stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na kolejne wydarzenie w ramach cyklu "Teatry Europy". Tym razem Gdański Teatr Szekspirowski zorganizuje Tydzień Gruziński.

kwi 2-3

środa - czwartek, g. 10:00

bilety 90 zł
ulgowy 60 zł
Kup bilet
lip 10-13

czwartek - niedziela

Gdańsk
Wstęp wolny
Tydzień z kulturą gruzińską zainauguruje spektakl "The Diary of a Madman" w reżyserii Levana Tsuladze, zrealizowany w Kote Marjanishvili State Drama Theatre. Tego dnia będzie też miało miejsce otwarcie wystawy: "Nino Jorjadze - Pierwsza Wojna Światowa oczami gruzińskich kobiet" z Gruzińskiego Muzeum Narodowego. W kolejnych dniach czekają nas m.in. koncert śpiewu polifonicznego zespołu Mdzlevari, pokaz wokalno - taneczny zespołu Rustavi, spektakle, prezentacje filmów poszerzone o spotkania z reżyserami, debaty na temat problematyki współczesnego teatru i kina Gruzji, performance, warsztaty śpiewu tradycyjnych gruzińskich pieśni, wystawy, teatr marionetek.

Dla fanów bardziej współczesnych form przygotowano koncert muzyki elektronicznej, a chcących doświadczyć kultury gruzińskiej wszystkimi zmysłami czeka degustacja tradycyjnych potraw tego kraju, czyli "Live cooking" na dziedzińcu GTS, połączony z degustacją gruzińskich win.


Szczegółowy program Tygodnia Gruzińskiego:

SPEKTAKLE:

Dama z pieskiem, Antoni Czechow, scenariusz i reżyseria: Levan Tsuladze
Kote Marjanishvili State Drama Theatre
9 października, g. 19:00

MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski
CZAS: 2h, z jedną przerwą

Bohaterowie przedstawienia nie są doskonali. Anna Sergeevna jest mężatką, Gurov też ma rodzinę, ale zakochują się w sobie do szaleństwa. Żadne z nich nie jest gotowe na to, żeby porzucić rodzinę i prowadzić podwójne życie. Oboje cierpią, ale to, co mają najlepszego w życiu to właśnie ich miłość i dlatego mają nadzieję, że z czasem uda im się znaleźć wyjście z tej sytuacji. Jednak życie przynosi coś zupełnie innego, czego nikt nawet nie potrafił sobie wyobrazić - wybucha wojna domowa i rewolucja. Rewolucyjny chaos pochłania cały kraj, a ich tragiczna miłość znika gdzieś w oddali.

BILETY:
Strefa A - N 60/U 40 zł
Strefa B - N 40/U 25 zł
Strefa C - N 35/U 20 zł
Strefa D - 15 zł

---

Trojanki wg Erypidesa, reżyser: Data Tavadze
Royal District Theatre Tbilisi
11 października, g. 19:00

MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski

Spektakl opiera się na dekonstrukcji tragedii Eurypidesa opowiadając historię gruzińskich kobiet z okresu lat 90-tych do czasów współczesnych. Doświadczenia wojenne tych kobiet, wykorzystane, jako dosłowne relacje, stanowią sedno sztuki. Błędne koło przemocy wobec kobiet nie zmienia się od wieków - potrzeby kobiet w czasie wojennej zawieruchy są często pomijane a ich głos pozostaje niewysłuchany.
Spektakl jest próbą udzielenia głosu uciszonym i zaprezentowania post-sowieckiej historii Gruzji poprzez narracje kobiet, w których kwestie osobiste stają się kwestiami politycznymi. Pięć młodych aktorek zaprasza nas w podróż przez nieznany świat wojen na obrzeżach Europy.

