stat
Impreza już się odbyła

Sopot Molo Jazz Festival 2013 Opinie (4)

W pierwszy weekend sierpnia tradycyjnie zapraszamy na festiwal jazzowy w muszli koncertowej na Molo! Nowością tegorocznej imprezy będzie "Dzień Trójmiejski" (sobota), czyli prezentacja najciekawszych przedsięwzięć związanych z lokalną sceną jazzową.

maj 24-25

piątek - sobota, g. 16:00

jazz
Kup bilet
lip 20

sobota, g. 17:00

Gdynia,
sobota, godz. 17:00
pochód muzyków i publiczności ulicą Bohaterów Monte Cassino (od kościoła pw. św. Jerzego) do Molo

jazz - koncerty w Trójmieście


sobota, godz. 17:30
Detko Band
AlgoRhythm laureaci konkursu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w klubie Ucho
Dariusz Herbasz "Joy of Friendship"
Kuba Stankiewicz & Maciej Sikała "Spaces"


niedziela, godz. 17:30
Sami Swoi Orchestra
Maciej Fortuna Trio
Elec-Tri-City
Eryk Kulm Quartet


Po koncertach zapraszamy do Let's Art Cafe przy fontannie na nocne jam-sessions!


Detko Band

Zespół od początku związany z festiwalem - "siła napędowa" pochodu otwierającego imprezę. Liderem grupy jest charyzmatyczny saksofonista i klarnecista Jerzy Detko - bon vivant trójmiejskiej sceny jazzowej, ale także były trzykrotny rekordzista i mistrz Polski w dziesięcioboju, obecnie sportowy pedagog.

Jerzy Detko - saksofon tenorowy, klarnet
Marek Jurski - fortepian
Jozef Niezgoda - gitara basowa, tuba
Janusz Odziomek - gitara, banjo
Adam Wiśniewski - puzon
Marek Horewicz - trąbka
Włodzimierz Przyszczypkowski - perkusja
Adam Detko - saksofon tenorowy, śpiew
Maciej Flont - saksofon tenorowy


AlgoRhythm

Tegoroczni laureaci Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni.
Jest to świeży powiew na młodej trójmiejskiej scenie jazzowej. Projekt ten powstał w styczniu 2013 roku; członkami zespołu są studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Muzyka AlgoRhythm to przede wszystkim własne kompozycje, oscylujące wokół nowoczesnego jazzu.

Emil Miszk - trąbka
Piotr Chęcki - saksofon
Szymon Burnos - fortepian
Krzysztof Słomkowski - kontrabas
Sławomir Koryzno - perkusja


Darek Herbasz "Joy of Friendship"

Kwintet trójmiejskiego saksofonisty Darka Herbasza, do którego muzyk zaprosił znakomitych trójmiejskich jazzmanów. Zespół z powodzeniem podąża drogą wyznaczoną w 70-ych latach przez grupy Pharoah'a Sandersa czy McCoy'a Tynera. Taki oszczędny, pięcioosobowy skład wzmacnia siłę znakomitych kompozycji lidera i umożliwia zaprezentowanie muzykom swoich niezwykłych umiejętności. Dublowanie instrumentarium - dwa tenorowe saksofony - niesie ze sobą ryzyko wzajemnego powielania partii i funkcji obu solistów w ramach zespołu. Na szczęście lider doskonale wie, co można zrobić w takiej instrumentalnej konfiguracji - pozwala na podkreślanie dysonansów w ramach unison, ale i budowanie harmonii.

Darek Herbasz - saksofon tenorowy
Tomasz Grzegorski - saksofon tenorowy
Piotr Mania - fortepian
Adam Żuchowski- kontrabas
Tomasz Sowiński - perkusja


Kuba Stankiewicz & Maciej Sikała "Spaces"
Od kilkunastu lat Kuba Stankiewicz należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych, czego potwierdzeniem jest m.in. tegoroczna nominacja do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2013 w kategorii Album Roku- Muzyka Jazzowa (album "Spaces").Pianistyka Kuby Stankiewicza, choć wyrasta z klasycznych amerykańskich wzorów, częściej zmierza w stronę romantycznej liryki niż dynamicznych ekstremów. W każdym wypadku jest to jednak rasowy jazz osadzony w przekonującym timingu i otwarty na partnerów.

Maciej Sikała - jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, trójmiejski saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor, pedagog. W latach 90-ych związany z supergrupą Miłość, od wielu lat nagrywa i koncertuje z powodzeniem na własne konto. Znany też z licznych kolaboracji muzycznych, których znakomitym przykładem jest właśnie "Spaces".

