stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenie w ramach

W sobotę 27 kwietnia o 20.00 na placu przy fontannie odbędzie się poetycko-muzyczne widowisko plenerowe "TH 143" z okazji rozpoczęcia sezonu letniego na Molo w Sopocie. Organizatorem wydarzenia jest Kąpielisko Morskie Sopot.

lis 30

sobota, g. 19:00

bilety 70 zł
ulgowy 55 zł
gru 14

sobota, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 45 zł
Teatr Miniatura i Przyjaciele
TH 143
Widowisko plenerowe na motywach dramatów Stanisławy Przybyszewskiej oraz poezji Macieja Rembarza


poezja śpiewana - koncerty w Trójmieście


Scenariusz i reżyseria: Lech Raczak
Scenografia i kostiumy: Piotr Tetlak, Ewa Tetlak
Muzyka: Katarzyna Klebba, Paweł Paluch, Marcin Kulwas, Emil Miszk
Muzyka na żywo: Paweł Hulisz (trąbka), Marcin Kulwas (gitara), Tomasz Paszko (perkusja), Marcin Stefaniak (saksofon), Jarosław Stokowski (bas) i Paweł Szewczyk (syntezator).
Ruch sceniczny: Magda Jędra, Anna Steller (Good Girl Killer)

Obsada: Edyta Janusz-Ehrlich (Przybyszewska), Wioleta Karpowicz (Muza Rewolucji, Marianna), Magdalena Żulińska (Dziewczynka), Jacek Gierczak (Danton), Jacek Majok (Hitlerowiec), Dawid Sęk (Służący), Radosław Smużny (Doktor, Kat, Piosenkarka), Piotr Srebrowski (Saint Just), Krystian Wieczyński (Robespierre), Jakub Zalewski (Fryzjer, Woźny)

Latem 1935 roku w nieistniejącym już baraku numer 12 przy szkole polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku na Am Weissen Turm 1 (obecnie ul. Augustyńskiego) wycieńczona nędzą, głodem i morfiną umierała 34-letnia Stanisława Przybyszewska, autorka dramatów o wolności i terrorze, o wielkości i nędzy Rewolucji Francuskiej. Wyobraźmy sobie, że w tamtych dniach dobrowolnej samotności pisarki, izolacji od zgiełku i wrzasku sięgającego po władzę nazizmu i milczenia gułagu w sowieckiej Rosji, przez okna, wątłe ściany, przez pokryty papą dach wdzierają się do wnętrza baraku nr 12 w odwiedziny widma bohaterów jej tekstów, protagonistów niedokończonych dyskusji o pięknie i grozie, wierności i zdradzie, zbrodni i chwale Rewolucji: Danton, Saint Just i sam Robespierre - usprawiedliwiany, ukochany...
Było lato - lipiec i sierpień; według rewolucyjnego kalendarza fatalny miesiąc thermidor. 142 lata wcześniej, 10 thermidora został zgilotynowany Robespierre; 28 thermidora 143 roku Rewolucji (15 sierpnia 1934) zmarła Stanisława Przybyszewska.

Widowisko na motywach dramatów Stanisławy Przybyszewskiej i poezji Macieja Rembarza wyreżyseruje Lech Raczak, jeden z pierwszych twórców polskiego teatru ulicznego, współzałożyciel słynnego Teatru Ósmego Dnia, przez 19 lat dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MALTA w Poznaniu. Zostaną w nim wykorzystane fragmenty spektaklu "Thermidor roku 143", który miał premierę w zeszłym roku podczas festiwalu FETA, ale specjalnie na 27 kwietnia powstaną również nowe utwory muzyczne w wykonaniu aktorów Teatru Miniatura: Edyty Janusz-Ehrlich, Jacka Gierczaka, Wiolety Karpowicz i Magdaleny Żulińskiej. Muzyczne aranżacje utworów na podstawie wierszy Macieja Rembarza przygotuje zespół w składzie: Paweł Hulisz (trąbka), Marcin Kulwas (gitara), Tomasz Paszko (perkusja), Marcin Stefaniak (saksofon), Jarosław Stokowski (bas) i Paweł Szewczyk (syntezator).

