Streetwaves - akcja organizowana w ramach Święta Miasta Gdańska przez Nadbałtyckie Centrum Kultury i Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".
jazz - koncerty w Trójmieście
Przez 12 godzin - od 12.00 w południe do 24.00 miasto zostanie zagarnięte przez artystów. Muzyka i sztuka przenikną miejską tkankę w miejscach mało koncertowych i niekoniecznie przystosowanych do artystycznych wystaw czy performance'ów.
Jedyna solidna scena, na której wystąpią artyści stanie na Targu Węglowym - zagrają na niej Loco Star oraz Ballady i Romanse.
Wszystkie inne miejsca, w których będzie można złapać artystów na gorącym uczynku to stałe elementy krajobrazu i topografii dzielnic Gdańska
12.00 Magda Jędra zatańczy przy fontannie z flamingami w Parku przy ul. De Gaulle'a
12.00 - 15.00 Fake dj zagra na peronie SKM Wrzeszcz
12.00 - 17.00 Twins rozłożą kram z ciuchami i pokażą jak się robi filcowe torebki i biżuterię z ludzików lego // Hoax i Online shop będą malowali graffiti na skejkach, z których potem powycinają longboardy, na których jeszcze później będzie można pojeździć
13.00 Jacek Mazurkiewicz zagra solo na kontrabasie w Parku Kuźniczki, tuż przy wyjściu z dworca Wrzeszcz w kierunku ul. Wajdeloty
13.00 - 16.00 Ania i Adam Witkowscy pokażą swoje filmy i instalacje w mieszkaniu prywatnym na ul. Matejki 15/1, tuż obok okropnego klubu Jaśkowa 14. Poza tym będzie można na chwilę przysiąść na kawę i ciastka w zaimprowizowanym kawiarnianym ogródku Matejki 15. Oczywiście darmowo dla streetwavesowych wędrowców!
13.30 Magda Jędra w duecie i z akompaniamentem skrzypaczki przy fontannie na placu Wybickiego
14.00 Jacek Kulesza Trio w Parku Kuźniczki! I tu stanie kawiarenka
15.00 Tymon Tymański zagra na murku koło śmietników na końcu ulicy Wassowskiego (boczna od Matejki, równoległa do Sobótki)
15.30 na tym samym murku - Gentleman!
16.00 - 17.00 swoje drzwi otworzy tajemnicza Galeria Jesionowa, w której trwa wystawa : "Ekstatyczność sztuki kobiet" - prace Pauliny Ołowskiej, Marty Branickiej, Agnieszki Korejby i Sylwii Jakubowskiej w iście berlińskim otoczeniu - ul. Jesionowa 4/4.
16.15 Kyst na patio restauracji chińskiej Shanghai (ul. Grunwaldzka 51, za old-schoolowym sklepem Elegant, przed barem akademickim)
17.30 - 19.30 Instalacja dźwiękowa Arszyna, który zrobi koncert jeżdząc dookoła instalacji na rowerze... W alejce tuż przy Akademii Muzycznej na Dolnym Mieście, ul. Łąkowa
18.00 - 20.00 Galeria w mieszkaniu prywatnym malarki Uli Wasielewskiej - Ula stanie się kuratorką swojego chłopaka Henrika Olssena, który w domowej przestrzeni pokaże swoje wielkoformatowe fotografie - uwaga, zgoogluj na mapie, bo nie tak łatwo tam trafić: ul. Rybaki Dolne 2/23, Główne Miasto, za hotelem Mercure (dawny Heweliusz), nad kanałem Raduni
18.00 - 20.00 Galeria Garaż to streetwavesowe miejsce wystawiennicze malarki Honoraty Martin -na ul. Krosnej 30 - tuż przy galerii w mieszkaniu na ul Rybaki Dolne - można odwiedzić za jednym podejściem
19.00 Towary Zastępcze zagrają koncert promujący ich najnowszą płytę pt. "Dolne Miasto" - zagrają na Dolnym Mieście właśnie: dziedziniec wydziału rzeźby ASP, pl. Wałowy, Mała Zbrojownia. Usiądźcie sobie wygodnie, napijcie się kawy i posłuchajcie dość niezwykłej opowieści
20.00 - 22.00 Scena Targ Węglowy: Loco Star oraz Ballady i Romanse
22.00 w zaułku przy kościele św. Jana pokój w przestrzeni miasta zaaranżują artystki z grupy PLAJ, niesamowitych dźwięków dostarczy Michał Jacaszek. Dostaniecie też coś ciepłego na rozgrzewkę
23.00 na zakończenie Streetwaves zagra kolektyw dj-vj'ski Hatti Vatti wspomagany ciepłym głosem Sary Brylewskiej. Ciepła będzie też kawa i herbata - przy pomniku Rzezi Gdańskiej, na podwórku za sklepem monopolowym na ul. Targ Rybny 6
Bądźcie z nami w niedzielę 24 maja i odkryjcie zupełnie inny Gdańsk!
