stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

22 sierpnia w gdyńskim Parku Kolibki odbędzie się druga edycja festiwalu SLOT Pomorze. W obliczu rozluźniających się więzi społecznych i pogoni za dobrami materialnymi SLOT Pomorze to festiwal stawiający na spotkania, rozmowy, integrację. Spotkania z ludźmi, których nie spotkalibyśmy w innych okolicznościach. Rozmowy, które zainspirują do spojrzenia z innej perspektywy na siebie i na innych. Integrację wśród lokalnych twórców.

lis 8-10

piątek - niedziela, g. 16:00

Wstęp wolny
Obok warsztatów artystycznych i koncertów SLOT Pomorze nie stroni od tematów ważnych i trudnych. Dlatego gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie pochodzący z okręgu ługańskiego (Ukraina) Maksim Sliazin, który opowie o dramatycznej codzienności ludzi żyjących w miasteczku położonym na linii frontu.

koncerty w Trójmieście


Dla twórców SLOTu ważne jest, żeby w codziennym zabieganiu zatrzymać się, dostrzec drugiego człowieka i spróbować go zrozumieć. W tę ideę wpisuje się towarzysząca imprezie niezwykła wystawa fotograficzna J.W. Wojdawskiej. Cykl poruszających fotografii przedstawia emocje wyrażone i definiowane przez podopiecznych gdyńskiej fundacji Dom Marzeń. W przestrzeni wystaw zaprezentujemy ponadto ciekawe prace wykonane oryginalnymi technikami jak. m.in. linoryt, wklęsłodruk, sitodruk, litografia, malarstwo. W kawiarence festiwalowej Cafe Przystań będzie można wziąć udział w spotkaniu i rozmowie z wybranymi artystami, m.in. z Agnieszką Rzońcą - stypendystką gdańskiej ASP oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Stawiając na integrację, także tę międzypokoleniową, układamy program w taki sposób, aby w festiwalu mogły wziąć udział całe rodziny i przedstawiciele wszystkich grup wiekowych od dzieci poprzez młodzież po seniorów. Na liście warsztatów są w tym roku między innymi: kuglarstwo, bębny, EKOstwory (MAMYWENE), esperanto a nawet wypiekanie pizzy oraz znane z zeszłorocznej edycji, cieszące się dużą popularnością majsterkowanie dla dzieci (LoTech Toys), malowanie na przeźroczach, rzeźba w glinie. Nie zabraknie także ambitnego kina - bez popcornu, za to z dyskusją po projekcji.

W rotundzie przygotowaliśmy panel podróżniczy. Wiceprezydent Gdyni Michał Guć wystąpi na Slocie w niecodziennej roli, dzieląc się wraz z żoną Iwoną doświadczeniami, jak bezpiecznie podróżować z małym dzieckiem do najbardziej egzotycznych krajów. Na festiwalu zagości także znany trójmiejskiej publiczności współczesny bard - Dominic John Sebastian. Opowie o muzycznych inspiracjach zaczerpniętych z wędrówek po Hiszpanii i Irlandii Północnej, a w programie wieczornym usłyszymy jego kompozycje pełne pasji i emocji. Scena SLOT Pomorza daje przestrzeń młodym, lokalnym twórcom. Koncerty dadzą mniej znani, lecz utalentowani trójmiejscy muzycy, na których warto zwrócić uwagę jak Julita Zielińska czy zespół Foretime. Wyjątkiem spoza Trójmiasta jest Leski - wschodząca gwiazda polskiej muzyki alternatywnej.

Impreza jest organizowana pod patronatem i przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Gdyni.

PROGRAM:

KONCERTY
Koncerty odbywają się w dwóch miejscach: na dużej scenie i scenie plenerowej od 16:30 do północy.

FORETIME
Duża scena, godz. 17:00-17:50

Zespół młodych, utalentowanych trójmiejskich muzyków, na których chcemy zwrócić uwagę. Zagrali m.in. na Cudawiankach, a wcześniej zdobyli 1. miejsce w plebiscycie Młodej Gdyni na "Najlepszy gdyński zespół 2014", nokautując konkurencję. W muzyce zespołu Foretime usłyszymy szerokie rockowe inspiracje, a dźwięki skrzypiec urozmaicają gitarowe brzmienie charakterystyczne dla rocka progresywnego, psychodelicznego czy art rocka.

