stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Galeria Żak w dniach 13.05-31.05.2021 będzie czynna w g.10.00 - 19.00 (w sb i nd od g.16.00). Prace można również obejrzeć za pośrednictwem filmowej rejestracji wystawy. Film będzie dostępny na stronach Facebook.com/Galeria-Żak, Facebook.com/KlubZak oraz na kanale YouTube Klubu Żak.  

15 listopada - 1 grudnia 2024, g. 19:00

Wstęp wolny

6 grudnia 2024 - 30 marca 2025, g. 10:00

bilety 23 zł
ulgowy 17 zł
Obrazy osobiste to wypowiedź malarska zawierająca wachlarz refleksji nad rzeczywistością a także będąca jej wiernym odzwierciedleniem. Obrazy stanowią liryczne spojrzenie na otaczający artystę świat. Czym jest? Jak go interpretuje? Świat jako pojemny obszar, źródło inspiracji. Rafał Podgórski zdaje się nie zawężać pola interpretacyjnego. W jego obrazach jest przedstawiony świat dosłownie i w przenośni. Jest to interpretacja natury bliska realizmowi magicznemu. Obrazy przedstawiające zwykłe drzewa czy drogę z poboczem, leśną gęstwinę czy fragment stawu z łabędziami nie są tylko danym przedstawieniem. Zawsze ukrywa autor zagadkę, dając podpowiedź w tytułach prac, zagadkę niczym mrugnięcie okiem do widza. Zwykły las może stać się szczeliną, przejściem do innych światów, wśród drzew czają się migoczące oczy dzikiego zwierzęcia, koło banalnego wątku pocztówkowego, jakim może być staw z łabędziami, nagle wytrychem do obrazu staje się zagubiony przez kogoś ,porzucony na brzegu otwarty portfel. Banalny wydźwięk ginie, zmiana następuje szybko i obraz zyskuje bardzo, wprowadzona do niego zostaje intryga.

Inny obraz, na którym przedstawiona została wisząca na skale zwykła koszula zyskuje rangę wręcz obiektu kultu, kompozycja traktuje obiekt niczym relikwię na tle skałek. Interesujący sposób namalowania tak zwykłego przedmiotu wzbogaca interpretację obrazu. Artysta gloryfikuje-o ile nie jest to zbyt mocne słowo- codzienność, nadaje jej odcieniom rangę, barwę, intensywność.
Są Obrazy osobiste opowieścią o tym, że cienka granica pomiędzy banałem a czymś intrygującym zaciera się. Można by zarzucić twórcy zbytni realizm. Czemu służyć mają zabiegi polegające na dodawaniu elementów intrygi do prostych historii? Nie potrafię odpowiedzieć jednoznacznie na tak postawione pytanie. Jedno wiem na pewno- w tych obrazach jest tajemnica zmuszająca odbiorcę do zadawania różnych pytań. Gdyby tego elementu tajemnicy nie było nie miałabym o czym pisać. Realistyczne przedstawienia, impresje na tematy codzienne, próba nadania magicznej aury i znaczenia zwykłym przedmiotom- te wszystkie wątki łączą się tworząc interesującą wypowiedź malarską.
Osobiste obrazy- czyli prywatne, intymne. Jednocześnie uniwersalne. Drzewa, droga, koszula, portfel, ukryte przejścia, są to wszystko motywy, które znamy przecież z codziennych obserwacji. Artysta nadał im większe znaczenie portretując je. Zdaje się nazywać świat po swojemu. Wszyscy widzimy las czy skałę i leżące na nim ubranie, ale nie znamy jej historii. Obrazy Rafała Podgórskiego oswajają zwykłe rzeczy, nazywają je, w pewnym stopniu wpuszczają snop światła na rzeczy zapomniane lub pominięte. Są gestem archeologa sztuki, który odkrywa warstwy rzeczywistości dla siebie i dla innych, nazywając je, po prostu malując je.

Agata Nowosielska
Rafał Podgórski jest absolwentem gdańskiej ASP w pracowni prof. Jerzego Ostrogórskiego, w 2015 roku obronił tytuł doktora sztuki. Realizuje wiele otwartych cykli malarskich, będących w związku z zasadą narracyjności w drodze ku szeroko rozumianej tożsamości idei. Pedagog, dydaktyk, twórca Atelier Miniatura. Artysta wystawiał swoje prace w Karlsruhe w galerii Poly Produzentengalerie czy w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz w BWA w Rzeszowie podczas Triennale malarstwa Jesienne Konfrontacje oraz brał udział w innych licznych wystawach w kraju i zagranicą.

Zasady sanitarne:
1. W Galerii może przebywać 6 osób jednocześnie
2. Obowiązuje nakaz utrzymywania przez zwiedzających odpowiedniego dystansu społecznego
3. Obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przez zwiedzających
4. Zwiedzającym zapewnia się możliwość dezynfekcji rąk przy wejściu do Klubu, możliwość dezynfekcji rąk w łazienkach na parterze i I piętrze
5. Powierzchnie dotykowe w tym klamki, włączniki światła, poręcze są regularnie dezynfekowane.
6. Przy wejściach do budynku Klubu przygotowano oddzielne pojemniki na zużyte rękawiczki i maski