stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

SpaceFest! to festiwal muzyki shoegaze, space rock i alternative, na który składają się koncerty, warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy, spotkania z legendarnymi wykonawcami alternatywnymi, konkurs dla młodych zespołów, wydawnictwa płytowe.

sty 24

piątek, g. 20:30

Gdańsk,
Wstęp wolny
cze 7

sobota, g. 22:00 - 01:00

Gdańsk,
bilety 25 zł
przedsprzedaż 20 zł
SpaceFest! nie jest typowym festiwalem. Organizatorzy chcą przełamać klasyczną festiwalową formułę i wprowadzić do projektu takie elementy, jak współpraca z zagranicznymi muzykami, wspólne warsztaty, promocja nowych zespołów, akcje artystyczne, wydawanie płyt z muzyką stworzoną podczas festiwalu oraz radosna integracja muzyków i uczestników SpaceFestu!

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


W 2011 roku zagrali dla nas Simon Scott (ex-Slowdive), Ścianka, White Noise Sound, Jaime Harding (Marion), Klimt, FukaLata, Manescape, Mordy, 3moonboys oraz fantastyczny Pure Phase Ensemble - czyli 13-osobowy, międzynarodowy kolektyw instrumentalny stworzony podczas warsztatów prowadzonych w ramach festiwalu przez Raya Dickaty (ex-Spiritualized).

Program:

4-6 grudnia 2012

+CSW Łaźnia+
PL, Gdańsk, Jaskółcza 1
Warsztaty dla muzyków

7 grudnia 2012

+CSW Łaźnia+
PL, Gdańsk, Jaskółcza 1

19:00 spotkanie z artystami: Mark Gardener (Ride), Steve Hewitt (ex Placebo), Ray Dickaty (ex Spiritualized), Chris Olley (Six by Seven)
20:00 koncert 1926

8 grudnia 2012

+FABRYKA BATYCKI+
PL, Gdańsk, Kamienna Grobla 28/29

~18:00 100 % Rabbit (PL)
~19:00 2Kilos &More (FR)
~20:20 Broken Betty's Ampacity (PL)
~21:30 Damo Suzuki (Can, JAP) + Popsysze (PL)
~22:40 Mark Gardener (Ride, UK)
~00:00 Pure Phase Ensemble 2 (PL+UK)
~01:30 Sea Dweller (IT)
~02-15 DJ set Adam Czajkowski


Pierwsza edycja SpaceFest! 2011 wzbudziła zainteresowanie szerokiego grona odbiorców muzyki niezależnej w Polsce i za granicą. W festiwalu uczestniczyli fani shoegaze'u m.in. ze Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz całej Polski. Druga edycja SpaceFest! zapowiada się jeszcze bardziej ekscytująco. W ramach festiwalu w 2012 roku zaplanowano następujące wydarzenia:

Koncerty


Część koncertowa odbędzie się 7-8 grudnia w Gdańsku w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz w Fabryce Batycki .

Tym razem, poza wykonawcami polskimi i brytyjskimi zaproszeni też będą artyści z innych części świata. W ciągu 2 dni zaplanowanych jest 10 koncertów takich wykonawców jak m.in: Mark Gardener - lider legendarnej grupy Ride (Wielka Brytania), Damo Suzuki - wokalista Can (Japonia), Chrisa Olleya z grupy Six By Seven (Wielka Brytania), 2 kilos & More (Francja) i Sea Dweller (Włochy).

Kolejną atrakcją będzie występ kolektywu warsztatowego, stworzonego specjalnie na potrzeby festiwalu. Zespół składający się z 12 muzyków wykona utwory skomponowane w trakcie 3-dniowych warsztatów przeprowadzonych w CSW Łaźnia.

Na festiwalu zagra też zespół wybrany w ramach ogólnopolskiego konkursu.

W przerwach pomiędzy koncertami, trójmiejscy DJ'e zaprezentują specjalne sety z muzyką shoegaze i indie rock. Ponadto zaplanowano pokazy wideoklipów i spotkania z muzykami uczestniczącymi w festiwalu.