AMBERS STEEL BAND
Scena plenerowa, godz. 17:45-18:15

Pierwsza w Polsce orkiestra kotłów karaibskich. Instrumenty wywodzą się z wysp Trynidad i Tobago. Wykonane są z beczek po ropie, a najbardziej niezwykłe jest to, że te stalowe kotły wprowadzają prawdziwie egzotyczny, karaibski klimat. Orkiestra składa się z bardzo młodych muzyków, którzy z szerokim uśmiechem potrafią zagrać takie hity jak "Yellow submarine" Beatlesów czy motyw przewodni z filmu o piratach (z Karaibów oczywiście).

JULITA ZIELIŃSKA
Duża scena, godz. 18:00-18:50

Młoda artystka związana z Trójmiastem, którą warto przedstawić szerszej publiczności. Od najmłodszych lat uczestniczyła w różnych konkursach i festiwalach, a teraz z przyjemnością udostępniamy jej scenę na SLOT Pomorzu. Zielińska śpiewa, gra, pisze piosenki, bawiąc się formą i treścią. W jej nieco zawadiackich kompozycjach słychać młodzieńczą świeżość i lekkość. Mimo młodego wieku dysponuje solidnym warsztatem muzycznym, czego dowodem jest chociażby nagroda Grand Prix na festiwalu Eurosong w Malborku.

DOMINIC JOHN SEBASTIAN
Duża scena, godz. 19:00-20:00

Prawdziwy współczesny bard rodem z Gdyni. Dużo podróżuje i koncertuje po całej Europie, dzieląc się bogactwem dźwięków i przywożąc nowe inspiracje. W jego pełnych pasji i emocji utworach słychać wspomnienia z wędrówek po Hiszpanii, tajemniczą atmosferę spowitych mgłą wzgórz Irlandii oraz historie napotkanych ludzi wplecione w nastrojowe, folkowo-rockowe brzmienie. Dominic John Sebastian ma na swym koncie dwa albumy i dwie EP. W styczniu miał swą premierę nastrojowy teledysk do utworu C'Mon Girl, który został przyjęty szczególnie ciepło.

LESKI
Duża scena, godz. 20:30-22:00

Artysta tworzy liryczne, polskojęzyczne kompozycje, które pisane z dużą wrażliwością, ujmują pozytywnym, słonecznym klimatem. W zeszłym roku dał się poznać szerszej publiczności, wydając EP "Zaczyn", a jego debiutancki album "Splot" szybko podbił serca słuchaczy sceny alternatywnej i radiowej Trójki. Cieszymy się, że udało nam się go ściągnąć z Warszawy na SLOT Pomorze, bo jego grafik staje się coraz bardziej napięty. Ostatnio Leski podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Music Poland.

REGGAE AFTER PARTY
Duża scena, godz. 22:10-00:00
Tych, którzy wieczorem wciąż jeszcze będą mieli niewyczerpane pokłady energii, zapraszamy na reggae party. Wystąpią:

Muflon Dub Sound System - autorski projekt muzyczny Muflona, związanego swego czasu z białostocką sceną reggae, obecnie mieszkającego w Gdyni. Sound System prezentuje 100% własne produkcje i 100% własne teksty. Progresywne reggae, dub i dancehall.

Adam 'Samuraj' Szewczuk - dawny perkusista i bębniarz białostockich składów reggae'owych. Możemy się spodziewać pozytywnego reggae ze świadomym przekazem. Tańce wskazane.

WARSZTATY
Na Slocie dajemy ci możliwość wyboru. Sam zdecyduj w których warsztatach chcesz wziąć udział.
Między 12:00 a 16:30 do wyboru masz kilkanaście różnorodnych form aktywności.

1 tura godz. 12:00-14:00, 2 tura godz. 14:30-16:30

"Drum, dam, dam...
projektujemy instrumenty perkusyjne"

Ten warsztat jest dla każdego. Niezależnie od wieku. W trakcie dwugodzinnego spotkania każdy będzie mógł zaprojektować swoje instrumenty perkusyjne. A do ich stworzenia wykorzystamy głównie surowce wtórne. W ruch pójdą jednorazowe naczynia i pojemniki po żywności, plastikowe butelki PET, a także metalowe puszki po owocach czy warzywach.

Gigantyczne bańki mydlane
Czy może być coś bardziej magicznego niż tęczowa barwa słońca odbijającego się we wnętrzu mydlanej bańki?
Poczaruj z nami! To doskonała zabawa dla niemal każdej grupy wiekowej. Do dyspozycji będzie 5 stanowisk do robienia baniek wraz z potrzebnym sprzętem.

