stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

VII Bałtycki Festiwal Komiksu Opinie (1)

Już po raz siódmy zapraszamy fanów historii obrazkowych na Bałtycki Festiwal Komiksu. Główna część Festiwalu odbywać się będzie 27 i 28. czerwca w gdańskiej Bibliotece Manhattan oraz 29. czerwca w Gdańskiej Szkole Artystycznej - oba miejsca znajdują się na tym samym piętrze Centrum Handlowego Manhattan przy ul. Grunwaldzkiej 82.

lut 15

sobota, g. 12:00

Gdańsk, ul. Batorego 18
bilety 60 zł
BFK to niezwykła okazja do wzięcia udziału w spotkaniach z autorami i wydawcami komiksów, warsztatach i prelekcjach. Festiwal to także wystawy. W Bibliotece Manhattan i Gdańskiej Szkole Artystycznej zaprezentowane zostaną prace rodzimych i zagranicznych twórców. Tradycyjnie atrakcje festiwalowe zapoczątkuje wernisaż wystawy.

Poszukiwaczy białych kruków zapraszamy w sobotę oraz niedzielę na giełdę komiksów.

W najbliższym czasie pojawi się szczegółowy program i informacje na temat atrakcji. Jedno jest pewne - na festiwalu nie będą się nudzić zarówno znawcy sztuki komiksu jak i początkujący adepci.

PEŁNY PROGRAM

Prelekcje i spotkania
27 czerwca | piątek | Biblioteka Manhattan

O przygodach ninja inaczej - Naruto | Paulina Szpakowska
Porozmawiajmy o przygodach żywiołowego blondyna ? Naruto. Przypomnijmy sobie wszystkie emocjonujące starcia, w których brał udział, oraz przywołajmy ostatnie wydarzenia mające miejsce na kartach komiksu.

Sztuki walki w komiksie japońskim | Łukasz Rutkowski
Walka to nieodłączny element mang shonen. Podczas prelekcji zostanie on szczegółowo omówiony. Czym jest walka w japońskim komiksie i jakie sztuki walki są prezentowane na kartach mang?

Polscy wydawcy komiksów japońskich | panel dyskusyjny
Polski rynek obfituje w japońskie komiksy. Zobaczmy więc, co ciekawego fan dalekowschodniej popkultury może znaleźć na sklepowych półkach.

Visual Novel ? co to takiego? | Agnieszka Głomska
Termin "Visual Novel" (?powieść wizualna?) nie jest powszechnie znany i używany w Polsce. Ten niezwykły rodzaj gier ? interaktywnej fikcji rodem z Japonii ? zostanie omówiony podczas prelekcji.

Shingeki no kyojin - o ludzkości zamkniętej w klatce | panel dyskusyjny
Tytani zmusili ludzkość do schronienia się za wysokimi murami, jednak nawet one nie gwarantują bezpiecznego życia. Tak pokrótce wygląda świat przedstawiony w mandze Hajimego Isayamy. W trakcie panelu porozmawiamy o fenomenie serii, najnowszych wydarzeniach mających miejsce na jej kartach oraz możliwych rozwinięciach fabuły.

28 czerwca | sobota | Biblioteka Manhattan

Co i jak opowiadają mangi shoujo? | Agata Włodarczyk
Shoujo ? czyli manga skierowana głównie do dziewcząt ? jest zazwyczaj spychana na margines podczas większości dyskusji o japońskim komiksie. Tego typu opowieści wydają się mniej ambitne, mniej wyraziste i mniej zaskakujące niż te adresowane do chłopców czy dorosłych odbiorców. A często cieszą się równie dużą popularnością! Na ich lekturze wyrósł w końcu dzisiejszy fandom mangowy (nie tylko kobiecy). Mangi te często opowiadają całkiem złożone fabuły, choć nierzadko w trochę cukierkowy sposób. Czas, aby i tym opowieściom poświęcić trochę więcej uwagi.

Prezentacja Grupy Smacznego i pokaz serialu animowanego dla dzieci Mami Fatale | Marek Lachowicz
Marek Lachowicz, rysownik i scenarzysta komiksowy z Gdyni, przedstawi studio animacji Grupa Smacznego z Gdańska, gdzie pracuje głównie jako storyboardzista i człowiek od animaticów. Podczas prezentacji dowiecie się, jak wygląda praca przy filmach animowanych, jak wprawić w ruch statyczne rysunki oraz czy komiksiarz jest potrzebny przy animacji. Marek opowie też o nowym projekcie, nad którym pracuje ? serialu animowanym Grand Banda na podstawie komiksu pod tym samym tytułem.

Pierwszorzędna druga liga, czyli inny Marvel | Kajetan Kusina
Polskiemu czytelnikowi komiksy wydawnictwa Marvel kojarzą się głównie z najbardziej znanymi seriami amerykańskiego potentata ? takimi jak X-Men, Spider-Man, Avengers czy Fantastyczna Czwórka. Jednak w marvelowskim wszechświecie pełno jest mniej znanych postaci, których przygody często są ciekawsze niż te przeżywane przez pierwszoligowych bohaterów. Podczas prelekcji przedstawione zostaną między innymi takie tytuły jak The Incredible Hercules, Nextwave: Agents of H.A.T.E, Moon Knight czy Hawkeye.

