stat
Wydarzenie już się odbyło

Sztuka południowych Niderlandów, Gdańsk i Rzeczpospolita - konferencja

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy na konferencję pt. "Sztuka południowych Niderlandów, Gdańsk i Rzeczpospolita" w ramach Tygodnia Flamandzkiego.

mar 15

sobota, g. 10:15

Trójmiasto, Online
bilety 15 zł
Konferencja odbędzie się w Nadbałtyckim Centrum Kultury - 21.03, godz. 9:00 - 17:00.

Sztuka południowych Niderlandów, Gdańsk i Rzeczpospolita
NCK, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Organizatorzy: Gdański Teatr Szekspirowski, Uniwersytet Gdański
Współpraca: Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Theatrum Gedanense
Opieka merytoryczna: prof. Jacek Tylicki


Spotkanie naukowe, które współorganizował i nad którym sprawuje pieczę prof. Jacek Tylicki, towarzyszy Tygodniowi Flamandzkiemu, wydarzeniu wspieranemu przez władze miast Gandawy i Mechelen.

Tematyka wystąpień koncentruje się przede wszystkim wokół ogólniejszych zagadnień sztuki południowych Niderlandów oraz jej powiązań z Gdańskiem, dawną Rzeczpospolitą i obszarami znajdującymi się obecnie na terytorium Polski. W spotkaniu uczestniczyć będzie szereg znanych badaczy z uniwersytetów i muzeów belgijskich oraz polskich. Poruszane zagadnienia obejmują, między innymi, promieniowanie kultury artystycznej Brugii w XV i na początku XVI wieku, kulturę wizualną szesnastowiecznej Antwerpii, oraz różne aspekty sztuki flamandzkiej XVII stulecia, w tym rzeźbę barokową. Przedmiotem rozważań będą
także opinie występujące w polskiej historiografii sztuki na temat silnych wpływów niderlandzkich w kulturze nowożytnego Gdańska.

Gdańsk był kluczowym ogniwem w procesie wymiany intelektualnej i artystycznej (w tym transmisji wzorców formalnych i ikonograficznych) pomiędzy Rzeczpospolitą a Niderlandami; odgrywał także rolę wiodącego centrum transakcji finansowych pomiędzy obydwoma krajami. Celem konferencji jest rzucenie nowego światła na rozpowszechnianie zjawisk artystycznych zrodzonych w południowych Niderlandach w tej części Europy, zarówno poprzez migrację mistrzów, jak i przemieszczanie się dzieł.
Oficjalnymi językami konferencji są polski i angielski.

Wstęp wolny.