"Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na wystawę Iwony Krzysztoń i Krzysztofa Najdy "Subiektywne widzenie przyrody".
Wystawa ukazuje wielość spojrzeń na jeden temat przy użyciu tylko aparatu fotograficznego. To nie narzędzie kreuje nasze wewnętrzne widzenie świata. To nasza wrażliwość, świadomość bycia tu i teraz oraz emocjonalność, jest motorem napędowym.
Iwona KrzysztońO sobie mówi - "Artysta to stan umysłu, duch niepokorny, niespokojny, twórczy, kreujący świat wewnętrznych przeżyć. Rzeczywistość jest jedynie wstępem do kreowania świata własnej wyobraźni.". Absolwentka PLSP w Gdyni-Orłowie. Od 2007 posługując się aparatem fotograficznym stara się zainteresować nas swoim wewnętrznym światem. Tym pierwszym wrażeniem jakie się ma wchodząc do nieznanego pomieszczenia... albo zechcemy w nim zostać albo przejdziemy nie doznawszy żadnego wzruszenia.
Od kilku lat realizuje projekt do którego zaprasza jedna osobę posługującą się tym samym narzędziem czyli aparatem fotograficznym. Rzeczywistość stanowi tu jedynie pretekst do pokazania wewnętrznego "ja" artystki w odniesieniu do drugiej osoby, dla której rzeczywistość jest punktem wyjścia i wejścia. Rzeczywistość tworzy świat który ta osoba fotografuje. Zderzenie tych dwóch światów realnego i wykreowanego daje bardzo ciekawą perspektywę, poprzez którą każdy odkryje jakąś część siebie.
Iwona ma na swoim koncie publikacje, wystawy, nagrody, wyróżnienia w konkursach: "Gdańsk Odchodzący"; "Album Dla Gdańska"; udział w wystawach zbiorowych z GTTF z "Oruńskie Warsztaty Fotograficzne"; "Oruński Detal"; "Gdańskie Żurawie"; wystawa indywidualna "Portret".
Krzysztof NajdaOd wielu lat pasjonuje się fotografią przyrodniczą. Chociaż w jego pracach obserwuje się ogromną różnorodność gatunków zwierząt, głównym obiektem jego zainteresowań są ptaki. Krzysztof tworzy zaskakujące portrety ptasie przy minimalnej obróbce komputerowej. Poprzez siebie i swój aparat pokazuje świat przyrody takim jakim go widzi. Sfotografowanie ptaków spotykanych przez nas na co dzień jest kwestią dużego nakładu pracy, cierpliwości a czasem i szczęścia.
Swoje prace wystawia od 2003 r. Od 2009 r. jest związany z orkiestrą Vita Activa, której jest uczestnikiem, nauczycielem gry na akordeonie, a także twórcą fotograficznej dokumentacji pracy zespołu. Jego fotografie są pokazywane na wystawach przy okazji koncertów Orkiestry. Są to niezwykłe zdjęcia osób z niepełnosprawnością intelektualną, na których to nie widać niepełnosprawności, bo Krzysztof fotografuje przede wszystkim człowieka, a nie jego dysfunkcje. Nie mniej fotografia przyrodnicza jest jego największą pasją. Chodząc po polach, łąkach czy czekając w nocy na pojawienie się zwierzyny ogarnia go spokój i radość bycia w tym miejscu w tej chwili.