Zapraszamy na spotkanie z dr Grzegorzem Wołkiem, autorem pierwszej naukowej monografii Konfederacji Polski Niepodległej, czyli pierwszej partii o charakterze antykomunistycznym, która powstała w Europie Środkowo-Wschodniej w okresie postalinowskim.
W tym roku mija 55 rocznica powstania Konfederacji Polski Niepodległej (KPN), a 10 października zmarł jej założyciel Leszek Moczulski, historyk i polityk, działacz opozycji antykomunistycznej. Twórcy KPN deklarowali, że ich celem jest odzyskanie przez Polskę niepodległości i upadek systemu komunistycznego. Ogłosili, że KPN jest pierwszą od powstania żelaznej kurtyny niezależną partią polityczną, która legalnymi metodami chce pozbawić władzy polskich komunistów.
Szaleńcy Niepodległości. Historia Konfederacji Polski Niepodległej (IPN 2024) to pierwsza naukowa monografia KPN, obejmująca lata 19791990. Grzegorz Wołek stara się odtworzyć na przykładzie KPN realia funkcjonowania demokratycznej partii politycznej w niedemokratycznym systemie politycznym. Analizuje program KPN oraz stosowane przez nią środki działania. Poszukuje także odpowiedzi na kluczowe w tym kontekście pytania: Dlaczego władze komunistyczne dopuściły do istnienia organizacji podważającej ich mandat do sprawowania władzy? Jak usiłowały ograniczać zasięg oddziaływania KPN? Była to partia pragmatyczna, skłonna do ustępstw, czy jednak radykalizm jej celów wykluczał jakiekolwiek kompromisy?
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej, premiera odbyła się 11 października 2024.
gość
dr Grzegorz Wołk | Historyk i politolog, naczelnik Wydziału Historii Polski w latach 19451990 w Biurze Badań Historycznych IPN, redaktor naczelny portalu encysol.pl (Encyklopedia Solidarności). Badacz dziejów opozycji politycznej w PRL oraz służb specjalnych. Członek Stowarzyszenia Archiwum Solidarności. Autor licznych artykułów popularyzatorskich i naukowych oraz monografii Ośrodki odosobnienia w Polsce południowo-wschodniej (19811982) (Rzeszów 2009)
prowadzący
dr Jakub Kufel | Historyk i politolog, kierownik Działu Naukowego i Biblioteki ECS
/ Książkę w dniu promocji będzie można nabyć w bibliotece ECS, płatność gotówką i kartą płatniczą