"Ta sztuka jest bezgranicznie piękna, a estetyczna jakość niweluje wszelkie bariery pomiędzy kobietami a publicznością - spektakl jest ponadczasowy i przejmująco bieżący w swoim wymiarze ... i ponownie przypomina mi, jakich fantastycznych aktorów ma Gruzja." (Margareta Sörenson - Expressen)

BILETY:
Strefa A - N 60/U 40 zł
Strefa B - N 40/U 25 zł
Strefa C - N 35/U 20 zł
Strefa D - 15 zł

---

Extravaganza,
Fingers Theatre, Tbilisi, reżyser: Beso Kupreishvili
16 października, g. 16:00

MIEJSCE: Teatr w Oknie
BILETY: N 15/U 10 zł

Ile zabawy można stworzyć, wykorzystując jedynie palce dłoni i projektanta kostiumów obdarzonego bujną wyobraźnią? Odpowiedź brzmi: całkiem sporo. Jeżeli myślisz, że jest to dość dziwne lub niepokojące stwierdzenie, to oznacza, że prawdopodobnie nie wiedziałeś jeszcze przedstawień uroczego Fingers Theater...

Jest to spektakl oparty na tańcach narodowych różnych narodów. Każda etiuda trwa od 2 do 4 minut. W czasie przedstawienia używane są kamery, co sprawia, że widzowie mają możliwość obserwowania aktorów podczas przygotowań. Jest to spektakl niewerbalny, przeznaczony dla osób w każdym wieku i każdej narodowości.

_____________________________________________________
FOLKLOR GRUZIŃSKI

Koncert chóru MDZLEVARI - gruziński śpiew polifoniczny (niematerialne dziedzictwo kulturowe UNESCO)
10 października, g. 16:00

MIEJSCE: Centrum Św. Jana

Chór Mdzlevari pielęgnuje tradycje gruzińskiej polifonii uznanej za arcydzieło niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Kierownikami artystycznymi Mdzlevari są Tariel i Kakhaber Onashvili, soliści gruzińskiego zespołu pieśni i tańca Rustavi. Są oddanymi wykonawcami gruzińskiej muzyki ludowej i z powodzeniem rozwijają tradycje poprzednich pokoleń. Wykonują kompozycje tradycyjnych pieśni ludowych z ogromną maestrią i profesjonalizmem. Pieśni charakteryzują się złożoną formą muzyczną i różnorodnością rytmów tworząc specyficzną harmoniczną strukturę. Repertuar chóru jest różnorodny i zawiera ponad 80 pieśni i hymnów w różnych gatunków.

Starsza generacja chóru Mdzlevari powstała kilka lat temu. Każdy z 13 członków obecnego chóru pochodzi z tej pierwszej generacji Mdzlevari: Giorgi Bajelidze, Shota Migriauli, Archil Roinishvili, David Sparsiashvili, Giorgi Chelidze, Tamaz Japoshvili, Ilia Bakhuashvili, Levan Kvinikadze i inni.

BILETY: N 40/U 30 zł

---

Show muzyczno-taneczny zespołu RUSTAVI - gruzińskie tańce tradycyjne i narodowe oraz śpiew polifoniczny
10 października, g. 19:00

MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski

Kierownik artystyczny: Anzor Erkomaishvili
Kierownik chóru: Badri Toidze
Choreograf: Pridon Sulaberidze

Występy zespołu to zapierające dech w piersiach zjawisko, jeśli chodzi o intonację, wokalizację i technikę śpiewu. Kluczową rolę odgrywa dobór śpiewaków, których głosy wyróżniają się barwą, charakterem i brzmieniem. Tancerze zespołu Rustavi również są wyjątkowi - charakteryzują się prawdziwie wojowniczym temperamentem gruzińskich rycerzy, wojowników i chłopów, co doskonale oddaje piękno gruzińskiej kultury i stanowi wprowadzenie do gruzińskiego folkloru i historii.

Pieśni i tańce do pracy i na wojnę, widowiskowe kostiumy, niepowtarzalny gruziński polifoniczny styl śpiewania oraz głębokie głosy to elementy, które charakteryzują chór Rustavi. Gruzini mają wiele tańców na różne okazje. Zespół Rustavi prezentuje niemal wszystkie starodawne tańce gruzińskie, wśród nich tak powszechnie znane jak Kartuli, Samaia, Khorumi, Adjaruli etc.