12:00-17:00 - Gdańsk Wrzeszcz
17:30-18:30 - Gdańsk Dolne Miasto
20:00-22:00 - Gdańsk Targ Węglowy
22:00-24:00 - Gdańsk Główne Miasto
ARTYŚCI
W Stacji de Luxe:
Siostry bliźniaczki z grupy Twins zrobią otwarty pokaz robienia torebek z filcu i biżuterii z ludzików lego i zabawek z jajek z niespodzianką.
https://twinsfashion.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?341525
Hoax to kreatywny kolektyw, zajmujący się projektowaniem oraz produkcją desek longboard'owych.
24 maja grupa hoax zaprezentuje swoje umiejętności projektowe. Będziemy mieli szansę zobaczyć jak powstają grafiki na deskach lonboardowych. Ich autorami będą czołowi artyści trójmiejskiej sceny street art / graffitti. Longboardy hoax, które stanowią alternatywną ( i wyjatkowo stylową ) propozycję na poruszanie się po mieście, będą udostępnione wszystkim chętnym do jazdy próbnej.
https://www.hoaxlongboards.com/
dj Maciek Cz. Zaprosi nas do zrelaksowania się podczas imprezy "Spokojnie Spokojnie".
Fontanny w parku przy ul. De Gaulle'a i na pl. Wybickiego:
Magda Jędra pokaże swój interaktywny performance taneczny pt. "Wassermusik" do muzyki Henry'ego Purcella oraz nawiązujący do twórczości Guntera Grassa performance "Ostatnie tańce" z towarzyszeniem wiolonczelistki Zofii Wróbel.
Galeria w mieszkaniu przy ul. Matejki 15/1:
Artystka wizualna Anna Witkowska i wizualno-dźwiękowy artysta Adam Witkowski zaprezentują w tej nietypowej i niewystawowej przestrzeni swoje instalacje i filmy.
Peron SKM Wrzeszcz:
Fake dj zaprasza wszystkich wysiadających lub czekających na kolejk na całkowicie nietypowe Soy Division Party na peronie!!!
Park Kuźniczki przy Browarze we Wrzeszczu:
Jacek Mazurkiewicz wystąpi solo z projektem '3FONIA', który stanowi muzyczny obraz 3miasta. Każdy utwor przedstawia inne miejsce. '3FONIA' - oznacza trzy rozne zrodla dzwieku. Tlem dla muzyki granej na kontrabasie sa dzwieki zarejestrowane na 3miejskich ulicach. Tytuly utworow odpowiadaja ulicom, na ktorych te dzwieki nagrano.
Jacek Mazurkiewicz - kontrabasista, kompozytor. Od 2 lat rezyduje w Gdyni. Interesuje sie szeroko pojeta muzyka improwizowana, elektroniczna, jazzem, folklorem. Swoje dzwieki sklada w calosc bazujac na wrazeniach emocjonalnych i pulsie, a nie na typowej dla kontrabasistow jazzowej wirtuozerii. Lubi laczyc akustyke z elektronika, wciaz poszukujac nowego brzmienia. Tworzy glownie projekty autorskie, jednak czesto udziela sie jako muzyk sesyjny.
https://www.myspace.com/3fonia
Jacek Kulesza - znany trójmiejski bard, który oprócz akustycznej gitary, wykorzystuje swoiste brzmienie walizki podróżnej i tamburyna, jak również przetworzonych efektów wokalnych. Nazwa "trio" jest dosyć myląca: Kulesza jest autorem całości muzyki i tekstów, a także gra na wszystkich instrumentach.
https://www.jacekkulesza.com/
https://www.myspace.com/jacekkuleszatrio
W okolicach budynku dawnej TV Gdańsk przy ul. Sobótki 15:
Zagra charyzmatyczny muzyk Tymon Tymański, którego nikomu przedstawiać nie trzeba oraz trójmiejski zespół Gentleman!
