Sympozjum, które odbędzie się 26 września w godz. 12.00 - 17.30 w IKM, kierowane jest do specjalistów wielu dziedzin: socjologii, kulturoznawstwa, antropologii, pedagogiki. - Wspólnie zastanowimy się nad "płaszczyznami styku" różnych obszarów życia społecznego ze sztuką i dizajnem partycypacyjnym oraz ich potencjalną atrakcyjnością - opowiada Agnieszka Wołodźko, inicjatorka wydarzenia z Fundacji "Kultury ponad Kulturą".
Sympozjum inicjuje nowy projekt RHIZOME - Ośrodek badań sztuki partycypacyjnej i dizajnu partycypacyjnego, powstający we współpracy Fundacji "Kultury ponad Kulturą" z Instytutem Kultury Miejskiej. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu UrbCulturalPlanning poświęconemu planowaniu kulturowemu w miastach Regionu Morza Bałtyckiego.
- To okazja by poszukać odpowiedzi na pytanie o znaczenia interwencji w materię społeczną dokonywanych przez tych twórców, którzy decydują się na porzucenie postulatu autonomii sztuki. Refleksja nad sztuką i dizajnem partycypacyjnym powinna być domeną badań interdyscyplinarnych - mówi Agnieszka Wołodźko z Fundacji "Kultury ponad Kulturą".
Sympozjum składa się z dwóch części. O godz. 12.00 rozpoczną się otwarte wykłady zaproszonych gości. Wystąpią: prof. Maria Mendel (Uniwersytet Gdański), dr hab. Agata Skórzyńska (Uniwersytet Adama Mickiewicza), dr Katarzyna Niziołek (Uniwersytet w Białymstoku), dr Tomasz Rakowski (Uniwersytet Warszawski), dr Monika Rosińska (School of Form) i artystka Iza Rutkowska.
Część druga, zamknięta, to panel dyskusyjny skupiony na przedyskutowaniu możliwych metod badania wspomnianych zjawisk. Uczestnicy panelu: dr hab. Agata Skórzyńska, prof. Maria Mendel, dr Katarzyna Niziołek, dr Tomasz Rakowski, dr Monika Rosińska, prof. Cezary Obracht-Prondzyński, Iza Rutkowska. Prowadzenie: dr Agata Siwiak.
Wydarzenie realizowane jest w ramach międzynarodowego projektu UrbCulturalPlanning, dofinansowanego ze źródeł INTERREG BSR. https://urbcultural.eu/
UrbCulturalPlanning to międzynarodowy projekt poświęcony planowaniu kulturowemu w miastach. Uczestniczy w nim 14 partnerów i 36 organizacji stowarzyszonych z 7 państw nadbałtyckich. W Gdańsku i regionie w działanie UrbCulturalPlanning zaangażowany jest Instytut Kultury Miejskiej, Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury. Podmioty te wspólnie wypracują metody partycypacyjnego planowania przestrzennego z wykorzystaniem narzędzi kulturowych i artystycznych.
Sympozjum RHIZOME. Sztuka partycypacyjna i dizajn partycypacyjny jako wyzwania badawcze