Widowisko będzie krążyło wokół motywów z życia i twórczości Stanisławy Przybyszewskiej, która spędziła w Gdańsku ostatnie lata życia - od 1923 do 1935 roku. Tutaj powstały jej najważniejsze utwory dramatyczne wynikłe z fascynacji Rewolucją Francuską: "Thermidor" i "Sprawa Dantona". Nadwrażliwa, dumna i bezkompromisowa, uzależniona od morfiny, separująca się od świata zewnętrznego, Przybyszewska nie osiągnęła za życia wystarczającej popularności, żeby utrzymać się z własnej twórczości - umierała w skrajnej nędzy w baraku nr 12 przy Gimnazjum Polskim w Gdańsku (wtedy Am Weissen Turm 1, obecnie ul. Jana Augustyńskiego). Dopiero pod koniec lat 60. jej utwory dramatyczne doczekały się udanych realizacji oraz wydania. Wydane zostały również trzy tomy jej listów. "Sprawa Dantona" odniosła sukces zagranicą oraz została zrealizowana w wersji filmowej przez Andrzeja Wajdę ze znakomitą rolą Gerarda Depardieu w roli Dantona. Ostatnio triumfy święciła inscenizacja tego dramatu w reżyserii Jana Klaty.

O artystach tworzących widowisko

Lech Raczak
Urodzony w 1946. Reżyser, dramaturg, autor scenariuszy teatralnych, teatrolog. Współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia (1964), w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych kierownik artystyczny i reżyser wszystkich przedstawień tego zespołu. W latach 1995-98 dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, w latach 1993-2012 dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Malta" w Poznaniu i od 2003 wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce (Sekta, Asocjacja 2006, przedstawienia dla Centrum Kultury Zamek i Festiwalu Malta) i we Włoszech ( Basho w Modenie, Arca w Katanii, Aenigma w Urbino, Uqbar w Weronie). Reżyseruje w teatrach dramatycznych (Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr Studio w Warszawie i Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, z którym jest aktualnie najbliżej związany). Łącznie wyreżyserował ponad 50 przedstawień, jest autorem scenariuszy większości z nich.  Kilka przedstawień L. Raczaka zostało zarejestrowanych dla telewizji. Teksty teatrologiczne publikowane były w Polsce, USA, we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
 
Maciej Rembarz
Poeta, urodzony w 1950 roku. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydał cztery książki poetyckie i kilka książeczek dla dzieci. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor (lub współautor) adaptacji tekstów dla teatrów dramatycznych w Gnieźnie i Legnicy (m.in. "Skąpiec", "Transatlantyk", "Dziady"), autor tekstów dla Asocjacji 2006 (m.in. "Rabin Maharal i Golem", "Sonata legnicka", "Bestiariusz zamkowy") , dramatu o Forcie VII i songów do wielu innych przedstawień.

Piotr Tetlak
Urodził się w 1973 roku w Rzeszowie. Jest architektem wnętrz, rzeźbiarzem, scenografem, autorem widowisk plenerowych i działań wizualnych (m. in. dla festiwali Malta i Fama od 1996 roku). Od 2003 roku prowadzi Pracownię Zjawisk Teatralnych Katedry Scenografii na wydziale Architektury i Wzornictwa poznańskiej ASP, a od 2008 roku pełni także funkcję kierownika tej katedry, jest członkiem senatu  ASP.

Lider i scenograf  interdyscyplinarnej grupy  Asocjacja  2006, w której realizuje spektakle na podstawie swojej  wizji plastycznej. Przez ostatnie 10 lat już po ukończeni studiów dr Piotr Tetlak  uczestniczył w  ponad 90 projektach poza murami uczelni związanymi z różnymi dziedzinami sztuki jako projektant w dziedzinach scenografii, wystawiennictwa, inscenizator, animator, producent i realizator scenografii.

W swojej karierze ściśle związanej z teatrem i kulturą, zaprojektował i inscenizował ponad 20 różnych widowisk dla teatrów i innych instytucji. Związany jako scenograf z teatrami instytucjonalnymi: Polskim Teatrem Tańca - Baletem Poznańskim, Teatrem Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem A. Fredry w Gnieźnie.