Komiksowi zapaśnicy | Łukasz Kowalczuk
Wrestling był na przełomie lat 80. i 90. świętym graalem dla całej rzeszy polskich dzieciaków oddających się telewizyjnej rozrywce. Osobliwe połączenie walki i widowiska to najbardziej komiksowy sport świata. W ramach prelekcji przedstawiony zostanie wybór historyjek obrazkowych z wrestlerami w rolach głównych. A jest o czym opowiadać: krwawa jatka, komiks dziecięcy, komiks kobiecy... Będziecie zaskoczeni.

Spotkanie autorskie z Igorem Baranko

Dem jaki jest, każdy zobaczy - spotkanie z Jakubem Dębskim
Jakub Dębski to jeden z najpopularniejszych twórców komiksów w Polsce, a także popularny youtuber. Jednak czy sam autor uważa siebie bardziej za komiksiarza, czy za komika? Skąd tak wielka popularność jego minimalistycznych prac? Będziecie mogli przekonać się sami. Jeśli macie jakieś pytanie do Dema, zapraszamy na unikalne spotkanie z tym autorem w Trójmieście.

Sentymentalna podróż Jokera. Intertekstualne powiązania w komiksie Batman. Śmierć rodziny | Michał Siromski
Joker z wielkim hukiem powrócił do Gotham. Tym razem jednak chodzi mu o coś więcej niż zwykle: powtarza swoje dawne zbrodnie, aby przedefiniować relacje z Batmanem. Do jakich komiksów nawiązuje wydana niedawno w Polsce Śmierć Rodziny i co z tych nawiązań wynika? Czy to prawda, że Joker skrycie kocha Mrocznego Rycerza, zaś popełniane przez niego przestępstwa są formą adoracji i uwielbienia? Czy Joker rzeczywiście zna tożsamość Batmana? Czy polskie wydanie komiksu ocenzurowano?

29 czerwca | sobota | Gdańska Szkoła Artystyczna

Między Słońcem a Księżycem - Alan Moore kontra Grant Morrison | Przemysław Kołodziej
Niesamowite komiksy Alana Moore?a przywodzą na myśl drobiazgowo zaprojektowany mechanizm, rygorystyczną strukturę i formalizm. Z kolei prace Granta Morrisona więcej mają wspólnego z surrealizmem, uwolnione od twardych zasad przypominają raczej marzenie senne (lub koszmar). Obaj twórcy od dawna królują na szczytach list najważniejszych scenarzystów komiksowych. I obaj mają wielkie ego. Prelekcja będzie poświęcona próbie uchwycenia różnicujących, ale i wspólnych elementów twórczości (i filozofii) dwóch wielkich artystów.

Prawa człowieka w komiksie | Marta Tymińska
To, że komiks może mówić o sprawach ważnych, wiadomo od dawna. W jaki jednak sposób w ramach tego medium ukazywane są kwestie związane z prawami człowieka? Czym właściwie są prawa człowieka i jakie mają znaczenie? Podczas spotkania przyjrzymy się różnym komiksowym ujęciom tego tematu na przykładzie takich utworów jak Persepolis, Pyongyang czy Eden. Zastanowimy się też, czy takie komiksy mogą zmieniać świat.

Książki o komiksach - spotkanie z autorami książki Powieści graficzne. Leksykon
Premiera zapowiadanego od dawna leksykonu Powieści graficzne to dobra okazja do rozmowy z jego redaktorem, Sebsastianem Jakubem Konefałem oraz autorami (m.in. Jerzym Szyłakiem) na temat zasadności użycia tego terminu, tego, co jest literackie, a co nieliterackie w komiksie, a także dowiedzenia się o kulisach powstania tej opasłej pozycji.

Żywe Trupy Roberta Kirkmana - droga do sukcesu | Filip Bąk
Kiedy zombie zaczęły jeść ludzkie mięso? Jaka jest różnica między pierwszymi zombie a tymi ukazywanymi w najnowszych filmach? W jaki sposób rozwijały się zombie w kinematografii oraz grach komputerowych? Oraz najważniejsze: dlaczego Żywe Trupy Roberta Kirkmana cieszą się tak wielką popularnością? W trakcie spotkania zostanie zaprezentowana droga, jaką przeszły zombie od początku XX wieku do czasów obecnych. Nie obejdzie się oczywiście bez omówienia ostatnich wydarzenia znanych z serii Kirkmana.

10 lat Rewolucji i nie tylko - spotkanie z Mateuszem Skutnikiem
W 2014 roku mija dekada od publikacji pierwszego tomu Rewolucji, ukazującej się do dnia dzisiejszego docenionej przez fanów i krytykę serii komiksowej. To znakomita okazja, by wspólnie z jej autorem zastanowić się, co zadecydowało i sukcesie serii, a także ? być może ? dowiedzieć się, dokąd ona zmierza. Spotkanie będzie także okazją do rozmowy na temat innych projektów Mateusza Skutnika ? by wymienić tylko Blakiego oraz Morfołaki.

Animacje Jana Švankmajera | Marta Maciejewska
Czeski reżyser Jan Švankmajer zyskał uznanie za sprawą swoich surrealistycznych animacji. Filmy te poruszają tematy obsesji autora, wiążących się przede wszystkim z jedzeniem, rozkładem i cielesnością. Czech wykorzystuje różnego rodzaju techniki animacji ? wycinankową, plastelinową, marionetkową. Podczas prelekcji zostaną omówione jego filmy krótko- i pełnometrażowe.