Kostka Rubika jakiej nie znamy!
Uwielbiacie logiczne łamigłówki? A może kostka Rubika to dla was czarna magia? Koniecznie wpadnijcie na wspólne układanie kostki Rubika w towarzystwie mistrzów Speedcubingu. Podczas warsztatu z twórcami RubiART stworzymy mozaikę aż z 4 tysięcy kostek Rubika oraz przeprowadzimy pokazy układania.

LO-TECH TOYS
Budowanie zabawkowych pojazdów nie musi być trudne i może sprawić frajdę zarówno dzieciom i dorosłym. W tym roku zajmiemy się lataniem! Będziemy budować i testować własne zabawki latające, które można złożyć samemu z przygotowanych przez nas elementów. Zabawki mają skłonić do wspólnego spędzenia czasu, ale również uczyć dzieci zasad mechaniki.

Malowanie koszulek i trampek
Zamiast szukać w sieciówkach oryginalnych ciuchów możesz z pomocą Kasi pomalować swoją bluzkę, albo trampki. Przy użyciu szablonu i bujnej wyobraźni stworzymy swoje wzory. Ważne! Weź ze sobą: koszulkę, buty lub torbę, zaciekawienie, pomysły, inspiracje i do dzieła!

Malowanie Przeźroczy
Stwórz swój mikrokosmos na małym wycinku kliszy fotograficznej. Daj się do niego wciągnąć za sprawą rzutnika. Pozycja obowiązkowa dla fanów wizualnej zabawy.

Pixel-torby
Stemplowanie płóciennych toreb we wzory składające się z "pikseli", czyli kwadracików. My pokazujemy technikę, dajemy do ręki torbę i farbkę akrylową, służymy radą i inspiracją, a reszta zależy od fantazji twórczej uczestników. Odwiedźcie dziewczyny i samodzielnie zróbcie pamiątkę ze SLOT Pomorza.

Planszówki
Na warsztatach przekonasz się, że planszówki to nie tylko chińczyk i Monopoly ale cały szereg gier planszowych i karcianych wciągających i młodzież i dorosłych. Świetna okazja aby w krótkim czasie grupa nieznających się wcześniej ludzi złapała kontakt i poznała się lepiej w sprzyjającej integracji SLOTowej atmosferze.

Poly Muskelbauch // Ester Schnelle Füsse
Doświadczone trenerki z zagranicy - Poly Muskelbauch i Ester Schnelle Füsse od lat trenują zaawansowane techniki Intensywnej Wymiany Tlenowej. Po latach świetności w niemieckiej telewizji gwiazdy przysiadów i płytkich skłonów zawitały w końcu i do naszego kraju. W ramach swojego tournee zawitają na SLOT Pomorze, by zaprezentować najnowszy set ćwiczeń oraz modny fit styl życia.
Na zajęciach obowiązuje strój sportowy - wygodny, w miarę możliwości dopasowany do ciała.
Preferowane materiały: spandex, frotte, wygodne adidasy, ortalion, ocieplacze, opaski na czoło, legginsy, kolarki.

Rzeźba z gliny
Daj się ponieść wyobraźni! My damy Ci kawałek gliny, Ty stworzysz z niej co tylko zechcesz. Doświadczenie prowadzącego warsztaty Pawła pozwoli ci na stworzenie własnej rzeźby z tego pozornie zwykłego tworzywa.
W trakcie pracy możesz liczyć na korektę i techniczną poradę. Wykonaną rzeźbę zabierz potem do domu i pochwal się mamie, tacie, babci i siostrze!

Strefa Gdyńskiej Akademii Kuglarskiej
> miejsce 00

Koniecznie odwiedźcie przygotowaną dla Was strefę kuglarską! Będziecie mogli nauczyć się podstaw żonglerki, hula hoop, zabawy z poi i chodzenia po linie.
Zobaczycie, że to wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać!