Warsztaty

Do udziału w warsztatach zaproszonych zostanie 12 muzyków z Polski i zagranicy. Będą to zarówno artyści rozpoczynający karierę muzyczną, jak i wykonawcy z większym doświadczeniem. Głównym założeniem warsztatów jest stworzenie międzynarodowego kolektywu instrumentalnego i wspólne skomponowanie materiału muzycznego, który zostanie zaprezentowany publiczności na koncercie w ramach festiwalu SpaceFest!. Poprzez improwizacje warsztatowe muzycy stworzą wspólną wizję artystyczną, której efektem będzie seria niepowtarzalnych utworów. Materiał wykonany na żywo podczas koncertu zostanie zarejestrowany, a następnie opublikowany na płycie CD w 2013 roku.



Artyści

Mark Gardener był wokalistą, gitarzystą i autorem piosenek w Ride - brytyjskim zespole shoegaze'owym, który powstał w 1988 r. w Oksfordzie. Ride podpisali kontrakt z Creation Records i za sprawą swoich wczesnych singli jako pierwsza grupa w historii wytwórni zaistnieli na listach przebojów. Ich pierwszy album - wydany w 1991 roku "Nowhere" - zebrał bardzo pochlebne recenzje i odniósł komercyjny sukces (11. miejsce na brytyjskiej liście przebojów).

W 1992 r. singiel "Leave Them All Behind" z drugiego albumu grupy, "Going Blank Again", wdarł się do pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się płyt. Zespół zakończył działalność w 1996 roku. Mark Gardener nagrał jeszcze jeden album z The Animalhouse, a przez ostatnie 12 lat koncertował zarówno indywidualnie, jak i z różnymi muzykami. W 2005 roku wydał solowy album "These Beautiful Ghosts". Ma na koncie współpracę z wieloma artystami, m.in. z francuskim duetem rinôçérôse, Dive Index, Hopewell, The Morning After Girls czy The Brian Jonestown Massacre. W lipcu bieżącego roku wydał nowy singiel, "The Places We Go", który powstał we współpracy z Robinem Guthrie z Cocteau Twins.

Oprócz pojedynczych występów i tras koncertowych, przez ostatnie 8 lat Mark Gardener zajmował się produkcją muzyczną i miksowaniem. Współpracował także z ekipą Document Productions: skomponował i nagrał oryginalną ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego "Upside Down" (historia Creation Records), który w 2011 roku otrzymał nagrody Mojo i NME. Latem 2013 roku planowana jest premiera kolejnego solowego albumu artysty. Na jego koncertach można zaś usłyszeć utwory z całego, ponad 20-letniego muzycznego dorobku.

Damo Suzuki był wokalistą legendarnej krautrockowej grupy Can, z którą w latach 1970-73 stworzył szereg uznanych albumów (np. "Tago Mago", "Future Days" czy "Ege Bamyasi"). Później na prawie 10 lat przestał aktywnie zajmować się muzyką. Na scenę wrócił w 1983 roku. Od tamtej pory prowadzi tzw. Damo Suzuki's Network - luźne stowarzyszenie muzyków, z którymi grał improwizowane koncerty w różnych krajach. Każdy taki koncert jest niepowtarzalnym doświadczeniem tworzonym z udziałem lokalnych "posłańców dźwięku". Nie ma wcześniejszych prób, więc ostateczny wynik może być równie zaskakujący dla samych artystów, jak i dla widowni.

Od 1997 roku wydano wiele koncertowych nagrań Damo Suzuki's Network z udziałem bardzo różnych muzyków. Damo Suzuki występował m.in. z Michaelem Karolim i Jakim Liebezeitem z Can, Do Make Say Think, Broken Social Scene, Acid Mothers Temple, The Bees czy Add N to (X). Damo Suzuki's Network ciągle rośnie - podczas SpaceFestu w rolę "posłańców dźwięku" wcielą się muzycy gdańskiego trio Popsysze.

