stat
Impreza już się odbyła
mar 8

sobota, g. 19.00

bilety 45 zł
Koncert promujący najnowszą płytę Tomasza Olszewskiego "Odbijany".

Oficjalny debiut Tomasza Olszewskiego miał miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w warszawskim klubie "Hybrydy" w 1983 roku, gdzie otrzymał wyróżnienie. Rok później, w 1984, został laureatem I nagrody, tego najważniejszego w Polsce festiwalu śpiewających autorów.

Początek lat osiemdziesiątych to, przede wszystkim, koncerty w miejscach niezależnych od władz i częste zmagania z cenzurą, zwłaszcza po ukazaniu się w niezależnym obiegu "Wiecznej partyzantki" ("Wolna Nuta" MC 1984) oraz kasety "Dezerterzy" zawierającej wywiady z ludźmi, którzy w stanie wojennym zostali na Zachodzie i piosenki Tomasza Olszewskiego.

Jest laureatem niemal wszystkich najważniejszych polskich festiwali studenckich w latach 1984-85, Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję", Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej (I nagroda), Spotkań Poetyckich im. Edwarda Stachury (Nagroda Publiczności) i in. Jego wcześniejsze piosenki znalazły się na kilku kasetach i płycie zawierającej wybór najciekawszych śpiewających autorów lat osiemdziesiątych. Skomponował także muzykę do dwóch spektakli teatralnych (m.in. Teatr Polski w Bydgoszczy). Publikował swoje teksty w almanachach poetyckich i antologiach, a w 1991 roku Oficyna Wydawnicza C&T wydała tomik jego piosenek zatytułowany "Zapiski z podróży".

Tomasz Olszewski dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, miał swój program monograficzny w cyklu "Powrót bardów". Pisał także piosenki dla innych wykonawców (m.in. Leszka Dranickiego, Doroty Marczyk, grupy GTC, zespołu PRZED ŚWITEM), zamieszczał swoje teksty publicystyczne i felietony w paru gazetach i periodykach a także magazynach muzycznych.
W 1995 roku z zespołem "Trzy Czwarte" zarejestrował recital "na żywo" dla TVP pt. "Przesiadka". Taki sam tytuł nosiła jego pierwsza płyta kompaktowa i kaseta. W roku 2002 ukazała się kolejna autorska płyta Tomasza Olszewskiego, zawierająca wyłącznie piosenki pochodzące z koncertów, z rozmaitymi składami instrumentalnymi i solo, zatytułowana "Lajf".

Tomasz Olszewski jest autorem polskich tekstów muzycznego spektaklu "Fado" (Teatr "Wybrzeże"- premiera październik 2003 r.) nagrodzonego przez Marszałka Województwa Pomorskiego jako wydarzenie muzycznego sezonu.

Brał udział w największych w kraju koncertach, poświęconych balladzie, piosence autorskiej czy literackiej: legendarnym na Górze Szybowcowej, cyklu "3xBARDziej", "Przeglądzie Piosenki Prawdziwej - Zakazane Piosenki"(2001), festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry"("Bardowie Polskiego Radia"), czy "Sopot Bard's Meeting".

Tomasz Olszewski jest członkiem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Od 1995 roku jest także prezenterem w Radiu Gdańsk. W TVP Gdańsk od 2001 roku prowadził (przez osiem lat) "Brulion Kulturalny", we wrześniu z prasy dowiedział się, że program zostaje zdjęty z anteny.

Obecnie koncertuje z muzykami znanymi m.in. z "Klezmoret Trio" Pawłem Nowakiem - akordeon i Tomaszem Wiczyńskim - kontrabas, oraz Pawłem Szewczykiem - perkusja, wykonując piosenki z nowej płyty "Odbijany", nagranej z udziałem wielu świetnych instrumentalistów (m.in. Karol Pawłowski - bębny, inst. perkusyjne, Adam Urbanowicz - fortepian, instrumenty klawiszowe, Piotr Łukaszewski - gitary elektryczne, Jacek Sadowski - gitara basowa, Janusz "Macek" Mackiewicz - gitara basowa, Ireneusz Wojtczak - klarnet basowy, Tomasz Wiczyński - kontrabas, Grzegorz Welizarowicz - gitara basowa, Paweł Nowak - akordeon, Karolina Rec -wiolonczela, Krystyna Stańko - głos towarzyszący. Premiera wydawnictwa "Odbijany" - lipiec 2010 r.