stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie z Tomaszem Słomczyńskim, autorem książki "Zapytaj jeża i inne historie. 13 reportaży". Fragmenty książki czytać będą bohaterowie reportaży.

gru 29

niedziela, g. 10:00

Gdańsk Dom Uphagena, Długa 12
bilety 50 zł
ulgowy 40 zł

Info o książce:
"Zapytaj jeża i inne historie" to zbiór reportaży, których bohaterowie zmagają się z przeciwnościami losu, własnymi słabościami, niegodziwością innych, często wpadają w konflikt (z prawem, z samym sobą, z innymi). Próbują pokonać przeszkody, które napotykają na swej drodze, choć nie zawsze im się to udaje.
· Funkcjonariusze służby więziennej werbują wśród więźniów informatorów - opowiada Kamil Miszewski, który odsiedział dwa lata, teraz jest pracownikiem naukowym. - Udało mi się, nie zdążyłem donieść. Ten, który to zrobił, szybko został scwelowany - mówi Kamil. (Zapytaj jeża)
· Jak zebrać w więzieniu materiał do pracy magisterskiej? Notatki o współwięźniach trzeba zaczynać od słów: "Kochana Mamo". (Zapytaj jeża)
· Małgorzata Ostrowska, była wiceminister w rządzie SLD, została oskarżona o przyjęcie łapówki. Policjanci, którzy najpierw obciążyli ją swoimi zeznaniami, potem je wycofali. Opowiadają o kulisach "aresztu wydobywczego", w którym się znaleźli. Ten który powiedział przed sądem: "zeświniłem się", wkrótce potem popełnił samobójstwo. (Ześwinieni. Thriller polityczny)
· Czy łatwo pogodzić się z tym, że ukochany jest tam, za murami? Beata zakłada minispódniczkę. Odstawiła już środki uspokajające. (Na widzenie robię makijaż)
· Gdzie znajdzie się przedsiębiorca, który odkryje, że załoga go okrada? Na ławie oskarżonych. (Tylko łosoś nie bierze)
· Czy prokurator przeprosi niewinną osobę, którą wsadził za kratki? Nie zrobi tego, przecież nie ma sobie nic do zarzucenia. (Prokuratorowi togę i kodeks)
· Jeden z nich uczynił siebie bezpłodnym, z troski o swoją żonę. Drugi dokonał aborcji, trzeci oddał "materiał" do banku nasienia. Co ich łączy? Są mężczyznami. W konfesjonale nie otrzymali rozgrzeszenia. (Myśli pan, że ktoś to zrozumie?)
· Co zrobił Marek po uduszeniu swojej żony? "Dajcie mi siekierę" - powiedział. Chciał się zabić. Psycholog stwierdziła, że nie ma w sobie za grosz agresji. (Nie zabijaj)

Wśród bohaterów reportaży znaleźli się zarówno politycy z pierwszych stron gazet, jaki i ludzie "zwyczajni", do których autor dociera osobiście lub odtwarza ich historie na podstawie akt sądowych.

- Powiada się, że dziennikarz ma za zadanie poszukiwać odpowiedzi na ważne pytania. Uważam, że często pozostawienie pytania bez wskazywania odpowiedzi jest bardziej uczciwe. Dlatego czytelnik reportażu Nie zabijaj nie znajdzie odpowiedzi, dlaczego ludzie zabijają. Znajdzie natomiast pytanie, na które, mam nadzieję, sam spróbuje sobie odpowiedzieć - mówi Słomczyński.

Książka uzyskała "Trójkowy Znak Jakości".

Recenzja Michała Nogasia:

- Z lokalną prasą mamy do czynienia rzadziej, bo głównie cytujemy ogólnopolską, ale jak pokazuje książka Tomasza Słomczyńskiego, czasem warto sprawdzić co się dzieje w poszczególnych częściach kraju, bo można przekonać się, że tam też zdolnych i młodych nie brakuje, więc proszę sięgnąć po książkę "Zapytaj jeża" - mówił Michał Nogaś na antenie "Trójki".

O autorze:
Tomasz Słomczyński urodził się w 1976 roku, wychował się w Sopocie, mieszka w Gdańsku. Za reportaż "Na Baluba mówią: Żydzi" otrzymał nagrodę Grand Prix konkursu im. Macieja Szumowskiego. Dwa inne teksty - "Zapytaj jeża" oraz "Ciężka robota" - przyniosły autorowi w latach 2009 i 2010 tytuł Dziennikarza Roku tygodnika "Angora" oraz nagrodę im. red. Piotra Różyckiego.