Katarzyna Klebba
Absolwentka poznańskiej Akademii Muzycznej (w klasie prof. J. Kaliszewskiej). W latach 1982-89 skrzypaczka w Teatrze Ósmego Dnia (spektakle Więcej niż jedno życie, Wzlot, Piołun, Raport z oblężonego miasta, Auto-da-fe, akcje plenerowe i uliczne). Od 1989 przez 10 lat podróżowała po świecie jako wykonawca muzyki i kompozytor z międzynarodowymi zespołami teatralnymi - Footsbarn Treweling Theatre (Francja) i Ton und Kirschen (Niemcy). Współtworzyła tam między innymi muzykę do Snu nocy letniej, Romea i Julii, Hamleta Szekspira, Odysei Homera i Wiśniowego sadu Czechowa. Z obiema tymi grupami współpracuje do dziś. Od 1999 znów współpracuje z Lechem Raczakiem; skomponowała (wspólnie z Pawłem Paluchem) i wykonywała muzykę do przedstawień 2001 Dziecko gwiazd, Łatwe umieranie, Wyprawa, Rabin Maharal i Golem, Sonata legnicka, Bestiariusz zamkowy, Ziemia Ulro (produkcje Centrum Kultury Zamek i Festiwalu Malta), Skąpiec, Trans-Atlantyk i Mała Apokalipsa w Teatrze Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Marat-Sade w Teatrze Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Także od 1999 współpracuje z polskimi teatrami niezależnymi: Cinema , Kabaretem Olbrzymów i Słownikiem Sytuacji.

Paweł Paluch
Urodzony w 1964; absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu; przez blisko 20 lat pracował jako instrumentalista (fagot) w Filharmonii Poznańskiej. W latach osiemdziesiątych był członkiem grupy "Reportaż", później nagrywał dla radia i telewizji oraz filmu; uczestniczył w projektach muzyki improwizowanej "Mandala", "Kultikula" i "Transoceanik"; był członkiem grupy "Targanescu". Obecnie związany z zespołem Footsbarn Treweling Theatre we Francji; współpracuje też z Teatrem Cinema z Michałowic.
Wspólnie z Katarzyną Klebbą komponował muzykę do spektakli Lecha Raczaka dla Festiwalu Malta ("Łatwe umieranie", "Dziecko gwiazd"), dla Teatru Aleksandra Fredry w Gnieźnie ("Skąpiec", "Transatlantyk", "Mała Apokalipsa"), Teatru Heleny Modrzejewskiej w Legnicy ("Marat-Sade") i poznańskiej Asocjacji 2006 ("Wyprawa", "Rabin Maharal i Golem", "Bestiariusz zamkowy", "Ziemia Ulro").

Good Girl Killer [Magda Jędra + Anna Steller]
Kolektyw Good Girl Killer powstał w 2005 roku z inicjatywy Magdy Jędry, Anny Steller, Zbigniewa Bieńkowskiego i Grzegorza Welizarowicza. W swojej twórczości podejmuje działania zacierające formalne granice między sztukami, nie czyniąc podziału na kulturę wysoką i popularną, korzysta z osiągnięć nowej technologii, choć również z sentymentem odwołuje się do przeszłości. O ile pierwsze produkcje GGK wpisują się w formę teatru tańca, to ostatnim realizacjom grupy: "Le sni" zrealizowanym w Sanatorium Leśnik, "Tożsamość Miejsca" w Gdańskiej Galerii Guntera Grassa, czy "Dziewczynki w czerwonych bucikach" na Streetwaves, bliżej do idei performensu i nurtu site specific.

Marcin Kulwas
Gitarzysta, kompozytor, producent. Przez ostatnią dekadę zajmował się łączeniem własnych kompozycji z innymi sztukami: teatrem ("Pieśni według Schulza", "Edite: nowe bity, stare historie" ,"von Krochmalski", "Teatr BOTO czyta poezję"), fotografią (cykl spotkań multimedialnych "Bursztynowa Fregata") oraz modą (projekt "M.Kwadrat - moda i multimedia" w ramach Sopot Fashion Days).