https://www.tymanski.com/
Zespół "Gentleman!" powstał w 2007 roku w Gdańsku. W miesiąc po skompletowaniu składu zespół zagrał swój pierwszy koncert w "Papryce". Wkrótce potem zespół został zaproszony do udziału w festiwalu Heineken Open'er, gdzie wystąpił na scenie dla młodych talentów, zaś festiwalowa gazetka opisując "Gentleman!" wspomniała, iż zespół "energetycznym graniem nawiązuje do Bloc Party". Tuż po Heineken Open'er zespół wszedł do studia i nagrał swoją pierwszą epkę pt. "Anka Skakanka", która została ciepło przyjęta przez trójmiejską publiczność, która w coraz większej liczbie przychodzi na koncerty "Gentleman!" odbywające się w trójmiejskich klubach. Obecnie zespół jest w trakcie nagrywania debiutanckiej płyty. Czy zaprosiliśmy ich do wrzeszczańskiej odsłony Streetwaves z powodu piosenki "Jaśkowa"? Nie potwierdzamy, nie zaprzeczamy J.
Galeria Jesionowa:
Galeria Jesionowa to piękne tajemnicze miejsce wystawiennicze w iście berlińskim stylu: zorganizowana została przez artystę i wykładowcę ASP, Jarosława Baucia. Profesor Bauć przekonuje, że nie zależy mu na zbytnim rozgłosie - galeria straciłaby swój całkiem unikatowy charakter. Warto jednak odnaleźć ją w plątaninie wrzeszczańskich uliczek i obejrzeć wystawę pod tytułem: "Ekstatyczność sztuki kobiet" z udziałem takich artystek jak: Paulina Ołowska, Marta Branicka, Agnieszka Korejba, Sylwia Jakubowska.
Patio Restauracji chińskiej "Shanghai":
Zespół KYST tworzy czterech nastolatków z Sopotu i Gdańska.Twórczość Kyst to dźwięki inspirowane zimnym skandynawskim brzmieniem, minimalistyczne, często akurtyczne. Ale w ich twórczości można usłyszeć również wiele innych wpływów. Zespół nagrywa właśnie swoją debiutancką płytę.
https://www.myspace.com/kystband
Niedaleko przystanku tramwajowego Akademia Muzyczna:
KRZYSZTOF 'ARSZYN' TOPOLSKI zaprezentuje projekt "AMPLIFICADOR 0.4". Jest to projekt z pogranicza instalacji dźwiękowej i koncertu. Dźwiękowy projekt 'Emigrant" zrealizowany w 2007 roku w Londynie oraz dźwiękowa dokumentacja warsztatów "Słuchaj, czyli czyszczenie uszu", które Arszyn prowadził przez dziesięć dni w marcu 2009 w "Łaźni". Codziennie nagrywał spacery dźwiękowe w okolicach Łaźni. Powstała z tego kompozycja z dźwiękami ulicy i nagraniami z warsztatów (głosy,śpiewy,krzyki, zapis ćwiczeń warsztatowych, uczestniczyły w nich także dzieci z dolnego miasta). 24 maja Arszyn dokona połączenia i przeciwstawienia tych dwóch kompozycji w ramach hasła Stolica-Dzielnica. Jedna ze stolic świata (Londyn)-jedna z dzielnic Gdańska (Dolne Miasto), Centrum vs Obrzeża.
https://www.sqrt-label.org/eng/emigrant/index.html
https://www.lastfm.pl/music/Arszyn
Dziedziniec wydziału rzeźby ASP, Mała Zbrojownia, Plac Wałowy:
Zespół Towary Zastępcze zagra koncert promujący ich najnowszą płytę "Dolne Miasto". To niesamowicie nowatorski projekt muzyczny z niezwykle dopracowaną koncepcją graficzną i wizualną.
Po wejściu na stronę zespołu: www.towary.art.pl czytamy: To miała być prosta historia, ale potem ktoś zabił Laurę i wszystko się skomplikowało. Słowo stało się martwym ciałem. Pozostały ślady: drobne, dwuznaczne, podobne do innych. Kto będzie wystarczająco uważny - ten odnajdzie dodatkowy, 13. utwór, niedostępny na płycie. Trzy osoby, które jako pierwsze odnajdą i prześlą na adres znalazlem@towary.art.pl ośmiowyrazowe hasło sformułowane w obcym języku, otrzymają coś jeszcze: album "Dolne Miasto OST" sygnowany numerem 001, 002 lub 003. I jest gdzieś na pewno plansza z napisem KONIEC. A kto do niej dotrze, ten może mieć pewność, że dotarł do planszy z napisem KONIEC.
