9-10 stycznia, w Gdańsku dojdzie do spotkania Kolegium Komisarzy UE z członkami polskiego rządu - będzie to oficjalna inauguracja przewodnictwa naszego kraju we wspólnocie europejskiej.
9-10 stycznia, Gdańsk będzie na ustach całej Europy, a nawet całego świata. W tych dniach bowiem w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie UE dojdzie w mieście do spotkania Kolegium Komisarzy Unii Europejskiej z członkami polskiego rządu.
Przypomnijmy, że w skład Kolegium wchodzi po jednym przedstawicielu z każdego z 27 krajów Unii Europejskiej. Polskę w Komisji Europejskiej reprezentuje Piotr Serafin. Jest on komisarzem ds. budżetu, zwalczania oszustw i administracji publicznej.
Obie delegacje wezmą udział w Gdańsku w dyskusjach koncentrujących się na różnych obszarach polityki UE i dostosowanych do priorytetów polskiej prezydencji. Spotkania te zakończą się sesją plenarną pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
Prestiżowe wydarzenie odbędzie się w
Dworze Artusa oraz Europejskim Centrum Solidarności. -
Goście polskiej prezydencji będą obradować w pomieszczeniach Europejskiego Centrum Solidarności , Muzeum Gdańska (Dworu Artusa, Ratusza Głównego Miasta ), Teatru Szekspirowskiego, Muzeum II Wojny Światowej, ale też w wielu innych przestrzeniach, z których słynie Gdańsk. Program wciąż jest w trakcie rządowych ustaleń - informuje Marta Formella z gdańskiego magistratu.
Najbliższe potwierdzone wydarzenia wraz z lokalizacjami w Gdańsku to:
9-10.01 - spotkanie Kolegium Komisarzy UE i członków polskiego rządu - Europejskie Centrum Solidarności,
3-4.02 - Forum Kościuszkowskie (najważniejsze wydarzenie polskiej prezydencji dotyczące praw człowieka i wolności obywatelskich w Białorusi) - Gdański Teatr Szekspirowski.
Utrudnienia komunikacyjne w centrum Gdańska
Pierwsze zmiany w organizacji ruchu zaczną obowiązywać 8 stycznia od godz. 22.00. Wówczas wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się, również w zatokach postojowych, a także na chodniku na ulicach:
Targ Rybny - po obu stronach jezdni na odcinku od ul. Podwale Staromiejskie od ul. Tobiasza,
na miejscach postojowych znajdujących się wzdłuż Targu Rybnego na odcinku od ul. Szpitalnej do ul. Tobiasza,
Grodzkiej - obustronnie na odcinku od Targu Rybnego do ul. Wartkiej.
W czwartek, 9 stycznia wprowadzone zostaną kolejne zmiany, ograniczające parkowanie pojazdów na następujących ulicach:
Od godz. 7.00
Kołodziejskiej - obustronnie na odcinku od ul. Świętego Ducha do ul. Piwnej,
Piwnej - obustronnie na całej długości,
ul. Chlebnickiej - obustronnie na odcinku od ul. Piwnej do ul. Kuśnierskiej,
ul. Kramarskiej - na całej długości,
na parkingu wzdłuż ul. Piwnej przy Bazylice Mariackiej,
Od godz. 12.00
Nowomiejskiej - obustronnie na odcinku od ul. Jana z Kolna do ul. ks. Popiełuszki
na miejscach postojowych wzdłuż ul. Nowomiejskiej przy skrzyżowaniu z ul. Jana z Kolna,
na Drodze do Wolności - obustronnie na całej długości,
Doki - obustronnie na całej długości.
Ponadto, 9 stycznia od godz. 20.00 do 10 stycznia do godz. 16.00 obowiązywać będzie całkowity zakaz ruchu kołowego na ul. Nowomiejskiej na odcinku od ul. Jana z Kolna do ul. ks. Popiełuszki. Zakaz dotyczyć będzie również pojazdów komunikacji miejskiej. Dojazd oraz wyjazd do i z posesji znajdujących się przy ul. Robotniczej odbywać się będzie prawym skrajnym pasem ul. Nowomiejskiej w relacji do ul. ks. Popiełuszki.
W tym samym czasie wyłączony z ruchu pieszego będzie teren wokół Europejskiego Centrum Solidarności.
W ramach przewodnictwa Polski w Radzie UE zaplanowano 22 spotkania nieformalne w Warszawie i ok. 300 wydarzeń towarzyszących: eksperckich i urzędniczych. Od stycznia do czerwca 2025 r. w Gdańsku i u naszych sąsiadów w Gdyni i Sopocie spotkań i konferencji może być finalnie nawet ok. 50.