Tańcom zespołu Rustavi towarzyszą pieśni folkowe i ludowe instrumenty pochodzące z wielu gruzińskich prowincji. Tańce, śpiew i instrumenty tworzą harmonijny spektakl, podkreślając charakterystyczne cechy poszczególnych regionów i wyróżniając Rustavi spośród innych zespołów.

BILETY:
Strefa A - N 60/U 40 zł
Strefa B - N 40/U 25 zł
Strefa C - N 35/U 20 zł
Strefa D - 15 zł

________________________________________________________
KONCERTY:

Koncert - Nika Machaidze (NIKAKOI) i Natalie (TBA) Beridze - muzyka elektroniczna
14 października, g. 20:00
MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski

BILETY: N 30/U 20 zł

W 1999 roku Nika Machaidze zdobył nagrodę Grand Prix na Festiwalu Muzyki Elektronicznej pojawił się. Poszukując pseudonimu artystycznego, wykorzystał sugestię przyjaciela, artysty Thea Djordjadze i przybrał pseudonim Nikakoi (никакой, po rosyjsku - nikt). Pod tym pseudonimem Machaidze stworzył rodzaj muzyki elektronicznej (IDM), która na muzykę breakbeatową nakłada rytmy harmonii i linie melodyczne odnoszące się do gruzińskiej muzyki ludowej. Machaidze jest m.in. autorem muzyki filmowej i teatralnej.

Natalie Beridze (znana również jako Tusia Beridze) tworzy muzykę elektroniczną. Jest związana z Leftfield, IDM i Electronicą. Natalie jest m.in. autorką ścieżki dźwiękowej do filmu Salome Machaidzes Trigger Tiger (2006), Dimy (2009) oraz dramatu Zazy Rusadze A Fold in my Blanket (2011). Z dwupłytowym albumem Size And Tears (2007) powraca do świata Alicji w Krainie Czarów Lewis Carroll.

________________________________________________________
SZTUKI WIZUALNE:

Front Kaukaski w obiektywie Nino Jorjadze (1914-1918), Muzeum Narodowe Gruzji
9 października, g. 20:30 - Wernisaż wystawy
MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski

Wstęp wolny.

Projekt jest realizowany w ramach "Regionalnego Programu Artystyczno-Kulturalnego Południowego Kaukazu " ze wsparciem finansowym Swiss Cooperation Office for the South Caucasus (SCO), Ministerstwa Kultury i Ochrony Zabytków Gruzji oraz Muzeum Narodowego Gruzji.

Autor: Tamar Lordkipanidze
Koordynator: Lika Mamatsashvili
Tłumaczenie Dzienników z j. rosyjskiego na gruziński: Aka Morchiladze
Redakcja: Irine Chogoshvili
Tłumaczenia angielskie: Ketevan Mamulashvili
Projekt i wsparcie IT: Ivane Kiknadze

Wystawa prezentuje niepowtarzalne, archiwalne materiały z prywatnej kolekcji Alexandra Bagrationiego. Te archiwalne materiały zawierają osobisty pamiętnik i zdjęcia wykonane przez gruzińską arystokratkę, Nino Jorjadze w 1914-1917. Te wyjątkowe dokumenty zachowały się w rodzinie i nigdy wcześniej nie były udostępniane szerszej publiczności.

... Z łatwością można powiedzieć, że jest to wyjątkowy fenomen w historii Gruzji. Młoda, wykształcona w Europie kobieta zostaje członkiem Czerwonego Krzyża i wyrusza na front kaukaski, jako wolontariuszka Sióstr Misjonarek zaraz po wybuchu wojny, gdzie zostaje odznaczona za odwagę Orderem Św. Jerzego. Będąc na linii frontu stara się uchwycić wszystko to, co widzi, czuje i słyszy z ogromną precyzją i tworzy fotograficzną kronikę frontu kaukaskiego pierwszej wojny światowej (1914-1917): bitwy pod Sarikamish, Kars, Begli-Akhet, Bitlis, Karakamis, Naziki, ruiny Anis...

