stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Barbara Hoff to twórczyni szczególna, wymykająca się ramom tradycyjnie pojmowanej definicji projektanta, wykształconego zwykle na uczelni artystycznej czy politechnicznej. Hoff jest bowiem historyczką sztuki, a początkiem jej związków z modą nie było projektowanie, ale pisanie - swoje teksty o modzie publikowała w kultowym tygodniku "Przekrój" od 1954 roku. Dopiero po latach stała się dizajnerką z własną marką odzieżową. Jej Hoffland stał się dla milionów Polaków synonimem "modnej masówki".

gru 29

niedziela, g. 10:00

Gdańsk Dom Uphagena, Długa 12
bilety 50 zł
ulgowy 40 zł
sty 3

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Nasza wystawa przypomni niezwykle ciekawą drogę projektową Barbary Hoff, obejmującą swym zakresem ponad połowę XX wieku. Poznamy ją jako trendsetterkę, czyli prekursorkę trendów. Zobaczymy jej pierwsze modowe propozycje w nurcie DIY ("do it yourself" - "zrób to sam/a"), w tym słynny już przepis na trumniaki, czyli najmodniejsze baleriny zrobione z tenisówek. Dostrzeżemy trendwatcherkę - obserwatorkę trendów, która opisując modę z ulic i wybiegów Paryża czy Londynu, w "korespondencjach własnych" dla "Przekroju" przekazywała wiedzę o tym, co aktualnie nosi się na świecie. "Mignie" nam też jako fotoreporterka wyławiająca modnie ubranych studentów na ulicach Krakowa i fanów jazzu przybywających do Sopotu. Najpełniej zaprezentuje się jednak jako kreatorka mody i to kreatorka w pełnym tego słowa znaczeniu: nie tylko projektująca ubrania, ale także organizująca i nadzorująca cały proces "od projektu do sprzedaży". Pojawi się wreszcie w roli stylistki modelek i modeli. Często byli to zaprzyjaźnieni z projektantką aktorzy, muzycy i tancerze. Podczas sesji mody dla "Przekroju" pozowali w prototypach "kolekcji własnych" Hoff, które następnie były sprzedawane w setkach tysięcy sztuk na stoiskach Hofflandu w Domach Towarowych "Centrum".

Hoff, określana jako kobieta-instytucja, dyktatorka i fenomen, dla kilku pokoleń Polaków była przede wszystkim projektantką, która na przekór trudnej socjalistycznej rzeczywistości ubierała Polaków modnie, barwnie i niedrogo. Jej kultowe propozycje dla Hofflandu to nie tylko ważny rozdział w historii polskiego wzornictwa, to także część "ikonosfery codzienności" Polski lat 70., 80. I 90. XX wieku. Poznajmy Barbarę Hoff i pozwólmy zainspirować się jej pomysłami - nie tylko na modę!

Weronika Szerle

WERNISAŻ: 6.07.2018, godz. 19.00
CZAS TRWANIA WYSTAWY: 7.07.2019 - 20.10.2019
MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia

KURATORZY: Weronika Szerle

PARTNER STRATEGICZNY WYSTAWY: Reserved

PARTNERZY WYSTAWY: Muzeum Narodowe w Warszawie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Gdynia Design Days, Centrum Designu Gdynia, Pomorski, Park Naukowo Technologiczny, Fundacja Przekrój, FINA, NOTI, Klif

PATRONI MEDIALNI: Wyborcza, Wysokie Obcasy, Co jest grane, Dziennik Bałtycki, Together, Radio Gdańsk, trojmiasto.pl

ARANŻACJA WYSTAWY: Studio 1:1