śląskie) - Muzeum Śląskie dla osób niewidomych
i niedowidzących.
Katarzyna Bury, Elżbieta Lang (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) - Muzeum naprawdę dla wszystkich - program Muzeum Historycznego Miasta Krakowa skierowane do osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.
Anna Zdzieborska, Paulina Celińska (Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki) - Sztuka dostępna dla osób niewidomych w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki: dotykanie oryginałów, pomoce dotykowe, audiodeskrypcja.
Monika Marciniak (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku) - Od latarni magicznej do kina sferycznego, czyli jak tworzyć audiodeskrypcje do zawansowanych projekcji cyfrowych.
Paulina Dzwonkowska (Muzeum Miasta Łodzi ) - Edukacja włączająca w przestrzeni muzealnej na przykładzie działalności Muzeum Miasta Łodzi - perspektywa pedagogiczna i muzealna.
Anna Wojciechowska (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Oddział Grodzisko w Sopocie) - Skansen Archeologiczny GRODZISKO w Sopocie wobec gości muzealnych z dysfunkcją wzroku. Sytuacja obecna i perspektywy.
Arleta Gałązka (Muzeum Narodowe w Gdańsku) - Utrudnienia i możliwości zwiedzania statków - muzeów przez osoby niepełnosprawne.
Hubert Grzegorczyk (Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej, Biuro Projektów)
- Jak przedstawić przestrzeń muzealną osobie z dysfunkcją wzroku na podstawie wystawy "Prosimy dotykać eksponatów".