Zespół Sea Dweller powstał w 2005 roku w Rzymie. Ich inspiracje to pierwsza fala shoegaze'u i dream popu przełomu lat 80. i 90. Na tej kanwie muzycy stworzyli własne brzmienie, w dużym stopniu oparte na delayach i reverbach. Tym, co wyróżnia ich na tle wielu zespołów wyrosłych z tego nurtu, jest jednak ich osobista psychodeliczno-popowa wrażliwość. Po wydaniu albumu "Love Is Coming" w niemieckiej wytwórni 2&1 Records, zespół pojechał w trasę z Asobi Seksu i The Victorian English Gentlemens Club.

Sea Dweller koncertowali również z takimi muzykami jak Gregor Samsa, Spotlight Kid czy APSE. W 2012 r. ich drugi album, "Signs of a Perfect Disaster", ukazał się nakładem wytwórni Upside Down Recordings. Płyta zebrała bardzo pochlebne recenzje i spotkała się z uznaniem Boomkat, Norman Records czy Rough Trade. Koncert w ramach SpaceFestu! będzie pierwszym występem grupy w Polsce.

Pure Phase Ensemble to międzynarodowy, shoegaze'owy kolektyw instrumentalny stworzony specjalnie na potrzeby festiwalu SpaceFest! 9 muzyków z Polski i Wielkiej Brytanii spotka się na warsztatach w CSW Łaźnia na początku grudnia 2012, aby wspólnie stworzyć materiał muzyczny, który następnie zostanie zaprezentowany publiczności na koncercie podczas festiwalu.

Materiałem wyjściowym będzie płyta Pure Phase Tones for D.J.'s grupy Spiritualized, zawierająca 7 utworów (gdzie każdy utwór to jeden dźwięk gamy) zagranych na syntezatorze z charakterystycznym dla zespołu brzmieniem. Materiał wykonany na żywo podczas koncertu zostanie zarejestrowany, a następnie opublikowany na płycie CD.

Głównym prowadzącym będzie Raymond Dickaty - brytyjski saksofonista współpracujący m. in. z Radiohead, Neil Young, Stereolab, Lush, Soulsavers, Dr. John, a w latach 1997-2002 muzyk Spiritualized. Program warsztatów będzie współtworzony przez Chrisa Olley (Six By Seven) oraz Steve'a Hewitta (ex Placebo)

Pełny skład Pure Phase Ensemble:
Ray Dickaty (ex Spiritualized) - sax, flute
Chris Olley (Six By Seven) - guitar, voc
Steve Hewitt (ex Placebo) - drums, guitar, voice
Ola Rzepka (Drekoty) - keyboard, drums, voice
Maciej Wojnicki (Mananasoko) - electronics, violin, voice
Artur Bieszke (Marla Cinger, KSAS) - guitar
Maciej Minikowicz (The Sunlit Earth) - guitar, voice
Rafał Wojczal (Trupa Trupa) - keyboard farfisa jacqueline de luxe - C
Łukasz Piotrowski - bass guitar

2kilos & More to duet grający francuską elektronikę, stworzony w Paryżu w 2003. W jego skład wchodzą Séverine Krouch i Hugues Villette (Von Magnet). Zanim trafili pod skrzydła audiophob, wydali 3″ CD i dwa albumy w innych wytwórniach, a ich muzyka znalazła się na kilku płytach składankowych i soundtrackach. Ich najnowszy album "Kurz vor5″ został wyprodukowany przez Norscq (The Grief, Atlas Project, dDamage, Colder, autora remixów Meat Beat Manifesto, Depeche Mode etc).