---

New Collective

12 października,
g. 15:00 - spotkanie w Teatrze w Oknie
g. 19:00 - Wernisaż wystawy "Advice to the young" w CSW Łaźnia
g. 20:00 - DJ Set w CSW Łaźnia

Członkowie grupy New Collective: Nata Kipiani, Anna Martiashvili, Tamuna Mchedlishvili, Valeriya Tvardovskaya, Gvanca Jishkariani, Khatia Chokhonelidze, Tamara Gobronidze, Ana Jikia, Elene Gabrichidze, Ana Chaduneli, Tamar Chaduneli.

New Collective jest organizacją społeczną, której misją jest zapewnienie, aby język sztuki był przystępny dla mieszkańców Gruzji. Wierzymy, że społeczeństwo w Gruzji stoi w obliczu wyzwań gospodarczych, środowiskowych i społecznych. Wierzymy również, że narzędzia artystyczne są kluczem do rozwiązania naszych problemów. Razem budujemy ruch organizacji non-profit, przedsiębiorców, artystów i aktywistów pracujących poprzez sektory artystyczne i społeczne po to, aby otworzyć prawdziwą Gruzję.

Advice to the young jest projektem składającym się z kilku części: instalacje, spektakl Obraz i Dźwięk, prace dotyczące kwestii formalnych i zarządzania w obszarze ekspozycji. Zbudujemy ekspozycję, w której relacja pomiędzy artystą, a widzem jest najważniejsza. Artyści będą starali się słuchać sugestii widzów, kształtując i budując swoje dzieła z uwzględnieniem tych sugestii.

---

Audio guide Museum TV station / Lado Darakhvelidze
13.10 - 16:00 - Wernisaż wystawy
15.10 - 17:00 - Performans

MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski

Wstęp wolny

_______________________________________________________
FILMY:

Linia kredytowa (Line of Credit),
13.10 - 18:00 - Pokaz filmu

MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski
CZAS: 1h 25'
Wstęp wolny.

Reżyseria: Salomé Alexi

Wyspa Kukurydzy (Corn Island)
14.10 - 19:00 - Pokaz filmu, wprowadzenie prof. Mirosław Przylipiak

MIEJSCE: Instytut Kultury Miejskiej
CZAS: 1h 40'
Wstęp wolny.

Reżyseria: George Ovashvili

Jest 1992 rok, trwa wojna abchasko-gruzińska. Mieszkająca na wyizolowanej wyspie nastoletnia Asida odkrywa, że w okolicy ukrywa się gruziński żołnierz. Wyspa Kukurydzy to artystycznie ascetyczny dramat zawierający ledwie kilkanaście linijek dialogu. Variety nazwało film "Masterclassem minimalizmu emocjonalnego, w którym brzmią echa dawnych mistrzów, takich jak Bresson i Tarkowski, Kaneto Shindo i Terrence Malick. Z nutą 'Burzy' Szekspira". Film opowiada o starym gruzińskim rolniku i jego nastoletniej córce, którzy w środku wojny, usiłują na granicznej rzece uprawiać kukurydzę. Zwycięzca festiwalu w Karlovych Varach i gruziński kandydat do Oscara.

Randki w ciemno (Blind Dates)
15.10 - 20:30 - Pokaz filmu

MIEJSCE: Instytut Kultury Miejskiej
CZAS: 1h 35'

Wstęp wolny.

Reżyseria: Levan Koguashvili

To komediodramat o silnych kobietach i smutnych mężczyznach z kryzysem "40-tki". Urzekająca historia dwóch czterdziestolatków próbujących znaleźć towarzyszkę życia. Ta opowieść o poszukiwaniu miłości prowadzi widza przez realia gruzińskiej codzienności z humorem, wrażliwością i uwagą generując kolejne komiczne sytuacje. Klimat filmu docenili jurorzy Sofia IFF, GoEast Festival w Wiesbaden oraz na Lecce Filmfestival.

