stat

Spacer z przewodniczką - Gdańskie Miniatury szlakiem rokoko i klasycyzmu

Jaką historię skrywają w sobie kamienice przy Długim Targu? W czym tkwi niezwykłość Bramy Świętojańskiej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy podczas spacerów Gdańskich Miniatur 20 sierpnia. Wstęp wolny! Oprowadza Ewa Czerwińska.

w każdą sobotę (od 06.07 do 27.07.2024), g. 10:00

Gdynia,
Wstęp wolny

w każdą niedzielę (od 01.07 do 31.08.2024), g. 12:00, 16:00, 17:00

Gdańsk
bilety 10 zł
ulgowy 8 zł
Styl rokoko, którego początki można odnaleźć we Francji na dworze Ludwika XV, szybko rozprzestrzenił się w całej Europie. Zaczęto budować mniejsze pałacyki, których dekoracja zewnętrzna stała się skromniejsza i delikatniejsza. Wnętrza budynków również uległy zmianie. W zdobnictwie częstym ornamentem był rocaille, który nauczymy się rozpoznawać, przyglądając się meblom czasów rokoko. Na spacerze obejrzymy też fasady gdańskich kamienic zbudowanych w tym stylu.

Podczas spaceru uczestnicy przejdą ulicami: Długi Targ, Chlebnicką, Mariacką i Świętojańską, ale na tym nie koniec! Spacerowiczom opowiemy także o ciekawostkach, jakie skrywają w sobie Dom Uphagena, Pałac Opatów czy Aleja Zwycięstwa we Wrzeszczu.

Oprócz stylu rokoko omówimy również klasycyzm, który powstały w połowie XVIII wieku. Zerwał on całkowicie ze sztuką barokową, a jego inspiracją był antyk. Przykłady architektury klasycystycznej możemy znaleźć na całym świecie, poczynając od Białego Domu w Waszyngtonie, poprzez kościół św. Magdaleny w Paryżu, a kończąc na Soborze Kazańskim w Petersburgu. Chociaż Gdańsk pod koniec XVIII i na początku XIX wieku był spowity wieloma wojnami i w mieście nie powstał żaden kościół ani gmach użyteczności publicznej, przechadzając się ulicami Głównego Miasta postaramy się znaleźć elementy sztuki wpisującej się właśnie w nurt klasycystyczny. Przyjrzymy się staromiejskim kamienicom, a także Bramie Świętojańskiej - zabytkowi łączącemu w sobie styl gotycki z elementami klasycyzmu.

---

"Style architektoniczne w Gdańsku - rokoko i klasycyzm" spacery dla rodzin i grup nieformalnych
Data: 20 sierpnia
Godziny: 11.00, 12.30, 14.00

Miejsce spotkania: ul. Długi Targ 39/40, na wysokości Instytutu Kultury Miejskiej
Informacje: miniatury@ikm.gda.pl,
Kategoria wiekowa: najmłodsi uczestnicy/czki powinni mieć minimum 11 lat
Czas trwania: około 1,5 godziny
Koszt: bezpłatne