stat
Impreza już się odbyła

Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel to najnowsza książka Antoniego Pawlaka, poety i publicysty, opozycjonisty doby PRL, który przepracował z Pawłem Adamowiczem ponad dziesięć lat. Najpierw jako doradca do spraw kultury, potem rzecznik prasowy, a na koniec doradca.

Na 180 stronach nie zawiera się biografia prezydenta Pawła Adamowicza. [] nie ma tu opowieści o jego przodkach, wspomnień kolegów szkolnych ani opisów prowadzonych przez niego strajków. To raczej książka o dobrym człowieku, o przyjaźni, solidarności i miłości zauważa Cezary Łazarewicz, wybitny reportażysta i pisarz, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Sam autor lojalnie ostrzega, ze to nie jest spis dokonań, zaniechań i błędów Pawła Adamowicza: To nie jest próba stworzenia zobiektywizowanego portretu. To nie jest panegiryk na cześć.

W pierwszych słowach Antoni Pawlak przyznaje się do niekompletności portretu Pawła Adamowicza: Czy można opowiedzieć drugiego człowieka? Także takiego, który jest (był) bardzo bliski? To trudne. A właściwie niemożliwe. Opowiedzieć siebie, tak do końca i uczciwie, jest niełatwo. A cóż dopiero innego. Wszak nigdy nikogo nie poznajemy do końca, do samego dna. Każdy ma w sobie jakieś tajemnice, ma w sobie miejsca, do których nigdy nikogo nie wpuszcza.

Czym jest więc ta książka? Nieprzypadkowo mottem dla niej jest fragment wiersza Kot w pustym mieszkaniu Wisławy Szymborskiej: Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął / i uporczywie go nie ma. To pozbawiona chronologii opowieść o człowieku, który z prezydenta miasta i szefa stał się przyjacielem. O poszukiwaniach, rozwoju, zmianie, wzajemnym oddziaływaniu na siebie ludzi i spraw. Raz wzbudza śmiech, innym razem przynosi wzruszenie. Wiele w niej bowiem sekretów, bólu straty, nieukojonego żalu. Narracje wzbogacają liczne fragmenty z bloga Pawła Adamowicza i fotografie autorstwa Piotra Połoczańskiego.

Antoni Pawlak potrafi opowiadać o swoim szefie tak żywo i serdecznie, że zaraz go polubicie. I zostaniecie z nimi do ostatniej strony, po której odnajdziecie w sobie żal, k, żal, bo nie ma
go już między nami zaświadcza Cezary Łazarewicz.

Rozmowę z autorem poprowadzą gdańscy reportażyści Dorota Karaś i Marek Sterlingow. Fragmenty książki przeczyta Igor Michalski, dyrektor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Organizatorem spotkania i wydawcą książki jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

Podczas spotkania będzie można zaopatrzyć się w książkę w promocyjnej cenie 40 zł, płatność gotówką lub kartą płatniczą.