Tworzymy ekoSTWORY
Rodzinny warsztat plastyczny. EKOstwora może mieć każdy. Ba! Nie tylko mieć ale i stworzyć własnoręcznie. Wystarczy szczypta wyobraźni i kilka niepotrzebnych przedmiotów, które każdy posiada w domu. Zwykła rolka po ręcznikach papierowych, plastikowa butelka czy puszka będą bazą, a co z nich powstanie? To zależeć będzie już tylko od kreatywności naszych warsztatowiczów :)
Podczas dwugodzinnych warsztatów każdy z uczestników będzie mógł zaprojektować i stworzyć swoją zabawkę. Do dyspozycji będą m.in. rolki po ręcznikach papierowych, butelki PET, puszki, kartony, taśmy, folie aluminiowe, a także masa barwnych papierów i dodatków pasmanteryjnych.

Warsztaty bębniarskie "Rytmy Ziemi"
Macie ochotę wyruszyć w muzyczną podróż dookoła świata? Cofniemy się w czasie do początków cywilizacji pod wodzą znanego trójmiejskiego bębniarza Sławka 'Rodrigueza' Porębskiego. Wehikułami staną się najróżniejsze bębny oraz inne egzotyczne instrumenty tj. didjeridu, drumla, kalimba, agogo, reco-reco, kij deszczowy, czy misy tybetańskie.
Warsztaty przeznaczone są zarówno dla tych, którzy nie mieli wcześniej styczności z perkusjonaliami jak i dla tych, którzy posiadają już pewne doświadczenie. Jeśli masz własny instrument perkusyjny weź go na SLOT ze sobą.
Jeśli nie masz, nie przejmuj się. Na miejscu wybierzesz spośród tych, które dla ciebie wcześniej przygotujemy!

Warsztaty Esperanto
Esperanto - najprostszy język świata. Dzięki wielu zapożyczeniom nauka jest prosta i zabawna, a możliwości słowotwórcze ogromne. Będziemy ćwiczyć, śpiewać i bawić się. Zapraszamy!

Warsztaty komiksowe
Wspólnie ze Spellem zagramy w "podaj komiks", czyli wspólne rysowanie - każdy na jednej kartce pisze tytuł komiksu, po czym rysuje jeden kadr. Potem oddaje go komuś innemu i... wszystko może się zdarzyć! W trakcie warsztatów dowiecie się co wyróżnia komiks na tle innych mediów? Jakie są jego silne strony i jak w pełni wykorzystać jego potencjał? Jak doskonalić się w sztuce rysowania komiksów?
Zrób sobie pizzę z glinianego pieca!
Głodny? Na co czekasz! Koniecznie weź udział w warsztatach wypiekania pizzy.
Sam dobierz składniki i wsadź całość do specjalnego pieca opalanego drewnem.
Zjedz ze smakiem i nie zapomnij podzielić się z kimś obok!

Z WARSZTATÓW NA SCENĘ PLENEROWĄ
Kostka Rubika jakiej nie znamy!
Scena plenerowa, godz. 14:15-14:30

Ekipa prowadząca warsztaty pokaże wam z pomocą mistrzów, jak szybko można ułożyć kostkę Rubika nawet jeśli widownia będzie próbowała ten proces utrudnić. Dla mistrzów nie ma rzeczy niemożliwych!

Sławek 'Rodriguez' Porębski
Scena plenerowa, godz. 16:30-17:00

Znany trójmiejski perkusjonista wprowadzi nas w świat gorących rytmów. Wszelkie perkusjonalia to jego pasja, więc daj się porwać gorącym rytmom i niezwykłym dźwiękom instrumentów perkusyjnych z różnych zakątków świata.

Poly Muskelbauch // Esther Schnelle Füsse
Scena plenerowa, 15:45-16:00

Trenerki pojawią się także na scenie plenerowej, żebyście mogli uwolnić dodatkową porcję endorfin - znanych powszechnie jako hormony szczęścia. O tak, aktywność fizyczna w miłym towarzystwie i barwne stroje potrafią zdziałać cuda. Dziewczyny zapewniają, że nie ma nic do stracenia oprócz kg. Należy dodać, że już sam język niemiecki (wszechobecny na treningu) sprawi, że spocicie się jeszcze bardziej, spalając jeszcze więcej kalorii!

GOŚĆ SPECJALNY
Maksim Sliazin
"Ukraina: życie w mieście na linii frontu"
godz. 15:00-15:45

O tym nie dowiecie się ani z Wiadomości, ani Faktów, ani czerwonego paska TVN24. Prawdziwe historie prawdziwych ludzi, na żywo prosto z Ukrainy.
Pewnego ranka z ratusza w Pierwomajsku zniknęła flaga Ukrainy, a pojawiła się jakaś inna, obca. Mieszkańcy miasteczka w okręgu ługańskim zostali wciągnięci w konflikt na Ukrainie wbrew swej woli.
Maksym Sliazin opowie o dramatycznej codzienności cywili żyjących na linii frontu, gdzie z trudem dociera jakakolwiek pomoc humanitarna.