Panny młode (Brides)
16.10 - 19:00 - Pokaz filmu

MIEJSCE: Instytut Kultury Miejskiej
CZAS: 1h 34'

Wstęp wolny.

Reżyseria: Tinatin Kajrishvili
Główna bohaterka filmu, Nutsa, po kilku latach związku wychodzi za mąż za Gogę, ojca swoich dzieci. Mężczyzna ma jeszcze spędzić w więzieniu sześć kolejnych lat, a kobieta chce zyskać prawo do odwiedzin raz w miesiącu, jakie przysługuje żonom skazanych.

W swoim fabularnym debiucie Tinatin Kajrishvili poddaje ostrej krytyce opresyjny gruziński system więzienny. Reżyserka wykorzystuje dokumentalne konwencje, żeby stworzyć wrażenie bliskiego obcowania z filmowymi postaciami, a przede wszystkim przekonująco oddać realia codziennego życia w zakładzie karnym.


__________________________________________________
POZOSTAŁE WYDARZENIA:

Warsztaty dla profesjonalnych wokalistów z Chórem Mdzlevari
11 października, g. 13:00
MIEJSCE: Teatr w Oknie

Wstęp wolny, zapisy: bow@teatrszekspirowski.pl

Po uznaniu Gruzji za "Ojczyznę Światowej Muzyki Folkowej" (Alan Lomax) oraz gruzińskiej tradycyjnej polifonii za arcydzieło niematerialistycznego dziedzictwa kulturowego uświadomienie młodemu pokoleniu korzeni muzyki narodowej nabrało dużo większego znaczenia. Kierownikami artystycznymi Mdzlevari są Tariel i Kakhaber Onashvili, soliści gruzińskiego zespołu pieśni i tańca Rustavi. Są oni przedstawicielami rodziny Onashvili, która z pokolenia na pokolenie przekazuje pradawne tradycje gruzińskiego śpiewu.

Warsztaty przeznaczone są dla śpiewaków, profesjonalnych wokalistów chcących rozwijać swój warsztat sceniczny.

Pieśni gruzińskie - warsztaty dla początkujących
14 października, g. 17:00-20:00 - Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus (Laboratorium Pieśni)
MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski

Wstęp wolny, zapisy: bow@teatrszekspirowski.pl

Warsztat skierowany jest do osób, które chciałaby nauczyć się podstaw pracy z naturalną emisją głosu, mając za materiał pieśniarski fragmenty pieśni gruzińskich.
Pierwsza godzina warsztatu skupiać się będzie na rozgrzewce i rozluźnieniu ciała, ćwiczeniach relaksacyjnych, oddechowych, emisyjnych, by przygotować głos do kolejnego etapu - wspólnego, wielogłosowego śpiewu.
Zapraszamy każdego, kto ma ochotę na to radosne spotkanie w pieśni tradycyjnej, bez względu na stopień zaawansowania.
Warsztat skierowany do osób dorosłych. Maksymalna ilość uczestników: 15 osób

Prosimy o założenie wygodnego stroju (najlepiej mieć strój na zmianę), płaskie buty oraz wodę do picia.

Warsztaty prowadzą liderki zespołu Laboratorium Pieśni:
Alina Jurczyszyn: pieśniarka, aktorka, reżyserka. Od 10 lat pracuje z pieśniami tradycyjnymi różnych kultur, prowadząc warsztaty, podróżując; absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice.
Kamila Bigus: skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, muzyk sesyjny, orkiestrowy, członek wielu projektów muzycznych.

---

Wieczór Gruziński - Live cooking

16 października, g. 17:00

Live cooking i degustacja wina, wykład o tradycyjnych metodach produkcji wina, koncert jazzowy

MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski

Wstęp wolny.


"Tydzień Gruziński" organizowany jest w ramach cyklu Teatry Europy objętego patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przeczytaj także