Teatr przy Stole - Volker Schmidt "Czarnobiałolila" Dworek Sierakowskich Sopot Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Teatr przy Stole - Volker Schmidt "Czarnobiałolila"

Na pierwszym w Nowym Roku spotkaniu w cyklu Teatr przy Stole zaprezentujemy wzruszającą, pełną humoru ale też dotykającą poważnych kwestii sztukę austriackiego dramatopisarza Volkera Schmidta. W poniedziałek 18 lutego o godzinie 18.30 tekst pt. "Czarnobiałolila" w tłumaczeniu Jagny Jaskuły przeczytają aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Justyna Bartoszewicz, Marzena Nieczuja Urbańska, Krzysztof Gordon i Piotr Łukawski. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon, natomiast prelekcję na temat sztuki, kulisów jej powstania i twórczości Schmidta przygotuje i przedstawi profesor UG Małgorzata Jarmułowicz.

paź 26

poniedziałek, g. 19:00

Gdańsk,
"Czarnobiałolila" to wzruszająca i pełna humoru opowieść o perypetiach ciemnoskórej dziesięciolatki, która wraz z matką musiała przenieść się do niewielkiego miasteczka, gdzieś na niemieckiej prowincji. Niemieckość wobec obcości, czy też ogólniej, swojskość wobec inności - to motyw przewodni (ale nie jedyny, bo sztuka Schmidta to prawdziwy amalgamat tropów współczesności) przedstawienia, które w roku 2007 zdobyło Nagrodę dla Teatrów Dziecięcych miasta Berlina.

(...) Sztuka Schmidta to swoisty kolaż ludzkich losów i postaw, z którego wyłania się obraz społeczeństwa wielokulturowego i zróżnicowanego etnicznie, wciąż zmagającego się z rudymentami nietolerancji i rasizmu. Akcja płynie wartko, a kolejne mikroscenki skrzą się dowcipem zawsze z głębszym przesłaniem (...) ujawniając istotny społeczno-polityczny wymiar tekstu.

Źródłem tekstu prezentowanego w styczniowym Teatrze przy Stole jest drugi tom antologii dramatów V. Schmidta pt. "Zimne serca" wydany przez Agencję Dramatu i Teatru, (Warszawa, 2018). Oprócz "Czranobiałolila", zbiór pod redakcją Karoliny Bikont zawiera takie sztuki jak: "Rowerzyści" (2007), "Orka" (2008), "Wiochy" (2009), najobszerniejszy - "Zimne serce" (2013), "Całkiem fajnie" (2014) czy najnowszy - "Manifesto" (2016).

Dwutomowa antologia ("Widoki z okna" i "Zimne serca") jest próbą przybliżenia polskiemu czytelnikowi fascynującego dorobku dramatycznego Volkera Schmidta - austriackiego pisarza, autora esejów i opowiadań, reżysera i aktora, cieszącego się od lat niegasnącym uznaniem widzów i krytyków teatralnych. Jego sztuki wystawiane są niemalże pod każdą szerokością geograficzną - od Chile po Bhutan. (...)

Volker pisze piękne proste historie, ale każdą w innym języku, z innymi bohaterami wkorzenionymi we współczesność, z którą prowadzą walkę o przetrwanie (...)

W twórczości pisarskiej Schmidta czytelnik odnajdzie te wszystkie tropy współczesności, które poruszają, wzruszają i niepokoją. Marzenia i wyobrażenia, skrywane fobie, poglądy polityczne, niepokoje społeczne, język mediów i ich obrazy powracają w sztukach Schmidta w kolejnych repetycjach i nowych wariacjach (...)

fragmenty ze Wstępu do antologii / Krzysztof Tkaczyk