stat
Impreza już się odbyła

27 października - 15 grudnia 2024, g. 09:00 - 21:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

21 listopada - 31 grudnia 2024

Wstęp wolny
Wystawa "Szopki Pomorskie"

Galeria Bałtycka, poziom -1
4 - 28 grudnia
Godz. 9.00-22.00
Wstęp wolny
Wystawa czynna jest do 28 grudnia w godzinach otwarcia Galerii Bałtyckiej.

Czy istnieje coś takiego jak szopka pomorska? Okazuje się, że tak, a o tym, czym różni się od popularnej krakowskiej można przekonać się na wystawie "Szopki Pomorskie" w Galerii Bałtyckiej.
Kilkunastu twórców ludowych z Pomorza zgodziło się udostępnić swoje prace na rzecz tej wystawy. Autorami są zarówno doświadczeni artyści ludowi, jak i dzieci oraz młodzież. Niektóre szopki powstały specjalnie na tę wystawę, m.in. szopka wykonana techniką origami przed uczniów z integracyjnego internatu Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi.
Wśród 27 szopek 8 prac to zbiory udostępnione przez Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Etnografii - Spichlerz Opacki w Oliwie. Najstarsza szopka ma 50 lat.

Obok wystawy "Szopki Pomorskie" na poziomie -1 w Galerii Bałtyckiej będzie okazja przyjrzeć się pracy twórcy ludowego, Stanisława Śliwińskiego. Artysta rzeźbi od 30 lat. Był jednym z twórców rzeźb w ołtarzu, który stanął w Sopocie w trakcie wizyty Jana Pawła II. Rzeźbił dwie postacie: Chrystusa Frasobliwego (aktualnie stoi w Urzędzie Miasta Sopotu) i Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus (aktualnie znajduje się przy Diecezjalnym Domu Samotnej Matki w Matemblewie).

Poza wystawą w Galerii Bałtyckiej w każdy weekend przed Świętami można posłuchać kolęd i pastorałek Renesansu, Baroku i tych, pochodzących z różnych stron świata; polskich a nawet kaszubskich w wykonaniu chórów i zespołów z Trójmiasta i Kartuz. Na scenie wystąpią aktorzy z przedstawieniami nie tylko dla najmłodszych. Uczniowie Gimnazjum nr 19 zagrają musical "Scrooge", inspirowany "Opowieścią wigilijną" Dickensa.

Nie zabraknie też warsztatów dla dzieci - pedagodzy i animatorzy kultury przygotowali ciekawe zajęcia plastyczne, związane z wykonywaniem szopek oraz stroików świątecznych. Do Świąt w piątki, soboty i niedziele dzieci będę miały okazję nauczyć się, jak tworzyć oryginalne ozdoby z igliwia, drewna, bombek. Zabiorą do domu samodzielnie wykonane stroiki ludowe i elegancki, inspirowane zimą, radością i własną wyobraźnią. Na warsztatach "Szopka pod choinkę" przygotują fragmenty szopki: gwiazdę betlejemską, postaci Świętej Rodziny, żłobek, aniołki i baranki.

Przeczytaj także