Patronat

Śmierć Iwana Iljicza (46 opinii)

spektakl dramatyczny
Bilety
Kup bilet 30 - 50
wystawia:
Teatr Wybrzeże
czas trwania:
1 godz. 30 min. (bez przerw)
data premiery:
22 lutego 2020
5.6
10 ocen
Oceniasz 5/10

Najbliższe przedstawienie

  • Bilety
    Cena normalna: 30, 50 zł
    Cena ulgowa: 40 zł
    Kup bilet
    lip 18-19
    Czwartek - Piątek, 18 lipca - 19 lipca
    godz. 19:00
    Lokalizacja
    Stara Apteka
    Gdańsk, Teatralna 2

Informacja o biletach

Teatralny czwartek: 30 zł.
Bilety: 50/40 zł.
Śmierć Iwana Iljicza
Lew Tołstoj

"Minione dzieje życia Iwana Iljicza były jak najprostsze i najzwyczajniejsze, i jednocześnie najokropniejsze."

Rodzina Iwana Iljicza prowadząca należyte, chwalone przez towarzystwo życie - prestiżowa posada ojca, dbałość o wykształcenie, majątek, odpowiednie mieszkanie - została dotknięta chorobą. Choroba Iwana Iljicza, jak kolejny członek rodziny, wchodzi do domu. Rozgaszcza się. Nie opuści go dopóki "to" się nie rozwiąże, nie przemieni. Zmienia panujące między bliskimi stosunki. Zmusza ich do spojrzenia na dotychczasowe życie i zweryfikowanie jego "chwalonego przez towarzystwo" charakteru. Choroba staje się lustrem, które konfrontuje patrzącego także z tymi fragmentami obrazu, których na co dzień nie chce widzieć. Każdy z członków rodziny chce utrzymać spokojne i wzorowe życie (z jego marzeniami i wspomnieniami), przeciwko chorobie, która wprowadza "nowe", nieznane i nieodwołalne.

Reżyser Franciszek Szumiński o spektaklu: "Tytuł nadany przez Lwa Tołstoja ŚMIERĆ IWANA ILJICZA, może być odczytywany przewrotnie. Czytelnik, razem z Iwanem Iljiczem zostaje wciągnięty w pułapkę. To co do tej pory zdawało się oczywiste zaczyna być rozumiane w zupełnie odwrotnym sensie. Pozornie trywialna choroba Iwana Iljicza, z dnia na dzień staje się coraz poważniejsza, aż nieuchronnie prowadzi go do śmierci. Iwan Iljicz zapada się w sobie i swojej chorobie. Coraz szybciej i szybciej zbliża się do przepaści. Im głębiej spada tym trudniej jest mu utrzymać ostrość widzenia najważniejszych spraw: jego pozycji społecznej, pracy czy życia rodzinnego. Wspomnienia z dzieciństwa i doświadczenie choroby zlewają się w jego głowie w jedno zasadnicze pytanie: Co jeżeli rzeczywiście żyłem nie tak, jak trzeba? Razem z chorobą przychodzi "TO, które jeszcze można zrobić". Iwan Iljicz broni się przed TYM i przybliża do TEGO... Ale czym jest owo "TO"? Problem śmierci i choroby jest dla mnie parabolą, soczewką, przez którą można spojrzeć na życie Iwana Iljicza lub na własne życie. Iwan Iljicz jest zmuszony do konfrontacji, przed którą nieodwołalnie postawiony będzie każdy z nas, która może stać się momentem przemiany, wyjścia ze "starego" w owo "TO"."

Reżyseria: Franciszek Szumiński
Dramaturgia: Małgorzata Jakubowska
Scenografia, kostiumy: Katarzyna Kornelia Kowalczyk
Światła: Daniel Sanjuan Ciepielewski
Asystent reżysera: Katarzyna Z. Michalska
Inspicjent, sufler: Katrarzyna Wołodźko

Obsada:
Małgorzata Brajner, Katarzyna Z. Michalska, Robert Ciszewski, Piotr Łukawski, Krzysztof Matuszewski

Recenzja Trojmiasto.pl

  • Relacjonowanie Tołstoja. O "Śmierci Iwana Iljicza" w Teatrze Wybrzeże
    Teatr Wybrzeże sięgnął po klasykę światowej literatury. "Śmierć Iwana Iljicza" Lwa Tołstoja została zuniwersalizowana, a młodzi twórcy spektaklu przyglądają się sytuacji, w której rodzinne relacje weryfikuje ciężka choroba głowy rodziny. Jednak zaskakująco zachowawcza, bardzo statyczna adaptacja tekstu Tołstoja na scenie Staraj Apteki, niestety, rozczarowuje pomimo przekonującej tytułowej roli Krzysztofa Matuszewskiego.
    23 lutego 2020 (39 opinii)

Przeczytaj także

  • Rodzice do teatru, a dzieci do zabawy. Gdzie zaopiekują się maluchem w trakcie spektaklu?
    Ile razy marzył ci się wieczór w gronie dorosłych? Jak często myślała(e)ś, że fajnie by było gdzieś pójść bez dzieci? Obejrzeć film lub spektakl, ale nie familijny czy animację dla dzieci, tylko po prostu "zwyczajny"? Jeśli jesteś rodzicem i przeżywasz takie dylematy, to mamy dobrą wiadomość. Teraz to możliwe, bo są w Trójmieście instytucje, które zajmą się twoją latoroślą, a ty w tym czasie obejrzysz spektakl lub posłuchasz poezji. Gdzie? Podpowiadamy.
    2 grudnia 2022 (7 opinii)
  • Wszystko jest odwracaniem uwagi od katastrofy. Wkrótce premiera "Placu bohaterów"
    "Czym jest Austria? Duchową i kulturalną kloaką. Kim są Austriacy? Sześć i pół miliona debilów i wariatów, domagających się pełnym głosem reżysera, który nadejdzie i wtrąci ich w przepaść" - mówi jeden z bohaterów dramatu Thomasa Bernharda. Jak to wybrzmi na scenie? Przekonamy się już w najbliższą niedzielę, 20 listopada w Teatrze Wybrzeże, w którym trwają przygotowania do premiery "Placu bohaterów". Spektakl zostanie wystawiony na Scenie Malarnia. Reżyseruje Franciszek Szumiński, z którym rozmawiamy o klasyce literatury, specyfice twórczości Bernharda, a także o pracy z Dorotą Kolak i z gdańskim zespołem, odradzaniu się nacjonalizmów w Europie i zamianie płci bohaterów.
    16 listopada 2022 (17 opinii)
  • Planuj Tydzień: fortepiany na ulicy, André Rieu, festyny, Viva Oliva i spotkania autorskie
    Pikniki dla całych rodzin, festyny z mnóstwem atrakcji, otwarcie woonerfu w Sopocie, pchle targi, święto dzielnicy Viva Oliva, spotkania autorskie, rozmaite koncerty, w tym fortepianowe na instrumentach rozstawionych na przedprożach gdańskich kamienic - to tylko niektóre wydarzenia czekające na nas w najbliższych dniach. Będą też imprezy sportowe, seanse filmowe w plenerze, wystawy, festiwale literackie i wiele innych.
    9 czerwca 2022 (10 opinii)