Kuba Stankiewicz - fortepian
Maciej Sikała - saksofony
Wojciech Pulcyn - kontrabas
Sebastian Frankiewicz - perkusja


Sami Swoi Orchestra

Jedna z najbardziej popularnych polskich orkiestr jazzowych. Założył ją w 1968 roku trębacz Julian Kurzawa, a od 1990 roku liderem jest puzonista Jan Młynarczyk. Repertuar zespołu to utwory słynnych orkiestr swingowych: Blenna Millera, Benny'ego Goodmana, Duke'a Ellingtona, Counta Basiego i wielu innych. Sami Swoi zaczynali od tradycyjnego jazzu i rytmów tanecznych, a nowoczesne brzmienia w stylu jazz - rock, blues czy funky, zawsze stanowią mocny punkt prezentowanego programu.

Uhonorowaniem wieloletniej działalności było przyznanie zespołowi w 1998 i 2008 roku najbardziej prestiżowej nagrody dla zespołu jazzu tradycyjnego w Polsce - Honorowej Złotej Tarki.

Jan Młynarczyk - puzon, lider
Marek Markowski - fortepian
Andrzej Michalak - gitara basowa
Zbigniew Lewandowski - perkusja
Adam Lepka - trąbka
Karol Gola - saksofon altowy
Waldemar Rakowski - saksofon tenorowy, klarnet


Maciej Fortuna Trio

Maciej Fortuna - trębacz, kompozytor, aranżer, dwukrotny laureat Jazz Top 2010 i 2011 w kategorii "Nowa Nadzieja", wg ankiety czytelników czasopisma Jazz Forum, do współpracy przy realizacji niniejszego projektu zaprosił doświadczonych muzyków: jednego z najznakomitszych polskich kontrabasistów - Piotra Lemańczyka oraz świetnego, wysoko cenionego w naszym kraju perkusistę - Krzysztofa Gradziuka. W ich muzyce można odnaleźć wszystko to, co decyduje o wyjątkowości i mocy jazzu. Kompozycje, które w większości stworzył lider, to zapadające w pamięć linie melodyczne, przy czym są one na tyle przestrzenne, że pozostawiają miejsce na rozbudowane improwizacje.

Maciej Fortuna - trąbka
Piotr Lemańczyk - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja


Elec-Tri-City

Zespół, założony w połowie 2011 roku z inicjatywy Janusza Mackiewicza, tworzą muzycy, którzy przyjaźnią się od wielu lat i współpracują ze sobą w różnych formacjach. Ich doświadczenia, wyniesione z obcowania z akustycznymi instrumentami, nabierają w tym projekcie nowej wartości. Połączenie jazzowych melodii i harmonii, oraz rytmów wywodzących się z lat 70. z elektro-przestrzeniami, wyzwalanymi za pomocą współczesnych instrumentów elektronicznych, stało się niewyczerpanym źródłem nowych inspiracji, nowej energii. Zestawienie współczesnej technologii z tradycją muzyki jazzowej przyczyniło się do powstania kompozycji silnie nacechowanych emocjami i utrzymanych w klimatach od surf rocka po nu-jazz.

Marcin Wądołowski - gitara
Dominik Bukowski - xylosynth
Janusz Mackiewicz - gitara basowa
Grzegorz Sycz - perkusja


Eryk Kulm Quartet

Eryk Kulm - perkusista jazzowy, muzyczny samouk. Debiutował w gdańskim Triu Marcina Jarnuszkiewicza w konkursowej części Studenckiego Festiwalu Jazzowego "Jazz nad Odrą" '73 we Wrocławiu. W 1974 r. związał się z grupą Jazz Carriers. Po jej rozwiązaniu grał w zespole krakowskiego Teatru Stu. W latach 1976-1989 przebywał w USA. Przez kilka miesięcy był stypendystą Berklee College of Music w Bostonie. Grał z zespołami amerykańskimi w klubach jazzowych Nowego Jorku, Chicago, Miami i Los Angeles. Po powrocie do kraju w 1989 r. okazjonalnie współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Jagodzińskim, Wojciechem Karolakiem, Jackiem i Wojciechem Niedzielami, Tomaszem Szukalskim, Piotrem Wojtasikiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim. Od 1990 r. prowadzi własny zespół Quintessence. O sobie mówi: "Jestem Sopociakiem. W czasie mojego dzieciństwa i lat młodzieńczych, Trójmiasto było oazą Sztuki. Teatry, wystawy, kluby jazzowe, były miejscem mojego dorastania." W 2009 roku dał wspaniały, energetyczny koncert na naszym festiwalu, teraz powraca z nowym programem.

Eryk Kulm (PL) - perkusja
Osian Roberts (UK) - saksofon
Reggie Moore (USA) - fortepian
Adam Kowalewski (PL) - kontrabas