Sopot'68 Re_make Opera Leśna Sopot Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sopot'68 Re_make Opinie (12)

"Sopot'68 Re_make" to widowisko muzyczne przygotowane w oparciu o historię VIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, który odbył się w sierpniu 1968 roku. Impulsem do realizacji wydarzenia był film dokumentalny w reżyserii Magdaleny Szymków "Piszę do ciebie, kochanie", który obrazuje atmosferę oraz kulisy sopockiego festiwalu, wpisanego w obraz interwencji wojsk polskich w Czechosłowacji.

Relacja z imprezy

Kiedy Wojska Układu Warszawskiego wkroczyły na terytorium Czechosłowacji, zaczynał się właśnie VIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie. W miarę rozwoju wydarzeń kolejni wykonawcy i całe ekipy zagraniczne, w geście protestu i solidarności z Czechami, zaczęły opuszczać festiwal. Kiedy na scenie rozbrzmiewały skoczne piosenki, Praga zaczynała płonąć...

pop - koncerty w Trójmieście


Dekonstrukcji mitu sopockiego festiwalu, poprzez ukazanie go w konkretnym kontekście historycznym oraz nawiązanie dialogu pomiędzy przeszłością a teraźniejszością podjęli się: Magdalena Szymków - scenariusz, reżyseria filmu dokumentalnego "Piszę do ciebie, kochanie", przywołującego atmosferę i kulisty sopockiego festiwalu oraz Michał Walczak - reżyseria wydarzenia.

Odwołanie do historii, a tym samym do wstrząsających wydarzeń z sierpnia 1968 roku na ulicach Czeskiej Pragi będzie można zobaczyć, usłyszeć i poczuć podczas widowiska. Specjalnie na tę okazję oryginalny repertuar muzyczny sprzed 50 lat poddano zupełnie nowej aranżacji autorstwa Kuby Staruszkiewicza.

Utwory m.in. Czerwonych Gitar, Stana Borysa czy Kalinki wykonają: Brodka, Natalia Grosiak, Natalia Przybysz, Paulina Przybysz, Barbara Wrońska, Dawid Podsiadło, Kev Fox, Krzysztof Zalewski, MaJLo, Skubas, Tomasz Makowiecki. W chórkach wystąpią Michał "Bunio" Skrok i Marsija.

Na scenie, u boku znakomitych polskich wokalistów, pojawi się 16-to osobowy zespół muzyczny, złożony z wybitnych instrumentalistów: Ania Bojara - piła, Edyta Czerniewicz - wiolonczela, Kasia Sprawka - skrzypce, Julia Ziętek - skrzypce, Dominik Bukowski - wibrafon, Michał Ciesielski - saksofon barytonowy, Piotr Mania - instrumenty klawiszowe, fortepian, Kamil Pater - gitara, Miłosz Pękala - instrumenty perkusyjne, ksylofon, Kuba Staruszkiewicz - perkusja, Pat Stawiński - bas, Darek Sprawka - puzon, Krzysiek Tymendorf - altówka, Irek Wojtczak - saksofon tenorowy, sopranowy, klarnet, Tomek Ziętek - trąbka, Adam Żuchowski - kontrabas.

"Każda spośród wybranych przez mnie piosenek niesie za sobą proste komunikaty  ukryte w tekstach, melodiach, harmoniach i rytmach. Moim założeniem było odnalezienie i przeniesienie tych komunikatów do dzisiejszych czasów i opowiedzenie ich w nowej stylistyce, używając zarówno współczesnych brzmień jak i klasycznych instrumentów". - wyjaśnia Kuba Staruszkiewicz.

REŻYSERIA - MICHAŁ WALCZAK
Jeden z najciekawszych dramatopisarzy młodego pokolenia. Współtwórca kultowego warszawskiego kabaretu Pożar w Burdelu. Za "stworzenie unikalnego, krytycznego i przenikliwie dowcipnego języka opisu dzisiejszej Polski" nominowany w duecie z Maciejem Łubieńskim do Paszportów Polityki 2017.

KIEROWNICTWO MUZYCZNE - KUBA STARUSZKIEWICZ
Trójmiejski perkusista i aranżer wywodzący się z trójmiejskiej sceny yassowej (m.in Pink Freud, Tymon Tymański, Leszek Możdżer), którego można usłyszeć na ponad pięćdziesięciu albumach polskich artystów zarówno alternatywnych jak i popowych. Obecnie współpracuje m.in z Marią Peszek, Natalią Przybysz, Smolikiem, Krzysztofem Zalewskim, Anią Dąbowską.

SCENARIUSZ - MAGDALENA SZYMKÓW
Dziennikarka, scenarzystka, reżyser z dyplomem prawa Uniwersytetu Szczecińskiego, dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wajdy. Pracowała dla prasy i telewizji w Polsce i za granicą (Gazeta Wyborcza, La Repubblica, TVP, TVN, Arte/ZDF, RAI). Od 2003 roku jest kuratorem wystaw fotograficznych Ryszarda Kapuścińskiego we Włoszech. Współtworzy też brytyjską firmę produkcyjną Vezfilm. Mieszka w Amsterdamie.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    75-175 zł
Bilety w cenach od 75 do 175 zł (30 zł dla posiadaczy Karty Sopockiej*) do nabycia
w kasie Opery Leśnej, Punkcie Informacji Kulturalny Sopot (Placu Przyjaciół
Sopotu) oraz na www.bart.sopot.pl

* bilety ze zniżką na Kartę Sopocką dostępne wyłącznie w Punkcie Informacji
Kulturalny Sopot

Czytaj także