stat
Impreza już się odbyła

W sieni biura Gdańsk 2016 (ul. Długi Targ 39/40), od 19 sierpnia do 5 września, oglądać można iteraktywne portrety Lecha Wałęsy w "Układance" Jakuba Pieleszka.

7 grudnia 2024 - 9 marca 2025, g. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 12 zł
Wernisaż instalacji składającej się z portretów Lecha Wałęsy tworzących pracę pt. "Układanka" autorstwa trójmiejskiego artysty Jakuba Pieleszki, odbędzie się w piątek, 19 sierpnia o godz. 18.00.
Wystawę w sieni Gdańsk 2016 można oglądać do 5 września br.

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - piątek: godz. 10.00 - 18.00
Sobota - niedziela: godz. 12.00 - 16.00

"Układanka" to próba spojrzenia na wielowątkową postać legendarnego przywódcy Solidarności, robotnika, rewolucjonisty, Prezydenta. Wieloelementowość interaktywnych portretów w symboliczny sposób ukazuje skomplikowaną strukturę człowieka.

Praca Jakuba Pieleszki zostanie wystawiona po raz pierwszy w sieni Gdańsk 2016. Projekt powstał w 2010 roku wraz z filmem dokumentalnym Agnieszki Piotrowskiej, który ukazuje proces twórczy i okoliczności powstawania "Układanki"- próby dotarcia do osób, miejsc i faktów związanych z osobą Lecha Wałęsy, lecz nie bezpośrednio z samym portretowanym.

Czterech wizerunków Lecha Wałęsy widz nie jest w stanie zobaczyć jednocześnie. 42 sześciany w odpowiedniej konfiguracji budują określony portret, skrywając tym samym kolejne. Osoba oglądająca portret zostaje wciągnięta do pewnego rodzaju gry, której zasady opisują cyfry i znaki określające kolejność ułożenia sześcianów. Praca po ułożeniu ma 180 - 210cm; istnieje wiele możliwości jej prezentacji, w zależności od zestawienia elementów.

Artysta o swojej pracy:

"Patrząc na człowieka nigdy nie jesteśmy w stanie zobaczyć go takim, jaki jest naprawdę. Możemy jednak spróbować odkryć jego prawdziwe oblicze, które ukryte jest gdzieś w środku.

Czas i historia stały się kluczem do opisania projektu "Układanka", który obejmuje pięćdziesiąt lat życia Lecha Wałęsy. Nie było to zadanie łatwe, a proces dochodzenia do wybranych scen-kadrów z życia L.W. zmuszał do pewnego wyboru. Wybór ten miał jak najtrafniej opisać postać Lecha Wałęsy; robotnika, przywódcy, prezydenta, człowieka żyjącego dzisiaj, ale przede wszystkim miał ukazać człowieka prawdziwego, do którego dotrzeć jest najtrudniej.

Projekt ukazuje cztery portrety Lecha Wałęsy ,których nie jesteśmy w stanie zobaczyć jednocześnie. 42 sześciany w odpowiedniej konfiguracji budują nam określony portret, skrywając tym samym kolejne. Tworząc pewnego rodzaju układankę lub grę, w którą zostaje wciągnięta osoba oglądająca portret. Opisujące je cyfry i znaki ustalają kolejność ułożenia sześcianów niczym tajemnicze kalendarium przypisane każdemu człowiekowi. Jest to także próba odbioru pracy w sposób interaktywny, który wymaga od odbiorcy pewnego rodzaju zaangażowania. Wieloelementowość portretów w ciekawy i symboliczny sposób ukazuje skomplikowaną strukturę człowieka, którego nie jesteśmy w stanie zobaczyć takim, jakim jest naprawdę.

Nie chciałbym aby praca ta kiedykolwiek została odebrana w kontekście politycznym, lecz znalazła szerszy kontekst jako zjawisko popkulturowe, ukazując fenomen człowieka którego twarz w tak silny sposób wpisała się w naszą rzeczywistość stając się ikoną naszych czasów."

Jakub Pieleszek - urodzony w 1978 roku, w Puławach. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i ASP w Gdańsku, na Wydziale Malarstwa. Dyplom otrzymał w 2006r., w pracowni prof. Henryka Cześnika, Pracowni Intermedialnej prof. Witosława Czerwonki oraz Pracowni Rysunku dra hab. Piotra Józefowicza. Zajmuje się malarstwem, instalacją, rzeźbą, dźwiękiem, filmem. Przestrzeń różnych mediów daje mu dużą swobodę artystycznej wypowiedzi.

Był członkiem grupy PRG_art działającej w Kolonii Artystów na terenie Stoczni Gdańskiej. Uczestniczył w wielu akcjach artystycznych, m.in.: "Młodzi Młodego Miasta" 2002r., "Reklama w Sztuce" 2002r., "Wystawa w przejściu podziemnym" 2002r., "Obrazy wodoodporne" 2004r., "Artyści przeciw wojnie" 2003r., "Jaka młodzież dziś taka Polska Jutro" 2003r. Brał również udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W 2010 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2007 roku jest asystentem w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Najnowszy projekt poświęcony jest pasji kolekcjonowania, w skład którego wchodzą cykle obrazów i obiektów, które autor, począwszy od 2005 roku, nieustannie rozbudowuje.