PODRÓŻE
Iwona i Michał Guć
Travel-kid, czyli podróże z dzieckiem
godz. 16:00-16:45

Kiedy urodził się im syn Maciek, zdecydowali, że jedyną zmianą w ich wyprawach będzie kupowanie trzech biletów zamiast dwóch. W wieku 5 miesięcy Maciuś podróżował z rodzicami autostopem po Hiszpanii i Portugalii, zaś swoje pierwsze urodziny świętował w Chorwacji. Razem z piętnastoletnim już dziś synem odwiedzili prawie 70 krajów. Jechali Koleją Transsyberyjską do Mongolii. Boże Narodzenie spędzali w Wietnamie, skąd Mekongiem spłynęli do Kambodży. Buddyjski Nowy Rok świętowali w Laosie. Udało się im odwiedzić także Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. W kolejnych latach podróżowali na przemian po różnych kontynentach: Indie, Bałkany, Filipiny, Hong Kong, Macau, kraje nadbałtyckie, Birma, Gruzja, Karaiby, Floryda, Mołdowa, Naddniestrze, Borneo, Cypr, Rumunia, Sri Lanka, Etiopia, Kanada.
Jeśli nie przepadacie za zorganizowaną turystyką, wolicie samodzielne wyprawy z plecakiem w nieznane i zastanawiacie się, jak zaplanować taką podróż, będąc rodzicami - koniecznie zajrzyjcie do rotundy posłuchać opowieści Iwony, Michała i Maćka Guciów.

Dominic John Sebastian - Travelling Musician
O inspiracjach jakie niosą podróże
godz. 17:00-17:45

Muzyk-podróżnik prezentując materiały zdjęciowe i filmowe z krajów europejskich, a także Ameryki Południowej, opowie o miejscach oraz sytuacjach, które stały się jego muzycznymi inspiracjami. Spotkanie połączone z akustycznym wykonaniem piosenek autorskich w towarzystwie Pawła Chyziewicza na instrumentach solowych.

WYSTAWY
Poza wystawami w dworku, rotundzie i plenerze dajemy ci możliwość spotkania i rozmowy z wybranymi artystami.
Dominika Śnieg, Agnieszka Rzońca i Alicja Kubicka zapraszają do Przystań Cafe między 18:00 a 19:30.

Agnieszka Rzońca:
malarstwo, cykl "Gry, sztuczki, zabawy"
spotkanie z artystką: godz. 18:30-19:00

Ta trzykrotna stypendystka zajmuje się malarstwem, rysunkiem i linorytem. Choć niezwykle młoda, ma za sobą liczne sukcesy i wyróżnienia, takie jak III miejsce w Międzynarodowych Triennalach Rysunku Studentów Wyższych Szkół Artystycznych w Katowicach, czy realizacja autorskiego projektu muralu w Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności ASP we Wrocławiu.
"Gry. Nierozerwalnie kojarzą mi się z dzieciństwem. Zapachem trawy i kredy, którą po chodniku kreśliłam pola do gry w klasy. Ze zdartą skórą na kolanach po wspólnym skakaniu na zrobionej z grubego sznurka skakance. Z kurzem, śmiechem i brudnymi rękami. A ponieważ każdy wyrasta z dzieciństwa, zapomina też o kamyczkach - pionkach i obdartych od zabaw czubkach butów.
Nie chcę zapominać, chcę do kieszeni schować zabawy jak najdroższe skarby.
Właśnie o tym jest ten cykl. O przeszłości. Opowiadam o niej trochę melancholijnie, trochę z tęsknym uśmiechem. Spoglądam przez pryzmat teraźniejszości i zasad nowych, innych gier - gier dorosłych, z których regułami, jakże odmiennymi, zdążyłam się już zapoznać."

Adela Rostek: litografia, cykl "Tajemnice lat '60"
Artystka przedstawi swoje prace wykonane techniką litografii, niekiedy uzupełnianej linorytem. Prace są wyrazem tęsknoty za minionym czasem - za modą i życiem sprzed rewolucji informatycznej.
Jak mówi sama autorka, pracując nad odbitkami przechodziła autoterapię - podczas ciemnych, zimowych wieczorów w pracowni. W pracach dostrzeżemy ciepły kolor i słoneczne refleksy, przeplecione aurą tajemniczości i samotności.

