Między wiarą a strachem. Luter - podobnie jak wielu ludzi jego epoki - bał się bardzo mocno, że natura ludzka jest nieuleczalnie skażona. Zapraszamy serdecznie na wykład "Reformacja - Rewolucja Lutra", który poprowadzi dr Sebastian Duda. Spotkanie odbędzie się już 21 grudnia o godz. 18:00 w Gdyńskim Centrum Filmowym.
dr Sebastian Duda - teolog, filozof, historyk, eseista, publicysta. Członek redakcji "Więzi" i "Laboratorium Więzi". Pracował na Katolickim Uniwersytecie Lowańskim w Belgii. Autor kilkuset publikacji naukowych i popularnonaukowych. Obecnie wykładowca na Studiach Gender w IBL PAN oraz w Warszawskim Studium Filozofii i Teologii.
O wykładzie: W przypadku Lutra doszło do głosu napięcie bardzo charakterystyczne dla jego czasu: między wiarą a strachem. Luter - podobnie jak wielu ludzi jego epoki - bał się bardzo mocno, że natura ludzka jest nieuleczalnie skażona. Świadectwa tego widział wszędzie. Dowodem była przede wszystkim jego własna grzeszność. Jej skutkiem musiało być potępienie i śmierć. Kościelna retoryka nie pozostawiała co do tego złudzeń. Kaznodzieje, teologowie, hierarchowie, spowiednicy wciąż dowodzili, że życie nieustannie jest naznaczone umieraniem. Co więcej, w powszechnych wyobrażeniach człowiek ówczesny jeszcze przed zgonem ciągle spotykał dybiących na niego wysłanników śmierci: diabła i jego współpracowników - czarownice, heretyków, złoczyńców i atakujących właśnie Europę niewiernych Turków. Działania tej demonicznej agentury (jak również niemoralność papiestwa i niższego kleru) odczytywano jako znak przyjścia Antychrysta i nieuchronnego Sądu. Luter - po lekturze listów św. Pawła i dzieł św. Augustyna - przeżył wyzwalające doświadczenie. W przeczytanych pismach dostrzegł koncept absolutnego usprawiedliwienia grzesznika przez wiar w zbawczą moc śmierci Chrystusa. Okazało się, że odkrycie to nie tylko dla niego miało charakter wyzwalający. Taka była podstawowa przyczyna sukcesu reformacji, choć przewrót ów nie zlikwidował egzystencjalnego lęku. Jednak Luter i inni reformatorzy zaczęli go nieco inaczej interpretować. Okazało się, że interpretacja ta mocno wpłynęła na kształtowanie się nowożytnej antropologii filozoficznej.
O projekcie"Wszystko jest filozofią - rozmowy niekontrolowane" to dwa cykliczne wydarzenia, skierowane do wszystkich osób zainteresowanych filozofią i humanistyką.
Pierwszy cykl to seria spotkań z polskimi filozofami i naukowcami, którzy aktualnie zajmują się pracą akademicką i popularyzacją wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe). Jeszcze w tym roku gościć będziemy dr Iwonę Krupecką (14 grudnia) oraz dr Sebastiana Dudę (21 grudnia).
Nasz drugi cykl obejmuje otwarte dyskusje filozoficzne realizowane w przestrzeni Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni. Inspirację stanowi sprawdzona formuła Sokrates Cafe, w której uczestnicy na początku spotkania wybierają temat dyskusji w drodze głosowania. W tym roku przeprowadzimy jeszcze dwie dyskusje: 7 grudnia i 28 grudnia.
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.
Organizator:
Miasto Gdynia, Fundacja Vademecum
Partnerzy:
Centrum Kultury w Gdyni, Gdyńskie Centrum Filmowe, Konsulat honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Gdynia Główna
Patroni medialni:
Radio Gdańsk S.A., Filozofuj, Tygodnik Powszechny, Teologia Polityczna, Machina Myśli, Copernicus Center Press www.ccpress.pl, Fundacja Copernicus Center for Interdisciplinary Studies, Filozofia w Praktyce, Kwartalnik Artystyczny Bliza, Gdyńska Strefa Kultury