Tajemniczy projekt, piękna muzyka, skomplikowana historia - a wszystko w oprawie zaczarowanego dziedzińca wydziału rzeźby ASP—za urzędem wojewódzkim, pośród pieców żeliwnych, rzeźb, wielkich pni drzew, z których powstaną rzeźby. A obok stoi zdewastowany mały domek, w którym swoje ostatnie lata Sława Przybyszewska...
Dwie nieistniejące dotąd na mapie kulturalnej Gdańska galerie, które znikną natychmiast po zakończeniu akcji Streetwaves: Mieszkanie przy ul. Rybaki Dolne 2/23 oraz Garaż przy ul. Krosnej - dwie wystawy, których nie zobaczysz nigdzie indziej i nigdy więcej. Bez strachu zadzwoń domofonem i porozmawiaj z artystami o ich pracach. Na pewno dostaniesz herbatkę!
20.00 - 22.00 SCENA NA TARGU WĘGLOWYM
LOCO STAR
Elektronika w duchu muzyki improwizacyjnej, ale z subtelną mgiełką. Z jednej strony rytmiczne wygibasy taneczne w synth-popowej otoczce każą myśleć o Loco Star jako o polskim Moloko, z drugiej zwiewne ballady dają im brzmienie a la Télépopmusik Przemyślana konstrukcja kompozycji współgra z ich zmysłowością.
No i w końcu doczekaliśmy się w Polsce formacji, która grałaby muzykę równie taneczną, co refleksyjną, równie dynamiczną, co melancholijną. Loco Star przemieszcza się po nastrojach z ogromną lekkością. Bezkolizyjnie łączy obok siebie kompozycje klubowe ("Siudym" w stylu pierwszej płyty Kosheen, "Pay me" z zakręconym rytmem, "Lonely" z nieregularną pulsującą melodią) z pejzażowymi, sensualnymi piosenkami w duchu francuskiego easy listening, ale o wiele barwniej brzmieniowo ('Wave", "In Heaven", "Insect's Dream").
Elektro-pop w wykonaniu Loco Star to muzyka wygenerowana z laptopów i syntezatorów połączona z "żywym" graniem na trąbce i perkusji. Blisko jej do tego co oferuje berlińska wytwórnia Monika. Zespół supportował koncerty Masha Qrella, Barbara Morgenstern i to też jest dobry trop, dla tych, którzy lubią porównania i punkty odniesienia. Jednocześnie głos Mc Marsiji przypomina Angelę McLusky z Télépopmusik. Tembr głosu Mc Marsiji zawiera w sobie kobiecą przewrotność, dziką namiętność, a jednocześnie potrafi łagodnie sączyć się do ucha. To, co nadaje Loco Star zdecydowany charakter to ich brawura kompozytorska. Jest to bowiem muzyka wyraźnie inspirowana muzyką improwizacyjną, przeniesiona na grunt elektroniczny.
Członkowie Loco Star to bardzo doświadczeni muzycy. Zasilali takie zespoły jak Silver Rocket (Mc Marsija),Pink Freud, Ludzie, Miłość, Kury, Le.m., Silver Rocket (Tomasz Baye Ziętek ). Dodatkowo koncertowo wspierają ich dwie bardzo ważne persony polskiej sceny alternatywnej - Bartek Weber oraz m.bunio.s, który ostatnio na stałe zasilił szeregi Loco Stara. Co daje gwarancję muzyki nieszablonowej w wersji na żywo. Debiut Loco Star to ambitna muzyka elektroniczna, która doskonale sprawdza się na parkietach, równocześnie potrafi zauroczyć swą intymnością. (Adrian Chorębała)
www.myspace.com/locostarmusic
BALLADY I ROMANSE
"Ballady i Romanse" to tytuł płyty zespołu Ballady i Romanse, którego powstanie jest pokłosiem nagrania przez siostry Barbarę i Zuzannę Wrońskie piosenki do wiersza Władysława Broniewskiego "Ballady i Romanse", w którym poeta ten odwoływał się do wierszy Adama Mickiewicza zatytułowanych "Ballady i Romanse". Tamto nagranie powstało trzy lata temu w ramach projektu galerii Raster "Broniewski", dziś Raster prezentuje cały album z 14 autorskimi piosenkami skomponowanymi, napisanymi, zagranymi i zaśpiewanymi przez siostry Wrońskie.
