stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Puste miejsce przy wigilijnym stole w naszej tradycji jest symbolem gościnności i otwartości. Dawniej było przeznaczone dla najbliższych, których już z nami nie ma. Wierzono, że w ten szczególny wieczór zasiadają z nami przy jednym stole - czasem pod postacią zagubionego wędrowca, który zapukał do naszych drzwi.

lis 29

piątek, g. 19:00

Na zaproszenie
Debata, która odbędzie się 14 grudnia o godz. 20 w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, będzie poświęcona gościnności, otwartości oraz temu, jak mądrze i skutecznie pomagać - w kontekście obecnej sytuacji na granicy.

Można ją śledzić na Youtubie:




Aktualna sytuacja na wschodniej granicy wywołuje wiele dyskusji, wątpliwości i podziałów - mimo że to moment, w którym powinniśmy być solidarni z drugim człowiekiem. Usiądźmy więc przy jednym stole i porozmawiajmy - o naszym stosunku do symbolicznego wędrowca, do tego Innego, który przychodzi pod nasze drzwi, a o którym nic nie wiemy. Który wychował się w innej kulturze, być może wyznaje inne wartości, ma inne przekonania.
Kogo jesteśmy w stanie ugościć?

Czym jest w naszej tradycji i kulturze to puste miejsce przy stole?
Uczestnicy debaty wspólnie zastanowią się, czy i jakie obowiązki spoczywają na nas - przedstawicielach kultury, sztuki, mediów - oraz na kościele, wobec potrzebujących naszego wsparcia. Porozmawiamy również o tym, dlaczego obecność na granicy i pomoc niesiona przez znanych aktorów i aktywistów wywołuje taki hejt.

Poszukamy również odpowiedzi na to, jak pomagać - w jaki sposób odpowiadać na realne potrzeby tych, którym pomagamy, jednocześnie chroniąc ich prawa i bezpieczeństwo, zapobiegając nadużyciom władzy i uwzględniając kontekst kulturowy.

W debacie udział biorą:

Karolina Lewicka - dziennikarka Radia Tok FM, prowadzi program "Wywiad polityczny". Współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym". Wcześniej przez kilkanaście lat związana z TVP. Była reporterką sejmową i publicystką, relacjonowała wszystkie kampanie wyborcze. Politolog, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wykłada w Collegium Civitas.

Anna Alboth - Polka mieszkająca w Berlinie. W 2018 roku nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla (pierwsza "polska nominacja" od 11 lat!) za inicjatywę Civil March For Aleppo, w którym udział wzięło 3,5 tysiąca osób z 62 krajów. Jest dziennikarką prasową. W ciągu ostatnich dwunastu lat pracowała w mediach w Polsce - najdłużej dla Gazety Wyborczej. Od 2000 roku była związana ze Stowarzyszeniem Młodych Dziennikarzy Polis, a potem, przez wiele lat - na poziomie międzynarodowym - w organizację European Youth Press. Organizowała najróżniejsze projekty i treningi o mediach w całej Europie, prowadziła Orange Magazine, była członkiem zarządu tej 50 000-osobowej sieci.

Khedi Alieva - aktywistka i animatorka społeczna, pochodzi z Czeczenii, mieszka w Gdańsku od 2013 roku, z wykształcenia pedagożka, członkini Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsk. Uczestniczyła w tworzeniu i wdrażaniu Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku. Absolwentka Szkoły Mentorów Międzykulturowych Fundacji Ocalenie, Szkoły Liderów Fundacji RCI w Gdańsku, Programu "Draw the line" Fundacji Feminoteka oraz kursów na temat rozwoju kompetencji międzykulturowych. Prowadzi warsztaty dla studentów, nauczycieli, pracowników socjalnych i urzędników miejskich na temat różnorodności kulturowej, migracji i integracji imigrantów. Organizuje i prowadzi warsztaty dla imigrantek i uchodźczyń na temat ich praw w Polsce. Współautorka i realizatorka programów edukacyjnych dla szkół. Współautorka badań i artykułów naukowych na temat integracji imigrantów i uchodźców. Współzałożycielka Fundacji "Kobiety Wędrowne" i prezeska zarządu, odpowiedzialna za realizację projektów integracyjnych (Dom Międzykulturowy, Help Refugee Women, Miasto jak wspólny pokój, Razem na rynek pracy).

Maciej Stuhr - polski aktor, reżyser i scenarzysta filmowy i teatralny, felietonista, konferansjer, psycholog, wykładowca akademicki. Do najważniejszych ról w jego aktorskiej karierze należą występy w filmach: "Chłopaki nie płaczą", "Poranek kojota", "33 sceny z życia", "Listy do M.", "Pokłosie", "Obława", "Planeta singli", "Czerwony kapitan" i "Sala samobójców. Hejter" oraz w serialach: "Glina", "Bez tajemnic", "Belfer", "Diagnoza" i "Szadź". W latach 2004-2008 był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie, od 2008 występuje w Nowym Teatrze w Warszawie. Uhonorowany tytułem Mistrza Mowy Polskiej. Laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w 33 scenach z życia i Orła za pierwszoplanową rolę w Pokłosiu, jak też dwóch Róż Gali i Węża. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Prowadzi czynnie działalność charytatywną, angażuje się w liczne akcje społeczne - w tym obecnie na rzecz uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.

Ksiądz Krzysztof Niedałtowski - teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych, współorganizator Gdańskiego Areopagu. W latach siedemdziesiątych współtworzył z Krzysztofem Babickim studencki teatr "Jedynka". Jako student teologii założył i prowadził, we współpracy z aktorami Teatru Wybrzeże, teatr seminaryjny. Ukończył Gdańskie Seminarium Duchowne. Studiował również, wieńcząc naukę doktoratem z etnologii sztuki ("Maski rytualne Afryki"), na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był stypendystą Ludwig-Maximilians-Universität München oraz KU Leuven. W latach dziewięćdziesiątych był jednym z tych, którzy powołali do istnienia gdańskie Radio Plus. Sprawuje funkcję prezydenta Fundacji Pro Arte Sacra, promującą sztukę sakralną. Wykłada w Gdańskim Seminarium Duchownym, Uniwersytecie Gdańskim oraz Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Jest duszpasterzem środowisk twórczych i rektorem kościoła św. Jana. Przewodniczył zespołowi redakcyjnemu Karty Powinności Człowieka.
______________________________

Afgańskie rodziny, sprowadzone rządowymi samolotami, jako "Przyjaciele Polski" w uznaniu za dotychczasową współpracę na rzecz naszego kraju, mają przyspieszoną ścieżkę integracji. Rodziny otrzymały już azyl i tzw. paszport genewski. Mają nadany PESEL, mogą podjąć pracę, zawierać umowy i wynająć mieszkanie. W teorii. W praktyce potrzebują naszego wsparcia na starcie. Większość dorosłych mężczyzn w tych rodzinach ma wyższe wykształcenie. Młodzi studiowali w Kabulu czy Heracie i chcieliby kontynuować studia w Polsce. Najważniejszą pomocą dla nich jest teraz pomoc w wynajęciu mieszkania i opłata pierwszego czynszu. Na kolejne opłaty rodziny sobie zarobią, otrzymują też przez pierwszy rok po opuszczeniu ośrodka zasiłki pomocowe.

Jeżeli macie Państwo do wynajęcia większe mieszkanie albo dom dla afgańskiej, wielodzietnej rodziny, prosimy o kontakt mailowy na adres: tak3city@gmail.com.

Informacja o biletach

Zamiast biletu wstępu, zachęcamy do zakupu cegiełki na:
https://app.evenea.pl/event/pustemiejscegts/