Od ponad ćwierćwiecza Sonatori de la Gioiosa Marca wykonują na instrumentach z epoki muzykę dawnych wieków. I od ponad ćwierćwiecza uznawani są za wybitnych interpretatorów i specjalistów od repertuaru instrumentalnego, zwłaszcza włoskiego. Zespół smyczkowy założony w Treviso słynie także z elastyczności pozwalającej na wykonywanie repertuaru obejmującego okres od końca wieku XVI aż po klasycyzm, ze szczególnym upodobaniem dzieł pochodzących z regionu Veneto.
Nazwa formacji zaczerpnięta została właśnie od miasta, w którym muzycy mają swą siedzibę - Treviso w epoce renesansu zwane było Marca Gioiosa, co przełożyć można jako "symbol radości". Taki też charakter mają żywiołowe interpretacje Sonatori, pełne entuzjazmu i uwielbienia dla muzyki. To właśnie ów entuzjazm i perfekcja wykonawcza spowodowały, że zespół zapraszany jest na najwybitniejsze imprezy poświęcone muzyce dawnych wieków. Instrumentaliści gościli w salach koncertowych całej Europy - w amsterdamskim Concertgebouw, Operze Narodowej w Bordeaux, Casa de Musica w portugalskim Porto, salzburskim Mozarteum czy wiedeńskim Musikvereinsaal. Występowali także za Atlantykiem, w Sao Paulo, Buenos Aires i w Meksyku. Byli zapraszani do udziału w prestiżowych festiwalach, by wymienić zaledwie Ambronay, organizowane w Brukseli Europalia, turecki International Music Festival, Lufthansa Festival w Londynie, Montreaux, Opern-Festspiele w Monachium, Tage Alte Musik w Ratyzbonie i Schwetzinger Festspiele. Odwiedzali także Polskę przy okazji krakowskiego festiwalu Misteria Paschalia, Festiwalu Beethovenowskiego i Wratislavia Cantans.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Występy Sonatori de la Gioiosa Marca są regularnie transmitowane przez największych nadawców radiowych w całej Europie. Zespół jest także laureatem wielu wyróżnień za wybitne wykonania muzyki Antonia Vivaldiego, m.in. Diapason d'Or za album Le Humane passioni, nagrany dla wytwórni Divox wraz z fenomenalnym skrzypkiem Giuliano Carmignolą (z nim również wspólna rejestracja m.in. Czterech pór roku). Muzycy współpracowali też z charyzmatyczną mezzosopranistką Cecilią Bartoli, z którą wydali album live z występu w Teatro Olimpico w Vicenzy z ariami Handla, Cacciniego i Vivaldiego.
Obok słynnych interpretacji dzieł Rudego Księdza, Sonatori de la Gioiosa Marca poświęcili swą artystyczną działalność przywracaniu współczesności imponującej tradycji muzycznej włoskiego Seicenta. Szczególnym rezultatem tych działań jest seria nagrań "Musiche per Archi della Repubblica di Venezia" powstała we współpracy z Westdeutscher Rundfunk Köln.