W 2 (19) 2014, numerze "Blizy" zatytułowanym "Przestrzeń i architektura" chcielibyśmy przyjrzeć się roli architektury w kształtowaniu przestrzeni wokół nas i płynącym stąd wielorakim konsekwencjom. W naszej części Europy brzydota przestrzeni zarówno miejskiej, jak i wiejskiej jest czymś powszechnym.
Pragniemy zwrócić uwagę czytelników na istnienie tego problemu, pokazać architektoniczny chaos, "kociokwik" i "bezhołowie" i bezguście, które nas otacza. Na łamach Blizy wypowiadają się w tekstach m.in. Janusz Korbel, Agnieszka Sabor, Andrzej Kasperek, Monika Samsel-Chojnacka, gościem specjalnym numeru i spotkania promocyjnego będzie - Filip Springer - autor "Wanny z kolumnadą" - brawurowego reportażu o polskiej przestrzeni.
data: 23 czerwca 2014 (poniedziałek)
godzina: 19:00
miejsce: InfoBox Gdynia, ul. Świętojańska 30, 81-372
bilety: wstęp wolny
Charakter zabudowy, w której toczy się nasze codzienne życie to jeden z najważniejszych czynników oddziałujących na ludzką psychikę. Wpływa na nasze samopoczucie, ustanawia bądź niszczy więzi z miejscem zamieszkania, buduje lub rozrywa międzyludzkie relacje, tworzy lub unicestwia mityczny i symboliczny wymiar przestrzeni. Świadomie i konsekwentnie prowadzona polityka kształtowania przestrzeni jest przejawem kulturowej dojrzałości oraz rozwiniętych potrzeb estetycznych danego społeczeństwa. Problematyka numeru zostanie rozszerzona o inny jeszcze wątek. Będzie nim obecność architektury w literaturze, kinie i sztukach plastycznych. W 19. Blizie również obszerna rozmowa z Małgorzatą Łukasiewicz, przewodniczącą Nagrody Literackiej GDYNIA, której tegoroczną edycję objęliśmy specjalnym patronatem.
- Pytanie o przestrzeń publiczną - należącą do nas wszystkich - jest jednym z najważniejszych pytań o naszą przyszłość, jakość życia, dobre - bądź złe - samopoczucie. Zapewne większość urzędników podejmujących ważkie decyzje urbanistyczne w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że determinują naszą - obywateli - przyszłość na całe dekady. Polska jest, niestety, krajem urbanistycznego chaosu, brzydoty, kiczu, bałaganu, tysięcznych przykładów sobiepaństwa. Mimo swoich sukcesów nie ma pięknego oblicza. Niewiele pomagają apele i mądre teksty publicystów. Dlatego zapraszamy do dyskusji nad naszą przestrzenią publiczną. Od nas także coś zależy. Może więcej, niż nam się wydaje - mówi redaktor naczelny "Blizy" Paweł Huelle.
"Bliza" to pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. "Bliza" stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.
Redagują: Paweł Huelle - redaktor naczelny; Adam Kamiński - sekretarz redakcji; Piotr Millati - redakcja eseju; Wojciech Boros - redakcja poezji; Magda Danaj - rysuje.