Alicja Kubicka: malarstwo, tryptyk "Biskupie obrazy"
spotkanie z artystką: godz. 19:00-19:30

Obrazy powstały w wyniku inicjatywy Fundacji Życie i Pasja, która zaprosiła artystów związanych z firmą 16deko do zaanimowania zapomnianej dzielnicy Biskupia Górka. Artystka, w związku z przedsięwzięciem, przez dwa tygodnie korzystała z siedziby fundacji, gdzie malowała właśnie te obrazy.

Anna Iliszko - intaglio/wklęsłodruk

Artystka zafascynowana mozaiką i zaintrygowana piksel artem opracowała swój własny sposób budowania złożonych form z kwadracików w technice odprysku - jednej z tradycyjnych technik graficznych. "Piksele" niczym komórki budują skomplikowane, abstrakcyjne organizmy, które - mimo że składają się z pozornie sztywnych elementów - zdają się być miękkie i żywe.

Dominika Śnieg: linoryt
spotkanie z artystką: godz. 18:00-18:30

Dominika Śnieg, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale grafiki warsztatowej, specjalizacja linoryt oraz studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierunek fotografia. Od około 2 lat stara się połączyć na jednej płaszczyźnie 2 ulubione techniki (linoryt oraz fotografię), poszukując ich wspólnego języka. Na co dzień pracuje jako fotograf modowy i portretowy.

FLOWart
FLOWart to nietypowe miejsce w Gdańsku będące połączeniem kwiaciarni i galerii sztuki. Rzeźby prezentowane na SLOCIE są częścią tego co na co dzień możesz zobaczyć w ich galerii.

"Sweterek", Jessika Czarnecka
absolwentka Wydziału Rzeźby ASP w Gdańsku
tworzywo: żeliwo, tkanina
Przemek Trześniak,
asystent na wydziale Wydziału Rzeźby ASP w Gdańsku
tworzywo: żeliwo, sznur
"Wenus", Natalia Gozdowska
studentka 5 roku Wydziału Rzeźby ASP w Gdańsku
tworzywo: mydełka glicerynowe o różnych zapachach i kolorach
Fundacja Dom Marzeń: portrety, projekt "Emocje"
Fundacja Dom Marzeń działa na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo. Projekt zatytułowany "Emocje" powstał z naszego pragnienia pokazania emocji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Emocji takich jak smutek, radość czy niepewność. Jesteśmy niepełnosprawni. Czy nasze emocje też są? Czy czujemy inaczej niż wszyscy ludzie na świecie? Zobaczcie i oceńcie.

Małgorzata Miklaszewska: intaglio/wklęsłodruk
Studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale grafiki. Od 3 lat zgłębia technikę wklęsłodruku, skupiając się na szczegółowo dopracowanym rysunku i precyzyjnej akwatincie. Prace są składową studium natury oraz tworów wyobraźni artystki. Pozostałymi pasjami są animacja oraz ilustracja.

Katarzyna Turowska: sitodruk, cykl "Czerń w bieli"
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale grafiki, obecnie kontynuuje naukę na Wydziale Intermediów. Współorganizator II edycji Interference festival w Gdańsku. "Czerń w bieli" to cykl trzech portretów, wykonanych w technice sitodruku, ukazujących fascynację urodą afroamerykańskich kobiet.

Marta Klimkowska: litografia
Artystka zaprezentuje kilka swoich prac wykonanych szlachetną metodą litografii - rysunek powstaję na kamieniu, z którego jest później przenoszony na papier. W pracach dominują multiplikowane motywy zwierzęce. Autorkę zaintrygowała ich rozpoznawalność i to, jakie formy powstają poprzez ich nałożenie i przenikanie. Widz w pierwszej chwili odnosi wrażenie, że patrzy na przypadkowy zbiór plam, jednak przy bliższej refleksji odkrywa ukryte pod nimi symbole.

Pracownia Malarstwa i Grafiki: rysunek/malarstwo,
"Czy można nauczyć się rysować?"

