stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

mar 1

sobota, g. 18.00

bilety 80 zł
ulgowy 60-40 zł
Kup bilet
maj 23

piątek, g. 09:00, 11:00

bilety 28 zł
Kup bilet
Sala Koncertowa na Ołowiance Koncert symfoniczny

SYMFONIA PAWŁA MYKIETYNA
- Prapremiera światowa
FESTIWAL SOLIDARITY OF ARTS

Patron honorowy: Lech Wałesa

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpią:
Reinbert de Leeuw - dyrygent
Orkiestra Symfoniczna PFB
Państwowy Chór Filharmonii w Mińsku

W programie:
KRZYSZTOF PENDERECKI - Fanfary
PAWEŁ MYKIETYN - Vivo XXX

Symfonia Pawła Mykietyna powstaje z inicjatywy Europejskiego Centrum Solidarności oraz festiwalu Solidarity of Arts w związku z obchodami 30-tej rocznicy powstania Solidarności.

Ta trwająca 70 minut kompozycja przeznaczona jest na chór, wielką orkiestrę symfoniczną i dyskretnie użyte środki elektroniczne. Symfonia jest utworem jednoczęściowym, ale można wyróżnić w nim 5 odcinków.

Pierwszy to trwające dziesięć minut tutti chóru i orkiestry, będące ciągłą kulminacją i symbolizujące siłę wspólnoty charakteryzującą początki ruchu solidarnościowego. Pod koniec części dochodzi do kilku ingerencji, "zagłuszania" muzyki przez elektroniczny dźwięk "cenzury", który kończy pierwszy odcinek. Na zasadzie pointy następuje krótka pieśń ludowa z okolic Babiej Góry symbolizująca koniec "karnawału Solidarności".

Dalsze dziesięć minut to odcinek o zróżnicowanej strukturze, po którym przychodzi kolejna pieśń ludowa z okolic Skierbieszowa. Nawiązuje ona do wydarzeń stanu wojennego.

Odcinek trzeci to część główna. Bardzo dramatyczne, tym razem dwudziestominutowe tutti chóru i orkiestry. Po tej permanentnej kulminacji rozbrzmiewa tym razem kurpiowska pieśń ludowa.

Pieśń śpiewana jest przy akompaniamencie odtwarzanego z głośników dźwięku przelatującego w oddali samolotu odrzutowego miała pierwotnie oddać jedynie atmosferę oczekiwania, jednak teraz po katastrofie smoleńskiej nabierze niestety dodatkowych, bolesnych znaczeń.

Koniec symfonii to trwające dziesięć minut kolejne tutti nawiązujące do początku utworu.

Z wielką satysfakcją informujemy, że honorowy patronat nad wydarzeniem objął legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa.

---
Paweł Mykietyn
O jego symfoniach mówi się, że są godną kontynuacją dzieł Witolda Lutosławskiego, a o nim samym, że to muzyczny postmodernista otwierający polską muzykę na XXI wiek. Należy do najciekawszych i najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych: jest autorem muzyki autonomicznej, teatralnej i filmowej, a dodatkowo znakomicie gra na klarnecie. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1996 roku w klasie prof. Włodzimierza Kotońskiego. W czasie studiów poznał Pawła Szymańskiego - to fascynacji jego muzyką zawdzięczamy takie utwory jak 3 for 13 (pierwsza lokata w kategorii twórczości kompozytorów młodych na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w 1995 roku) oraz Eine kleine Herbstmusik (1995) i Koncert fortepianowy (1997), oba na zamówienie festiwalu Warszawska Jesień. Jak sam mówi, sztuką w komponowaniu jest znalezienie rozsądnych proporcji między matematyką a spontanicznością. Ta pierwsza jest niezbędnym narzędziem gdy pisze symfonie, druga przydaje się w teatrze, z którym jest silnie związany od początku swojej kariery.

Współpracował między innymi z takimi reżyserami jak Krzysztof Warlikowski (dwadzieścia wspólnych spektakli, w tym opera kameralna "Ignorant i Szaleniec" z 2001 roku), Grzegorz Jarzyna, Piotr Cieślak, Adam Hanuszkiewicz i Andrzej Woron. Napisał również muzykę do wielu ważnych polskich filmów, w tym etiudy "Ojciec" z filmu "Solidarność, Solidarność..." (2005) oraz "33 Sceny z życia" (2008) i "Tatarak" (2009). W czerwcu 2008 za swoją II Symfonię otrzymał nagrodę mediów publicznych Opus w dziedzinie muzyki poważnej. W tym samym roku na festiwalu Wratislavia Cantans miała miejsce premiera "Pasji według św. Marka" z jego muzyką.

Paweł Mykietyn jest laureatem wielu indywidualnych wyróżnień, w tym Paszportu Polityki (2000) oraz trzech zeszłorocznych Fryderyków za swój pierwszy monograficzny album Speechless Song w kategoriach Kompozytor Roku, Album Roku Muzyki Współczesnej oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Pod koniec maja 2010 Paweł Mykietyn otrzymał nagrodę indywidualną 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za muzykę do filmu "Trick" (2010).