stat
Impreza już się odbyła

Seminarium naukowe

paź 11

piątek, g. 17:00 - 20:00

Wstęp wolny
paź 20

niedziela, g. 16:00

Gdynia,
bilety 20 zł
Katedra Geografii Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego / RECOURSE Centre of Excellence razem z Regional Studies Association Working Group organizuje międzynarodowe seminarium naukowe The role of ‘industrial knowledges’ in economic development of post-industrial regions. Seminarium odbędzie się w Gdańsku, Gdyni i Sopocie w dniach 20-21 lutego 2006.

Celem spotkania jest wskazanie na znaczenie tradycji i społecznej roli przemysłu w dobie deindustrializacji oraz możliwości, które tkwią w szeroko rozumianej ‘wiedzy przemysłowej’. Spotkanie w Gdańsku jest pierwszym tego typu zorganizowanym poza Wielką Brytanią, zaś wybór Gdańska wynikał zarówno ze znaczenia przemysłu w mieście, wykraczającego poza sferę produkcyjną i obejmującego społeczeństwo, kulturę, politykę, jak i ze współpracy naszej Katedry z ośrodkami naukowymi Wielkiej Brytanii. W spotkaniu wezmą udział młodzi naukowcy z Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Holandii, Czech, Słowacji i Polski.

Przemiany przemysłowe, a w szczególności upadek przemysłu i jego konsekwencje społeczne i gospodarcze dotykają w różnym stopniu praktycznie wszystkie regiony Europy. Działalność przemysłowa, która była motorem napędowym tych regionów stała się mało konkurencyjna, zaś „rzeczywistość gospodarcza” zmusiła je do restrukturyzacji oraz racjonalizacji procesów produkcyjnych. Przemiany po-przemysłowe są wspierane poprzez szereg narzędzi stosowanych przez neoliberalne koncepcje Komisji Europejskiej. Wiele programów pomocowych, w tym PHARE, TACIS i innych przyczyniło się do obniżania kosztów produkcji, subsydiów oraz deficytu budżetowego, co z kolei przyczyniało się do wzrostu konkurencyjności tych regionów i powodzenie prowadzonych działalności.
Niestety w niektórych dziedzinach, zwłaszcza wobec nowych krajów Unii, ta polityka UE nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Nie udało się stworzyć mechanizmów pozwalających wykorzystywać powstające nowe możliwości, wynikające z rozszerzenie UE i włączenia w konkurencyjny, wspólny rynek. Polityka regionalna przechodziła przez szereg faz, poprzez ograniczanie kosztów, przyciąganie inwestorów zewnętrznych, do rozwijania innowacji i działalności opartych na wiedzy. Niektóre ze starych regionów przemysłowych Europy odniosły sukces we współczesnej gospodarce, a stało się to tam, gdzie rozwój lokalny i regionalny oparto na walorach i wiedzy, sięgających czasów „starej” epoki przemysłowej, w tym na „starych” formach instytucjonalnych, społecznych relacjach rynkowych, kulturach lokalnych i przedsiębiorczości. Powyższe cztery podstawowe typy „wiedzy przemysłowej” (industrial knowledges) przyczyniły się do rewitalizacji regionów po-przemysłowych i mogą stać się siła napędową lokalnego rozwoju opartego na unikatowej i lokalnie zakorzenionej wiedzy.

Konferencja, będąca drugim z cyklu spotkaniem tego typu, ma na celu wymianę doświadczeń między naukowcami i praktykami z Zachodniej i Wschodniej części Europy oraz określenie kierunków zachodzących i dalszych metamorfoz społecznych, gospodarczych i kulturowych regionów przemysłowych i po-przemysłowych.
Celem spotkania jesz szukanie odpowiedzi na następujące pytania:

- Które elementy „wiedzy przemysłowej” przyczyniły się do sukcesu w dobie de-industrializacji?
- Jak można wytłumaczyć „wiedzę przemysłową” w języku i teoriach „nowej wiedzy ekonomicznej”?
- W jaki sposób ta „wiedza” jest związana terytorialnie z określonymi cechami środowiska społecznego i kulturowego?
- Czy te „wiedze” mogą przyczynić się w znaczący sposób do rozwoju gospodarczego mniej rozwiniętych obszarów?
- Czy skupienie się na „wiedzy przemysłowej” może w znaczący sposób przyczynić się do rozbudowy teorii regionalnego rozwoju gospodarczego?
- Czy te „wiedze przemysłowe” mogą być transferowane i przekazywane innym regionom?

Organizatorzy:
Dr Alison Stenning, Urban and Regional Development Studies (CURDS) University of Newcastle
Dr Paul Benneworth, Urban and Regional Development Studies (CURDS) University of Newcastle, Regional Science Association
Dr Mariusz Czepczyński, Katedra Geografii Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego