Sopot Ulica Artystów Sopot Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sopot Ulica Artystów Opinie (6)

  • środa - piątek, 1 - 3 maja 2013
  • Lokalizacja
    Sopot
    Organizator: BART
  • Bilety
    wstęp wolny

Pierwsze dni maja w Sopocie tradycyjnie już rozpoczynają wyczekiwany sezon letni. Miasto, przyroda i sopoccy artyści budzą się z zimowego letargu. Z wiosenną werwą i entuzjazmem kulturalnie witają rozpoczynający się sezon. Tegoroczna edycja "Sopot ulica artystów" będzie muzycznie rozśpiewana, w rytmie zumby, z piłką plażową w tle i kolorowymi latawcami na niebie. Będzie i poważnie i jazzowo, patriotycznie i na wesoło, europejsko i lokalnie, tanecznie i w pełnym skupieniu.

Relacja z imprezy

Warto zaplanować sobie ten czas w Sopocie, bo każdy, i duży i mały, dorosły i ten, który dorosłym dopiero się stanie, każdy tu coś dla siebie znajdzie.

Tak oto poukładaliśmy ten kulturalny czas:
Dzień pierwszy: środa, 1 maja MUZYCZNIE

Sopot zatrzymany w obiektywie kamery.
Wiosenną zabawę rozpoczynamy w zupełnie starym stylu, przejażdżką autobusem zamienionym na objazdową camerę obscura. Zapraszamy na przejażdżkę po Sopocie w specjalnie do tego celu przystosowanym autobusie, całkowicie zaciemnionym, wyklejonym czarną folią, sprawiającym wrażenie wnętrza aparatu fotograficznego. Będziemy mieli okazję zobaczyć świat widziany okiem nietypowej kamery. W trakcie jazdy przez niewielki otwór na tylnej szybie zostanie wpuszczony do środka snop światła, który na ścianie za kierowcą zarejestruje wpadający obraz. Obraz będzie ruchomy, na wzór starych filmów. Warto wybrać się w sentymentalną, czarno-białą podróż po Sopocie i własnoręcznie sfotografować miasto tą niezwykłą kamerą. "Wehikuł czasu" będzie ruszał z "Sopockiej pętli czasu" (plac przy kościele Św. Jerzego) w godzinach 12.00-18.00. Ci, którzy nie zdążą w środę udać się w magiczną podróż, będą mięli taką okazję również następnego dnia.

Poszczególne kultury narodowe stanowią o całości kultury europejskiej. Podczas koncertu "Muzyczny dialog kultur" zaprezentowane zostaną utwory z dorobku kulturowego wielu narodów, które pozornie nic ze sobą nie łączy, jako całość zaś stanowią dorobek będący jednością, tworzącą sferę kultury europejskiej. Co istotne, koncert będzie połączeniem kultur ponad podziałami wieku. Wystąpi Sopocki Chóru Kameralny Continuo oraz instrumentaliści: Roksana Błąkała - skrzypce, Mateusz Otczyk - gitara, Krzysztof Szałek - klarnet, Piotr Skowroński - akordeon. Zapraszamy o godzinie 15.00 do Muszli Koncertowej na molo. Na naszych oczach zetrze się doświadczenie z młodością, kto zwycięży?

Kolejną ucztą dla słuchaczy będzie koncert studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, również w Muszli Koncertowej na molo. O godzinie 17.00 wystąpi finalista pierwszej polskiej edycji programu X-Factor William Malcolm z zespołem: William Malcolm - wokal, klawisze, syntezatory, Michał Munch - gitara, Roman Wróblewski - klawisze, Michał Posiewnik - bas, Mera - perkusja. Ekspresyjność, witalność i niezwykła energia artysty sprawiają, że jego koncerty są niezapomnianymi wydarzeniami. Tak będzie i teraz.

W drugiej części koncertu zagra zespół AlgoRhythm: Emil Miszk - trąbka, Piotr Chęcki - saksofon, Szymon Burnos - fortepian, Krzysztof Słomkowski - kontrabas, Sławomir Koryzno - perkusja.

Pierwszy majówkowy dzień zakończy spektakl inspirowany powieścią Jacka Londona "Martin Eden", w reżyserii i choreografii Joanny Czajkowskiej, w wykonaniu Sopockiego Teatru Tańca, MIRA ART i Kolektywu Artystycznego SIEdzieje. Wielką sceną współczesnego tańca spektaklu "Galop" stanie się Plac Przyjaciół Sopotu od godziny 21.00. Spektakl łączy poetykę tańca współczesnego z formami ulicznymi, takimi jak break dance, hip hop, elementami teatru ulicznego i akrobatyki.

W efekcie finalnym ważne treści przekazane będą w atrakcyjnej wizualnie i muzycznie formie na trzech poziomach ekspresji: na poziomie ziemi, poziomie powietrza i poziomie obrazu. To będzie niezapomniany performance w przestrzeni miasta.

Dzień drugi: czwartek, 2 maja AKTYWNA MAJÓWKA

Czwartkowe majówkowanie, podobnie jak w środę rozpoczynają przejażdżki "Wehikułem czasu" w godzinach 12.00-18.00 z placu przy kościele Św. Jerzego w ramach akcji ZŁAP SOPOT W PUDEŁKO, czyli wsiądź do autobusu i zobacz miasto przez pryzmat historii.

Po wysublimowanej strawie artystycznej pierwszego dnia majówki, przyszedł czas aby zadbać o ciało. W Parku Północnym na Placu Mancowym będziemy mogli wspólnie znaleźć wewnętrzną i zewnętrzną harmonię ćwicząc Body art (w godz. 11.00-12.30), zaczerpnąć z niezmierzonych pokładów energetycznych jakie daje praktykowanie Jogi (w godz. 12.30-14.00) lub spalić nagromadzone zimą kalorie podczas Zumby (w godz. 14.00-16.00).

W międzyczasie zawodnicy Centrum Sportów Kynologicznych "Na fali" zaprezentują pokaz Agility (godz. 16.00). Agility jest dyscypliną sportu polegającą na prowadzeniu psa przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami w celu pokonania bezbłędnie i jak najszybciej specjalnego toru przeszkód. Pies pokonuje: stacjonatę (hopkę), skok w dal, koło, kładkę, huśtawkę, palisadę, slalom, tunel sztywny oraz rękaw, slalom i huśtawkę.

Przez prawie cały dzień odbywać się będzie turniej siatkówki plażowej i turniej plażowej piłki nożnej. Żądnym rywalizacji przypominamy, że zapisy odbywać się będą od godziny 10:00 przy Klubie Czarna Perła (wejście na plażę nr 19). Warto się sprawdzić i przetestować swoje możliwości tuż przed sezonem.

Nie zapominamy także o najmłodszych, którymi profesjonalnie zajmą się studenci Akademii Wychowania Fizycznego, organizując dla nich ciekawe i rozwijające gry i zabawy w Parku Północnym.

Po wyczerpujących całodziennych ćwiczeniach czas na niezwykły koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją maestro Wojciecha Rajskiego. Tym razem inaczej niż zwykle, nie Tosca, nie Carmen, nie muzyka na bardzo poważnie. Jak smakuje połączenie muzyki klasycznej z jazzem? Wybornie. Podczas koncertu, który rozpoczynamy o godzinie 18:00 na Placu Przyjaciół Sopotu, w towarzystwie sopockich filharmoników usłyszymy wokalistkę jazzową Joannę Knitter, saksofonistę Wojciecha Staroniewicza oraz trio jazzowe. W programie m.in. utwory z płyty "Tranquillo".Dzień trzeci: piątek, 3 maja PATRIOTYCZNIE BEZ PATOSU


Dmuchawce, latawce, wiatr ... oby faktycznie towarzyszył nam w piątkowe południe, kiedy wspólnie najpierw budować, a następnie puszczać będziemy latawce. Tego jednego dnia niebo nad Sopotem nie będzie tylko niebieskie, a tęczowe, kolorowe, nieskrępowane wyobraźnią. Wystarczy przyjść do Zatoki Sztuki przy ulicy Mamuszki 14, zabrać ze sobą dobry humor i wiarę w przyjazne podmuchy wiatru.

Z młodej piersi się wyrwało .... Czerwone maki... Dziś do Ciebie przyjść nie mogę ... te i wiele innych pieśni i piosenek patriotycznych będziemy mogli razem zaśpiewać podczas koncertu, w którym każdy z nas będzie solistą. Prócz nas wystąpią: Piotr Michalski - prowadzenie, Magdalena Gruszczyńska - sopran, Irek Wojtczak - saksofony, Tomek Ziętek - trąbka, Olo Walicki - bas, Piotr Pawlak- gitara, Michał Gos - perkusja. ŚPIEWNIK PATRIOTYCZNY " Zaśpiewajmy razem 3 Maja - Patriotyzm bez patosu" na Placu Przyjaciół Sopotu o godzinie 14.00 zakończy majówkowe świętowanie.

Majówkowemu kulturalnemu przebudzeniu towarzyszyć będą również następujące imprezy:

27.04, godz. 20.00, "TH 143" widowisko plenerowe w reż. Lecha Raczaka, Teatr Miniatura + Przyjaciele
Plac przy fontannie na molo

28.04, godz.16.00, Sopocka Orkiestra Promenadowa, Detko Band
Muszla Koncertowa na molo

04.05, godz.16.00, Stromski Band
Muszla Koncertowa na molo

05.05, godz.16.00, Sopocka Orkiestra Promenadowa
Muszla Koncertowa na molo


Zapraszamy do Sopotu!

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu.


Przeczytaj także