stat

Hałas to nie tylko dźwięk, to nadmiar bodźców. Efekty znamy wszyscy: pozorna tylko obecność, zmęczenie, nadpobudliwość z roztargnieniem. Czy od hałasu można jeszcze uciec? serdecznie zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Halber, autorką książki Hałas (Cyranka 2024).

Hałas jest wszechobecny. Nieustannie docierają do nas angażujące dźwięki, powiadomienia, informacje. W czasach, gdy jesteśmy stale dostępni, trudno skupić na czymś uwagę. Niełatwo znaleźć spokój. To jest książka o jego braku. O polaryzacji w sieci, chaosie informacyjnym, kapitalizowaniu naszego zaangażowania, o samotności, rozpraszaniu uwagi, ale też o współczesnej pracy i hałaśliwych miastach, w których żyjemy. O trudnej do zniesienia kakofonii. A także o możliwych drogach ucieczki. O tym, co jest w ważne i jak poszukać schronienia.

Małgorzata Halber w książce Hałas przygląda się formom przesytu. Twierdzi, że hałas jest sumą bodźców akustycznych, ekonomicznych, społecznych, optycznych. A jego skutkiem rozproszenie. Bazując na doświadczeniach własnych i treściach kultury, pokazuje, jak niewiele trzeba, by rozproszyć się w tej szczodrze bodźcującej współczesności.

Z Małgorzatą Halber będzie rozmawiać Aneta Lehmann.
Organizatorami spotkania są Gdańskie Targi Książki (Jednostka Kultury sp. z o.o.) i Europejskie Centrum Solidarności.

gościni
Małgorzata Halber | Pisarka i rysowniczka, uprawiała też inne zawody. Magistra filozofii, feministka. Autorka Najgorszego człowieka na świecie (Znak 2015) i lifestylowego komiksu Bohater (Znak 2015). Brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych. Mieszka w Warszawie i Zakroczymiu. Chciałaby, żeby ludzie byli mili dla siebie, a Polska bogata.

prowadząca
Aneta Lehmann | Kulturoznawczyni, architektka wnętrz i gedanistka. W praktyce skupia się przede wszystkim na edukacji architektonicznej, badaniach miejskiej tkanki, planowaniu i realizacji wystaw oraz wydarzeń kulturalnych. Asystentka w Pracowni Architektury Miasta w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2011 roku współpracuje z trójmiejskimi instytucjami kultury, w tym z ECS oraz Instytutem Kultury Miejskiej.