Tak, można. Uczniowie gdyńskiej Pracowni Malarstwa i Grafiki w swojej wystawie pochwalą się postępem, jaki zrobili od stawiania pierwszych kresek przy sztaludze. Są w różnym wieku i z różnych powodów zaczęli przygodę ze sztuką. Będziemy świadkami rozwoju ich warsztatu rysunkowego i zmagań z malarstwem. Widoczne zmiany w ich pracach dowodzą, że chęcią i pasją można osiągnąć zamierzone cele. Nigdy nie jest za późno na realizowanie swoich marzeń.

KINO VECTRA
Tak jak przed rokiem wzbogacamy projekcje o dyskusję po filmie. Postaramy się pokazać jak wielobarwnie można o filmie rozmawiać. Spotkania poprowadzi Łukasz Nadolski przez 8 lat prowadzący filmowe spotkania w Gdyni, a od 2 lat SLOT Kino na SLOT Art Festivalu w Lubiążu.

"Zmowa"
reż. Emilia Rożynek, czas: 6 min.
godz. 16:00-16:30
Rozalia jest nowa w
klasie. Na pozór zwykła dziewczynka, trochę nieśmiała, ma w sobie coś, co pozostałym uczniom bardzo przeszkadza. Uczniowie mają swoją teorię dlaczego Rozalia dziwnie się zachowuje. W końcu odkryją prawdę. "Zmowa" jest etiudą szkolną zrealizowaną w klasie filmowej Gimnazjum nr 11 w Gdyni w reżyserii Emilii Rożynek. Autorką scenariusza i osobą, która wcieliła się w główną postać filmu jest Zosia Kostyła.


"Po drugiej stronie rampy"
reż. Natalia Smagacka i Michał Toczek, czas: 13 min.
godz. 16:30-17:15

Świetnie nakręcony reportaż odsłaniający to, co niewidoczne dla widza w teatrze. Rozmowy z ludźmi schowanymi za kurtyną ukazują, jak bardzo złożone jest zrealizowanie spektaklu i że jego sukces nie zależy tylko od dobrze zgranego zespołu aktorskiego.

"Prawdziwy miód"
reż. Sławomir Witek, czas: 18 min.
godz. 17:15-18:00

Krystyna, główna bohaterka filmu to 60-letnia uboga emerytka z głębokiej prowincji, która sprzedaje przy szosie domowy miód. Pewnego dnia na tej samej szosie zaczynają pracę rosyjskie prostytutki.

Krystynie nie podoba się nowe towarzystwo. Wkrótce popada w konflikt z jedną z dziewczyn i przypadkowo wchodzi w posiadanie jej portfela z dziennym utargiem. Wbrew oczekiwaniom bohaterek dalsze wydarzenia zbliżają obie kobiety do siebie.

"Imagine"
reż. Andrzej Jakimowski, czas: 1:40
godz. 19:00-21:15

Wzruszająca historia Iana, charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni.

"Imagine" to trzeci film Andrzeja Jakimowskiego - jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów, laureata trzech Polskich Nagród Filmowych Orzeł za "Zmruż oczy" i Złotych Lwów na Festiwalu w Gdyni, a w 2008 roku za "Sztuczki". Film urzeka zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego oraz zmysłową muzyką Tomasza Gąssowskiego.

SPOŁECZNIE
Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu

na festiwalu 12:00-19:00, wykład 14:00-14:45
Na wielu egzotycznych produktach takich jak np. kawa, herbata, czekolada, kakao, banany a także na kwiatach i wyrobach z bawełny, także tych dostępnych w supermarketach, można spotkać znaki certyfikacyjne "Fair Trade". Ich obecność na opakowaniu produktów spożywczych lub metce stanowi dowód na to, że zostały wytworzone w sposób etyczny z zachowaniem standardów Sprawiedliwego Handlu (ang. Fair Trade), z poszanowaniem środowiska naturalnego a ich producenci w krajach Globalnego Południa otrzymali za nie godne wynagrodzenie.

Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu zostało powołane do życia w roku 2003 przez grupę ponad 20 entuzjastów idei Fair Trade. Celem Stowarzyszenia jest budowa świadomości społeczeństwa w zakresie Sprawiedliwego Handlu i zrównoważonego rozwoju przez działania edukacyjne i PR, a także pomoc rozwojowa na rzecz ubogich producentów z Globalnego Południa poprzez sprzedaż produktów przez nich wytwarzanych.


Więcej na stronie www.slotpomorze.pl oraz na www.facebook.com/SlotPomorze

Informacja o biletach

15 zł, ulgowy 10 zł, dzieci do lat 10 za darmo