stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

10 lat temu gdańszczanie i turyści mogli podziwiać wielkie rzeźby z piasku na gdańskich plażach. Dzisiaj możemy przypomnieć sobie te wyjątkowe chwile na planszach w Ogrodzie Marzycieli na tyłach Oliwskiego Ratusza Kultury. 

9 stycznia - 31 grudnia 2025, g. 5:00 - 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Fundacja Wspólnota Gdańska zorganizowała 4 edycje Gdańskich Festiwali Rzeźby z Piasku. Specyfiką tych wydarzeń był fakt, że zawsze ich tematem była szeroko rozumiana gdańskość. Rzeźby tworzyli profesjonalni artyści rzeźbiarze z Pomorza i z zagranicy (Belgia, Rosja, Ukraina, USA, Mongolia). Rzeźby zachwycały kunsztem wykonania i wielkością dochodzącą do 7 metrów wysokości. Wystawy monumentalnych rzeźb cieszyły się ogromną popularnością i corocznie przyciągały ok. 100.000 widzów z Polski i ze świata.

GDAŃSKIE LWY [2007]
Na plaży na Stogach artyści z Gdańska i z Belgii, Rosji, Ukrainy, USA i Mongolii wyrzeźbili 7 lwów, które od 1457 roku podtrzymują tarczę gdańskiego herbu. Największy z nich miał ponad 5 m. wysokości. Fundacja Wspólnota Gdańska została uhonorowana wyróżnieniem za najlepszą imprezę promującą Pomorze Gdańskie podczas Gdańskich Targów Turystycznych.

WIELCY GDAŃSZCZANIE [2008] 
Międzynarodowy zespół artystów stworzył 11 rzeźb: 2 lwy i 9 postaci wielkich gdańszczan, którzy mieli znaczące w skali międzynarodowej osiągnięcia na polu nauki, sztuki lub działań społecznych. Byli to: Lech Wałęsa, Günter Grass, Jan Heweliusz, Daniel Gabriel Fahrenheit, Daniel Gralath, Gustav Radde, Daniel Chodowiecki, Filip Clüver i Artur Schopenhauer. 

DUCH GDAŃSKIEJ ARCHITEKTURY [2009] 
Na plaży w Jelitkowie powstał drugi Gdańsk. Artyści stworzyli 14 rzeźb inspirowanych skarbami historycznej architektury miasta. Były to: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Żuraw, Wielka Zbrojownia, Mała Zbrojownia, Złota Brama, Zielona Brama, Brama Wyżynna, Bazylika Mariacka, Kościół św. Katarzyny, Kaplica Królewska, Dom Uphagena, Dom Angielski i dworzec kolejowy. 

SOLIDARNOŚĆ LUDZI. SOLIDARNOŚĆ NARODÓW [2010]
Ta edycja Festiwalu była poświęcona idei solidarności między ludźmi i narodami w 30. rocznicę Porozumień Sierpniowych. Wyrzeźbiono posta-cie, które są symbolami braterstwa między ludźmi: Lech Wałęsa, Jan Paweł II, Nelson Mandela i Frederick Willem de Klerk, Michaił Gorbaczow, Martin Luther King, Mahatma Gandhi, Dalajlama XIV, Irena Sendlerowa, Bono, Bob Geldoff i Matka Teresa.