stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Zapraszamy do udziału w konferencji "Stormwater Poland 2018". Jest to kontynuacja bardzo udanej pierwszej edycji wydarzenia, które według opinii uczestników było w 2017 roku najważniejszym spotkaniem poruszającym tematykę gospodarowania wód opadowych i roztopowych.

11 - 16 listopada 2024

Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Doświadczenia z roku ubiegłego pokazują, że nadal bardzo wiele możemy nauczyć się od innych. Dlatego w proponowanych sesjach i panelach dyskusyjnych ponownie głos zabiorą autorytety oraz praktycy w zakresie wód opadowych z Polski i z zagranicy. Dążymy do tego, aby ich wystąpienia inspirowały i prowokowały do ciekawej dyskusji, bez której postęp nie byłby możliwy.

Jesteśmy przekonani, że zaproszeni przez nas goście przyczynią się szczególnie do animacji sesji poświęconych: innowacyjnym technologiom wód opadowych, kosztom zmian klimatycznych, wodom opadowym w planowaniu przestrzennym, ekohydrologii miejskiej oraz zarządzaniu przeciążonymi systemami odwodnienia.

Tradycyjnie już na naszej konferencji nie może zabraknąć sesji dedykowanej retencji wód opadowych. Zobowiązuje nas do tego nie tylko sama nazwa prowadzonego przez nas portalu www.retencja.pl, ale przede wszystkim realna zachęta do rozwoju retencji, zapisana w nowej ustawie Prawo Wodne.
Poruszony zostanie m.in. temat niemodnego przez lata terminu melioracji miejskich. Mając stały kontakt z praktyką działań związanych z wodami opadowymi w kraju, z niepokojem obserwujemy wyraźnie rysującą się lukę pokoleniową w gronie specjalistów w tym zakresie. Korzystając z obecności grona pracowników uczelni wyższych podczas konferencji, będziemy lobbować za jak najszybszym zapełnieniem tej luki i przekazaniem wiedzy doświadczonych specjalistów, młodym inżynierom.

Niemniej podczas tegorocznej edycji Stormwater Poland nie ograniczamy się wyłącznie do aspektów technicznych i rozwiązań dotyczących tylko terenów miejskich. Planujemy osobne sesje dedykowane odwodnieniom komunikacyjnym oraz consultingowi w wodach opadowych. W sesji dotyczącej consultingu zakładamy skupienie się na istotnych dla gospodarki wodnej zagadnieniach organizacyjnych, ekonomicznych i prawnych.

Kończąc prezentację planowanych sesji i paneli dyskusyjnych, pragniemy zwrócić szczególną uwagę na powiązane ze sobą bloki tematyczne dotyczące: roli Wód Polskich w gospodarce wodami opadowymi i roztopowymi oraz standardów utrzymania i eksploatacji kanalizacji deszczowych. Wracając do korzeni naszej konferencji, czyli praktycznego spojrzenia na wody opadowe, rozumiemy sygnalizowaną przez wiele osób potrzebę, jak najszybszego pozyskania wiedzy o funkcjonowaniu nowego podmiotu, jakim są Wody Polskie oraz sformułowania i wdrożenia standardów eksploatacji kanalizacji deszczowych, odpowiadających wymogom nowego Prawa Wodnego.

Planowane sesje:

I. Rola Wód Polskich w gospodarce wodami opadowymi i roztopowymi
II. Consulting w wodach opadowych
III. Innowacyjne technologie wód opadowych
IV. Koszty zmian klimatycznych
V. Wody opadowe w planowaniu przestrzennym
VI. Ekohydrologia miejska
VII. Retencja i melioracje miejskie
VIII. Odwodnienia komunikacyjne
IX. Zarządzanie przeciążonymi systemami odwodnienia
X. Standardy utrzymania i eksploatacji kanalizacji