Zespół zaprosił też dwóch ważnych wokalistów niezależnej sceny Francuskiej, aby wystąpili w trzech nowych kompozycjach: Phila Von (Von Magnet) i Blacka Sifichi (artystę-recytatora z Nowego Jorku, który współpracował m.in. z Black Dog, Burnt Friedman, Simon Fisher Turner, Rodolphe Burger, High Tones). Kreują długie, ewoluujące fale dźwiękowe improwizując i bazując na samplach i dźwiękach cyfrowych. Ich muzyka przywołuje skojarzenia z filmowym światem Davida Lyncha lub Stevena Soderbergha (Solaris). Prasa określa ich jako subtelny mix Ambient-elektroniki (à la Warp) i post-rocka (Kranky).

Popsysze to rock and rollowe Trio które powstało w 2007 roku. Zespół tworzą - Jarek Marciszewski (gitara, wokal), Kuba Świątek (perkusja) oraz Sławek Draczyński (bas). Pierwsze próby zespołu odbywały się w duecie (gitara - perkusja). Pod wpływem nazwy, która okazała się bezpośrednim impulsem, zespół próbował wykonywać muzykę improwizowano-eksperymentalną. Szybko jednak członkowie zespołu doszli do wniosku, iż potrzebny jest im basista do stworzenia klasycznego rockowego Power trio. Tak powstał zespół, którego ambicją jest granie prostych, melodyjnych i energicznych piosenek.

W muzyce Popsysze słychać wpływ muzyki rockowej lat 60 i 70 ale także współczesne interpretacje twórczości z tamtych lat. Trio nie boi się muzyki tanecznej z lat 70 i lubi afrykańskie ballady. Bywa też tak, że ma ochotę wszystko zepsuć długa improwizacją by potem znowu powrócić do prostych piosenek. W 2012 roku zespół wydał debiutancką płytę pt "Popstory" która została wydana nakładem Nasiono Records. Podczas festiwalu SpaceFest! będą towarzyszyć Damo Suzuki jako trójmiejscy "posłańcy dźwięku".

100% Rabbit to młody (2010r.) zespół z Gniezna/Inowrocławia grający melodyjny, szeroko pojęty indie rock. W skład zespołu wchodzą: Małgola Gulczyńska (wokal, klawisze), Arek Łysakowski (perkusja), Adam Sowiński (gitara), Robert Woźniak (bas). Jako główne inspiracje członkowie zespołu wyróżniają wszelkie gatunki - od grunge'u i amerykańskiego indie rocka, przez brit pop, lo-fi, rockabilly, shoegaze, ragtime, surfrock i trip hop do rapu i popu - głównie te charakterystyczne dla lat 90.

Wszystkie teksty grupy pisane są w języku angielskim, a ich główną tematyką są problemy egzystencjonalne: od z pozoru banalnych piosenek o miłości, przyjaźni i nienawiści po utwory traktujące o abstrakcyjnych i zagmatwanych stanach wewnętrznej rozterki.

1926 - Psychodelia, shoegaze i spora dawka noisu - gdyńska formacja 1926 godnie kontynuuje tradycje rozpoczęte przez kapele takie jak Sonic Youth, Colour Haze czy Slowdive i przenosi je na podatny, polski grunt. Korzystając z doświadczenia zdobytego w swoich macierzystych kapelach (w zespole udzielają się muzycy m.in. Kiev Office, Pomelo Taxi czy Marla Cinger) na nowo definiują pojecie Trójmiejska Scena Alternatywna, pokazując że składy takie jak Mars Red Sky, Pharoh Overlord czy Tame Impala maja w Polsce godną konkurencję. Przestery, niesamowita atmosfera podczas koncertów, wielopoziomowe brzmienie i absolutne oddanie rodzinnemu miastu - to najlepsze cechy 1926.




spacefest.pl

Informacja o biletach

07.12 – CSW Łaźnia – wstęp wolny
08.12 – Fabryka Batycki – 35/45 zł

35 zł przedsprzedaż
45 zł w dniu koncertu

Bilety do nabycia na stronie Eventim.pl oraz w punktach sprzedaży w całej Polsce, m.in. w sieci EMPiK, Saturn i Media Markt.

Pełna lista: www.eventim.pl/pl/outlety/polska/

Przeczytaj także