stat
Impreza już się odbyła

VII Memoriał Bendiga

W memoriale Brunona Bendiga zaprezentują się nie tylko polscy pięściarze, ale także Litwini i Czesi. Walki odbędą się w sobotę, 13 października. Początek - godz. 17.00, w hali sportowej przy ulicy płk. Dąbka 207.

lip 27-28

sobota - niedziela, g. 10:00

Sopot,
Wstęp wolny
Na ringu o zwycięstwa rywalizować będzie pięściarskie zaplecza klubów województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i pomorskiego. - Od kilku już lat mamy stały kontakt z klubowymi ośrodkami z Litwy i Czech. Dzięki temu do naszego miasta zaprosiliśmy teamy tych państw - mówi Jarosław Rydzewski, prezes Bombardiera Gdynia, sekcji organizującej od siedmiu lat memoriał.

Gdyńscy działacze i tym razem nie zapomnieli o dawnych mistrzach ringu. Na imprezę zaprosili złotego medalistę olimpijskiego z Tokio, Mariana Kasprzyka. Oprócz naszego czempiona zaproszenie przyjął również były zawodowy mistrz świata Dariusz "Tiger" Michalczewski. Mistrz "profi" właśnie pochodzi z Gdańska (wychowanek Stoczniowca, pierwsi trenerzy: Józef Baranowski, Ryszard Broniś) i jest na Wybrzeżu częstym gościem na sportowych imprezach. Memoriał odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Gdyni dr. Wojciecha Szczurka.

Marian Kasprzyk, ur. 1939 rok. Zawodnik Sparty Ziębice, BBTS Bielsko-Biała i Górnika Wesoła. Mistrz olimpijski (1964 rok), brązowy medalista IO (1960), brązowy medalista ME (1961). Dziewięć razy w narodowej reprezentacji Polski, lata 1960-67 (6 zwycięstw, remis, 2 porażki). Największe sukcesy odnosił w wagach - lekkopółśrednia i półśrednia. W finale wagi półśredniej, w IO w Tokio, pokonał ówczesnego pięściarza ZSRR, Ricardasa Tamulisa (wygrał walcząc ze złamanym kciukiem). Przez pewien czas o miejsce kadrze rywalizował z Leszkiem Drogoszem. O karierze Mariana Kasprzyka powstał film pt. "Bokser" z Danielem Olbrychskim w roli głównej. Stoczył 270 walk (232 wygrał, 10 remisów). Laureat nagrody im. Aleksandra Rekszy.

Brunon Bendig, należy do jednych w najwybitniejszych pięściarzy Wybrzeża. W 1960 roku wywalczył w Tokio (1960 rok) brązowy medal olimpijski w wadze koguciej. W 1965 roku z ME powrócił ze srebrnym medalem. Czterokrotny mistrz Polski (1962, 63, 64 - w. kogucia, 1965 - w. piórkowa). W reprezentacji Polski boksował 21 razy, lata 1960-66 (16 zwyc. 5 porażek). Walczył w barwach: Wisły Tczew, Zawiszy Bydgoszcz, Gedanii i Polonii Gdańsk. Zmarł w 2006 roku, przeżywszy 68 lat.