stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Rafał Dominik i Maurycy Gomulicki: Modern Talking - wystawa Opinie (2)

Wystawa "Modern Talking" opiera się na premierowym w Polsce zestawieniu twórczości dwójki artystów - Maurycego Gomulickiego i Rafała Dominika, którzy do tej pory mają za sobą tylko jedną wspólną realizację w 2014 pt.: Razzle & Dazzle w WM Gallery w Amsterdamie.

7 - 29 stycznia 2025, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

19 października 2024 - 31 stycznia 2025

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2
Ekspozycja czynna : 17.05.-23.06.2019r., od wtorku do niedzieli, godz. 11:00 - 19:00

POZIOM "1"

kuratorka: Emilia Orzechowska

Na wystawę złożą się prace powstałe w ciągu ostatniej dekady, cześć z nich pochodzi z projektów będących cały czas w procesie. Istotnym elementem prezentowanych prac jest intensywny kolor traktowany tyleż jako synonim witalności, podmiot zmysłowy, nośnik komunikatu erotycznego co element dyskursu socjo-kulturowego. Artyści należą do dwóch odrębnych pokoleń lecz łączy ich m.in. zainteresowanie kulturą popularną będącej dla nich obu ważnym źródłem inspiracji i punktem odniesienia. Prezentowane przez nich prace znajdują się w pozycji polemicznej wobec obowiązujących norm definiujących dobry gust.

Obaj artyści postrzegani są jako turbo-koloryści i chętnie wykorzystują w swoich realizacjach (również rzeźbiarskich) intensywny kolor, który traktują jako fundamentalny nośnik przekazu. Bynajmniej nie są "uzależnieni" od koloru - obaj mają na swoim koncie również realizacje achromatyczne: biało-czarne (Gomulicki) i szare (Dominik), które będą prezentowane w przestrzeni galerii, lecz odarte z kontekstu, w jakim były wcześniej pokazywane.

Prace Gomulickiego i Dominika pozostają w dialogu ze sobą. Artyści eksplorują podobne wątki z różnych perspektyw: Rafał skłania się wyraźnie ku neoprymityzmowi, wiele z jego przedstawień można określić jako turpistyczne, podczas gdy Maurycy ma obsesję na punkcie swoistej fetyszystycznej doskonałości kształtu, koloru i materii. Obaj są entuzjastami. Między innymi dlatego tak dobrze rezonują ze sobą. Zachwyt i fascynacja są dla nich czymś naturalnym, stanowią punkt wyjścia dla ich wspólnych projektów, które następnie mutują pod wpływem indywidualnej przewrotności charakterystycznej dla każdego z nich.