stat
Impreza już się odbyła

Święto Morza 2020 Opinie (6)

W tym roku imprez "trochę" mniej, świętujemy "trochę" inaczej. Mimo przeciwności staramy się kultywować tradycję Święta Morza.

lis 30

sobota, g. 11:00 - 13:00

Wstęp wolny
gru 31

wtorek, g. 18:00 - 23:00

Sopot,
bilety 690 zł
środa 17 czerwca
otwarcie przystanku SKM Uniwersytet Morski

piątek 19 czerwca
godz. 12.00

złożenie wieńców na morzu "Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę", organizowane przez Urząd Morski w Gdyni

sobota 20 czerwca
godz. 11.00

Biało na białym - rodzinne warsztaty malarskie, podczas których uczestnicy stworzą obraz używając tylko białych materiałów oraz różnych skarbów znalezionych na gdyńskiej plaży.

godz. 12.00
odsłonięcie tablicy Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni (falochron południowy w marnie) połączone z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2020 i 55. rocznicą powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego
Organizator: Pomorski Związek Żeglarski

godz. 16.00 - 19.30
IV Żeglarska Parada Świętojańska - jachty, żaglowce, łodzie popłyną z Gdańska do Gdyni, będzie je można podziwiać np. z molo czy Bulwaru Nadmorskiego

godz. 20.00
Domowa Miastofonia - domowy koncert dźwięków Gdyni. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na niezwykły spektakl wizji i dźwięku rodem z morza i marzeń.

20 - 26 czerwca
regaty Bałtycki Śledź równolegle na dwóch trasach:
- Duży Śledź - trasa długa, rozgrywana na dystansie między 300 a 500 mil morskich. Zakłada się ukończenie trasy przez większość jachtów w 3 do 4 dni. Przewidziana jest rywalizacja o rekord trasy na odcinku Świnoujście - Gdynia.
- Mały Śledź - trasa krótka, rozgrywana na dystansie między 130 a 300 mil morskich. Zakłada się ukończenie trasy przez większość jachtów w 2 do 3 dni.

22 - 26 czerwca
Uniwersytet Morski udostępni zwiedzającym planetarium na Wydziale Nawigacji (bezpłatne bilety na określoną godzinę będzie można odebrać w kasie planetarium).

26 czerwca
godz. 18.00

Zespół KIEV OFFICE zainaguruje cykl 13 koncertów otwartych w Muszli Gdynia.

27 czerwca
Z okazji Światowego Dnia Rybołówstwa, Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie zapraszają na spotkanie online (facebook, www) nt. zasób morskich.

Planowane imprezy
Gdyńskie Centrum Sportu zaprasza na turnieje piłki siatkowej z okazji Dni Morza oraz do strefy dla dzieci m.in. z żeglarskimi aktywnościami "Gdynia na fali"
Uniwersytet Morski na placu przy fontannie (na al. Jana Pawła II) zorganizuje wystawę "Od szkoły Morskiej w Tczewie do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni"
Wykład dr Huberta Bilewicza "Wnętrza Gdyńskich Transatlantyków"
Foto Spacer Morski
I etap konkursu "Legenda Morska w Obiektywie" - kategoria "Ceremoniały Morskie"
"Święta Morza", galeria pokonkursowa on-line
druk i dystrybucja "Kuriera Morskiego"

Kulinarne Święto Morza
Jak co roku wybrane restauracje i kawiarnie Szlaku Kulinarnego zapraszają na specjalnie w tym czasie przygotowane menu świętomorskie. Smakowite propozycje w tym roku przygotują:
Oberża 86
Kapitan Cook
Taverna Zante
Cozzi Ristorante
Vertigo
Borowa Ciotka
Restauracja Familia
Bliżej
Moje Miasto
Zielony Rower
Punkt Gdynia



O Święcie Morza
Święto Morza to tradycyjnie ostatni pełny weekend czerwca. Pierwszy raz Święto Morza, którego pomysł wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim.
Potem, co roku w czerwcu, ponawiano imprezę. W trakcie wojny starano się kultywować tę tradycję na pokładach polskich okrętów. Po wojnie zaś Święto Morza zmieniło swój charakter wpisując się w rzeczywistość PRL.

Po 1989 roku nie udało się wskrzesić Święta Morza w przedwojennym stylu. Udało się to dopiero w roku 2013. Od tego momentu Święto Morza w Gdyni organizowane jest co roku.

Przeczytaj także