stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Jarmark Św. Dominika 2025

Punkt seperacji Barw Jacek Niegoda

Wydarzenie w ramach

Wirtualna Strefa Ekonomiczna. SEPARACJA BARW to usługa artystyczna dla wizytujących Jarmark Św. Dominika. Warsztat Jacka Niegody obrabia biało-czerwone przedmioty.

gru 2-5

poniedziałek - czwartek, g. 9:00 - 18:00

Wstęp wolny
Wirtualna Strefa Ekonomiczna
Alternativa na Jarmarku Św. Dominika
05.08 - 11.08.2013
Koncepcja kuratorska: Kuba Szreder
Projektanci Kiosku WSE: Natalia Romik, Maciej Czeredys
Wykonanie Kiosku WSE: Agnieszka Szreder, Jan Szreder
Uczestniczący artyści: Jesper Alvaer i Isabela Grosseová, Marsha Bradfield, Maya Gordon, Folke Köbberling, Jacek Niegoda.
Ekipa WSE: Miro Górczyński, Dorota Zapalska, Szymon Żydek.

Wirtualna Strefa Ekonomiczna to strefa ekonomicznej wyobraźni, żywa wypustka Alternativy na Jarmarku św. Dominika. Sam Jarmark jest corocznym świętem ulicznego handlu, atrakcją, która ściąga do centrum Gdańska rzesze turystów. WSE sytuuje się wewnątrz tego największego w regionie Bałtyku miejskiego targowiska, przekształcając go od środka wedle zasad wirtualnych ekonomii. Na straganie Alternativy nie sprzedajemy skórzanej galanterii, starych zegarów, morskich landszaftów czy wyrobów z bursztynu. W naszym Kiosku grupa polskich i międzynarodowych artystów oddaje się eksperymentom z różnymi formami niekomercyjnej wymiany, wyobrażeniowej gospodarki, handlu na opak, kalkulacji na wspak. W przeciwieństwie do specjalnych stref ekonomicznych WSE nie działa wedle uświęconych praw maksymalizacji zysku i (niby) racjonalnej kalkulacji, WSE jest tymczasowym ośrodkiem artystycznej gry z objawionymi prawdami ekonomii, przekracza granice ekonomicznej wyobraźni.

Architektura WSE, zaprojektowana przez Macieja Czeredysa i Natalię Romik, nawiązuje do fantazmatycznych formuł wirtualnej ekonomii. Zaciekawia przechodniów wertykalną, rozjeżoną geometrią, zmieniającą się podle działań i intencji artystów. Obłożone lustrami laboratorium działa niczym kameleon- zwierciadło, zlewa się z komercyjnym otoczeniem, odbijając codzienną rzeczywistość jarmarku.

WSE towarzyszy filozoficzna pogadanka o ekonomii, zaaranżowany we współpracy z Wolnym Uniwersytetem Warszawy.

Harmonogram Działań:
05.08 - 11.08 - Marsha Bradfield, projekt badawczy, Za Moje i Twoje Portfolio: równościowy wzrost międzyosobowego kapitału interesariuszy WSE
05.08 - 06.08 - Folke Koebberling, instalacja procesualna, Tagesfiliale Köbberling Elektronik
07.08 - 08.08 - Jacek Niegoda, punkt usług artystycznych, Punkt Separacji Barw
09.08 - pogadanka z Michałem Kozłowskim w ramach Wolnego Uniwersytetu Warszawy, Skąd się bierze wartość czyli o co właściwie chodziło brodatemu filozofowi z Trewiru
09.08 - 10.08 - Maya Gordon, kolekcja, Mniej lub Bardziej Namacalne Osobliwości ze Zbiorów May'i Gordon
11.08 - Jesper Alvaer i Isabella Groseova, performance, Płynne Poziomowanie

Jacek Niegoda, Punkt Separacji Barw
Separacja Barw to usługa artystyczna dla wizytujących Jarmark Św. Dominika. W warsztacie Jacka Niegody można poprawić części garderoby, przedmioty gospodarstwa domowego, drobne sprzęty, meble. O ile w punkcie repasacji można podnieść oczko w nylonowych pończochach, w zakładzie szewskim naprawić buty, u kaletnika zszyć rozprutą torebkę, w Punkcie Separacji Barw można preparować przedmioty biało- czerwone. W Separacji Barw można odpruć, oderwać, odkręcić, odciąć, odłamać, odseparować białe od czerwonego. W Punkcie Separacji Barw można przywrócić przedmiotom i sprzętom jakość czystych barw.
Czujesz się skrępowany ideologią barw?
Przygnębia Cię oficjalna polityka kolorów?
Przyjdź do punktu Separacji Barw!
Czas na czyste kolory!
Biały!
Albo!
Czerwony!
Nie chcesz być biały?
Możesz być czerwony!
Wybór należy do Ciebie!
Przynieś kapelusz biało-czerwony. Po Separacji Barw otrzymasz biały albo czerwony.
Przynieś perukę biało-czerwoną. Po Separacji Barw otrzymasz białą albo czerwoną.
Przynieś biało-czerwony kubek do kawy. Po Separacji Barw otrzymasz tylko biały.
Również na miejscu już gotowe przedmioty gospodarstwa domowego po Separacji Barw.
Punkt Separacji Barw nie ponosi odpowiedzialności za efekt końcowy wykonanej usługi.
Po zleceniu Separacji Barw reklamacji nie uwzględniamy.


Jacek Niegoda
studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku, współpracował z Galerią Wyspa oraz Otwartym Atelier (późniejszym CSW Łaźnia) w Gdańsku. Współzałożyciel Fundacji Wyspa Progress oraz Centralnego Urzędu Kultury Technicznej (CUKT). Realizuje wideoprojekty i akcje artystyczne. W swoich realizacjach odnosi się do relacji pomiędzy władzą, techniką, sztuką. Mieszka i pracuje w Gdańsku.