W tym roku imprez "trochę" mniej, świętujemy "trochę" inaczej. Mimo przeciwności staramy się kultywować tradycję Święta Morza.
środa 17 czerwca otwarcie przystanku SKM Uniwersytet Morski
piątek 19 czerwca
godz. 12.00złożenie wieńców na morzu "Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę", organizowane przez Urząd Morski w Gdyni
sobota 20 czerwca
godz. 11.00 Biało na białym - rodzinne warsztaty malarskie, podczas których uczestnicy stworzą obraz używając tylko białych materiałów oraz różnych skarbów znalezionych na gdyńskiej plaży.
godz. 12.00odsłonięcie tablicy Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni (falochron południowy w marnie) połączone z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2020 i 55. rocznicą powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego
Organizator: Pomorski Związek Żeglarski
godz. 16.00 - 19.30 IV Żeglarska Parada Świętojańska - jachty, żaglowce, łodzie popłyną z Gdańska do Gdyni, będzie je można podziwiać np. z molo czy Bulwaru Nadmorskiego
godz. 20.00 Domowa Miastofonia - domowy koncert dźwięków Gdyni. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na niezwykły spektakl wizji i dźwięku rodem z morza i marzeń.
20 - 26 czerwca regaty Bałtycki Śledź równolegle na dwóch trasach:
- Duży Śledź - trasa długa, rozgrywana na dystansie między 300 a 500 mil morskich. Zakłada się ukończenie trasy przez większość jachtów w 3 do 4 dni. Przewidziana jest rywalizacja o rekord trasy na odcinku Świnoujście - Gdynia.
- Mały Śledź - trasa krótka, rozgrywana na dystansie między 130 a 300 mil morskich. Zakłada się ukończenie trasy przez większość jachtów w 2 do 3 dni.
22 - 26 czerwca Uniwersytet Morski udostępni zwiedzającym planetarium na Wydziale Nawigacji (bezpłatne bilety na określoną godzinę będzie można odebrać w kasie planetarium).
26 czerwca
godz. 18.00 Zespół KIEV OFFICE zainaguruje cykl 13 koncertów otwartych w Muszli Gdynia.
27 czerwcaZ okazji Światowego Dnia Rybołówstwa, Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie zapraszają na spotkanie online (facebook, www) nt. zasób morskich.
Planowane imprezy Gdyńskie Centrum Sportu zaprasza na turnieje piłki siatkowej z okazji Dni Morza oraz do strefy dla dzieci m.in. z żeglarskimi aktywnościami "Gdynia na fali"
Uniwersytet Morski na placu przy fontannie (na al. Jana Pawła II) zorganizuje wystawę "Od szkoły Morskiej w Tczewie do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni"
Wykład dr Huberta Bilewicza "Wnętrza Gdyńskich Transatlantyków"
Foto Spacer Morski
I etap konkursu "Legenda Morska w Obiektywie" - kategoria "Ceremoniały Morskie"
"Święta Morza", galeria pokonkursowa on-line
druk i dystrybucja "Kuriera Morskiego"
Kulinarne Święto Morza Jak co roku wybrane restauracje i kawiarnie Szlaku Kulinarnego zapraszają na specjalnie w tym czasie przygotowane menu świętomorskie. Smakowite propozycje w tym roku przygotują:
Oberża 86
Kapitan Cook
Taverna Zante
Cozzi Ristorante
Vertigo
Borowa Ciotka
Restauracja Familia
Bliżej
Moje Miasto
Zielony Rower
Punkt Gdynia
O Święcie MorzaŚwięto Morza to tradycyjnie ostatni pełny weekend czerwca. Pierwszy raz Święto Morza, którego pomysł wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim.
Potem, co roku w czerwcu, ponawiano imprezę. W trakcie wojny starano się kultywować tę tradycję na pokładach polskich okrętów. Po wojnie zaś Święto Morza zmieniło swój charakter wpisując się w rzeczywistość PRL.
Po 1989 roku nie udało się wskrzesić Święta Morza w przedwojennym stylu. Udało się to dopiero w roku 2013. Od tego momentu Święto Morza w Gdyni organizowane jest co roku.