Płyta powstała późnym latem 2008 roku, kiedy to Zuza wygnała swego faceta i dziecko na wieś, i w zamienionej na studio nagraniowe wielkiej kuchni w kamienicy przy ulicy Polnej w Warszawie razem z siostrą smażyła przez dwa tygodnie te piosenki. I tak, jak w nagraniach innego siostrzanego zespołu CocoRosie, niektóre efekty perkusyjne otrzymywane były poprzez uderzenia w domowe sprzęty, między którymi dziewczyny wcisnęły pięć albo i więcej instrumentów klawiszowych.
Teksty piosenek mówią o różnych sposobach spędzania czasu i napięciach, jakie rodzą się między ludźmi w XXI-wiecznej Warszawie. Skądinąd Zuza jest zawodową pisarką - liznęła trochę polonistyki, pracuje jako copywriter w agencji reklamowej, a Basia jest profesionalnym muzykiem - gra i śpiewa w grupie Pustki. Rodzice Ballad i Romansów są muzykami, a dziadek był kiedyś nawet rektorem Akademii Muzycznej. Już jako 14-latka Basia śpiewała w zespole Powolny, w którym cztery lata starsza Zuza była pianistką - w 1997 r. wystąpiły razem na pożegnaniu żoliborskiego kinoteatru Tęcza na jednej scenie między innymi z Partią, Grabażem, Muńkiem Staszczykiem i Marcinem Świetlickim.
Więcej na: www.raster.art.pl
Lub: www.myspace.com/balladyiromanse
Zaułek przy kościele św. Jana
Grupa Play + Jacaszek, Performance artystyczno-muzyczno-taneczny Plaj: Paulina Maksjan, Lena Majewska, Agnieszka Gajewska, Justyna Kuklo
"Interesuje nas tworzenie żywych form ekspresji. Ruch zawsze był inspiracją dla malarzy ale my chcemy połączyć to w jedno wydarzenie. Zapis tego ruchu na żywo. Projekt polega na transformacji miejsc, w których się odbywa. Sam też inspiruje się miejscem w którym powstaje. Gdy kręciłyśmy film dla Gdańskiego Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, "PLAJ w mieście", próbowałyśmy ingerować malarstwem i tańcem w przestrzeń miejską, zaś w postindustrialnej przestrzeni Cukrowni w Pruszczu Gdańskim, dzięki tańczącym na wietrze "zapisanym" tancerkom, udało nam się utworzyć atmosferę ulotności całego zdarzenia. Odbyła się również wersja "klubowa" zapisu tańca - w ultrafioletowych światłach. Ubraną w biały, specjalnie zaprojektowany kostium Lenę dziewczyny malowały również w bielach. Niebagatelną rolę całego wydarzenia odgrywa muzyka. Jest ona jednym z czynników twórczej improwizacji. Muzyka dyktuje kolejne koncepcje choreograficzne ale też wpływa na jakość malarstwa i jego ekspresję. Eksperymentowanie z różnego rodzaju muzyką jest wpisane w koncepcję działań. I choć projekt był wykonywany do najróżniejszej muzyki, to od początku najważniejszym wykonawcą dla grupy PLAJ był Steve Reich.
24 maja muzykę do akcji wykona na żywo Michał Jacaszek.
Ściana kamienicy za sklepem monopolowym, UL. Targ Rybny 6
HATTI VATTI + SARA BRYLEWSKA, VJ+DJ
https://www.myspace.com/httvtt
Ściana kamienicy w pobliżu pomnika Rzezi Gdańskiej 1308: wizualizacje Macieja Salamona, muzyka miksowana na żywo przez Piotra "Boskiego" i towarzyszący im wokal Sary Brylewskiej - na finał Streetwaves.
PLUS:
NA ULICACH I W TRAMWAJACH: OLGA SALAMON, ADA BORUCKA: AKCJA DUPA
Artystki poznańskiej ASP poruszają się po mieście z wielką różową materiałową tylną częścią ciała obserwując reakcje przechodniów i pasażerów tramwajów. Do dupy można się przytulić, dupę można pogłaskać albo udawać, że jej nie ma...
PLENEROWA JADALNIA POD ZIELONYM SMOKIEM W RÓŻNYCH PUNKTACH MIASTA
Akcji Streetwaves towarzyszyć będzie niespodziewany poczęstunek dla uczestników, widzów i wygłodniałych lub spragnionych przechodniów.