stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Jarmark Św. Dominika 2024
PATRONAT

Święto chleba

Wydarzenie w ramach

Gdańskie Święto Chleba, to jedno z najstarszych w Polsce, barwne i "smaczne" wydarzenie ze swoją niepowtarzalną atmosferą i autorskim hejnałem, który corocznie odgrywany jest na uroczystości otwarcia imprezy. Święto towarzyszy Jarmarkowi św. Dominika - jednemu z największych w Europie wydarzeń o charakterze kulturalno-handlowym z 759-letnią tradycją.

muzyka poważna
Kup bilet
maj 24

piątek, g. 11:30

Ta oryginalna forma promocji pieczywa, kierowana do szerokiej publiczności jest odpowiedzią na stałą tendencję spadkową spożycia chleba produkowanego tradycyjnie w oparciu o długie procesy fermentacyjne, gwarantujące wysokie walory prozdrowotne i smakowo-zapachowe.

10.00-11.00 | uroczysta msza święta, Konkatedralna Bazylika Wniebowzięcia NMP
10.00-18.00 | TEATR QFER - konkursy i zabawy dla dzieci
10.00-18.00 | PORADY ekspertów, technologów żywności i dietetyków
10.00-12.00 | SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA - przyjmowanie zgłoszeń do konkursu
10.00-13.00 | NAJLEPSZY CHLEB DOMOWEGO WYPIEKU - przyjmowanie zgłoszeń
10.00-11.00 | Koncert zespołu muzycznego RAMABAND
11.00-11.30 | KONKURSY na scenie
11.30-11.45 | CEREMONIA OTWARCIA XXIV Święta Chleba w Gdańsku
11.45-12.25 | KONKURSY na scenie
12.25-12.30 | SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA - wyłonienie spośród publiczności jury
12.30-13.30 | TEATR QFER "Zapuść żurawia, piekarz wystawia"- konkursy i zabawy
13.30-14.30 | Koncert zespołu muzycznego REMABAND
14.30-15.20 | TEATR QFER "Zapuść żurawia, piekarz wystawia"- konkursy i zabawy
15.20-16.20 | Koncert zespołu muzycznego REMABAND
16.20-17.00 | TEATR QFER "Zapuść żurawia, piekarz wystawia"- konkursy i zabawy
17.00-17.10 | SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
17.10-17.20 | NAJLEPSZY CHLEB DOMOWEGO WYPIEKU - wręczenie nagród
17.20-18.00 | Koncert zespołu muzycznego REMABAND


Pomorscy piekarze w ramach prezentacji i degustacji podczas Święta Chleba proponują konsumentom także pieczywo dla osób z problemami zdrowotnym np. diabetyków.

Już od godziny 10.00 na Długim Targu czekać będzie na publiczność całe mnóstwo atrakcji. Oprócz prezentacji wyrobów piekarniczych i cukierniczych, degustacji pieczywa i ciast, można będzie skorzystać z porad ekspertów, technologów żywności, mistrzów piekarskich oraz dietetyków z Akademii Skutecznej Diety. Po raz szósty odbędzie się konkurs dla piekarzy-amatorów na "Najlepszy chleb domowego wypieku", w którym wygrać można atrakcyjne nagrody m.in. małe AGD. Chętni do wzięcia udziału w konkursie mogą zgłosić się w dniu imprezy w godz. 11.00-13.00 za kulisy sceny przy Zielonej Bramie J

Piekarnie i cukiernie uczestniczące w Święcie Chleba po raz kolejny staną w szranki konkursowe, by zawalczyć o tytuł "Smakołyku Święta Chleba" w kategorii cukierniczej lub piekarskiej. Produkty degustować i oceniać będzie jury wyłonione spośród zgromadzonej publiczności.

Na dzieci czekać będą konkursy, animacje i zabawy plastyczne o tematyce cukierniczej. Fantastyczną atmosferę zapewni jak zwykle Teatr Qfer ze swoim autorskim występem "Zapuść żurawia, piekarz wystawia". Ze sceny usłyszymy również wielkie polskie i zagraniczne przeboje w wykonaniu zespołu REMABAND.

Zespół REMABAND to trójmiejski skład sześciu osób, których połączyła pasja do muzyki i do dobrej zabawy. Z nimi jest jak z szczęśliwymi numerami totolotka. To najczęściej właśnie w szóstkę starają się dobrze wypaść, a ich numery są pewne i nieprzewidywalne jak losowanie. Dewizą zespołu jest muzyka 100% live, a celem sprawić by publiczność poczuła się jak na koncercie swojego ulubionego wykonawcy. Remaband tworzy profesjonalną grupę z wieloletnim doświadczeniem scenicznym. Repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany oraz dopasowany do miejsca jak i słuchaczy. Dzielenie się dźwiękami z publicznością i aktywny odbiór sprawia im ogromną radość, a to jest właśnie to, co kochają najbardziej.

TEATR QFER
jedna z pierwszych, profesjonalnych inicjatyw teatralnych działających na terenie Trójmiasta. Współtworzą go Barbara i Grzegorz Gajewscy - małżeństwo aktorów lalkarzy. Grzegorz Gajewski - absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie.

Rozpoczęli działalność w 1996 roku, chcąc mieć wpływ na kształt i formę przedstawień. Przekonani, że udało im się stworzyć teatr radosny, rozśpiewany, "energetyczny" i przede wszystkim uczciwy wobec widza. Mocną stroną spektakli jest muzyka. Sami ją komponują i dbają, by warstwa tekstowa i muzyczna przedstawienia tworzyły spójną całość.

Spotykają się z ciepłym przyjęciem widzów i udaje im się wywołać uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych. Grają w przedszkolach, klubach osiedlowych, domach kultury, ale też w plenerze. Teatr jest organizatorem "Bajkowiska" - sceny dla dzieci w ramach Jarmarku Św. Dominika, wcześnie znanej jako Przegląd Teatrów Podwórkowych "Teatrzyk Dominika".

Od lat są stałymi gośćmi Święta Chleba w Gdańsku, podczas którego zapraszają wszystkich bez względu na wiek, płeć i "poglądy" do zabawy na scenie, a dzieci do strefy zabaw koło sceny. Poczucie humoru i niesamowity dar zjednywania sobie ludzi sprawia, że Grzegorza kochają wszyscy i śmieją się razem.