stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

W drodze z Alicją Mojko | spotkanie i warsztaty teatralne

Zapraszamy do Oliwskiego Ratusza Kultury na spotkanie z Alicją Mojko "Od teatru do haiku i z powrotem" oraz na warsztaty teatralne "Granice", który odbędzie się 11 kwietnia na Uniwersytecie Gdańskim.

Alicja Mojko
Jest aktorką teatru ulicznego, pisarką, reżyserką. Dwukrotna laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury: w 2001 roku (wspólnie ze Zdzisławem Górskim) za całokształt twórczości Teatru Snów i w 2006 z okazji 35-lecia pracy artystycznej. Razem ze Zdzisławem Górskim współtworzyła gdański Teatr Snów, którego była aktorką. W 2006 roku założyła na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej własny zespół Teatr Lustra Strona Druga, który później pracował w Gdańskim Archipelagu Kultury. Po wyprowadzce z Gdańska przez 11 lat mieszkała w Beskidzie Niskim i współpracowała z krakowskim Teatrem Barakah, grając w spektaklu Requiem w reżyserii Macieja Gorczyńskiego. W ramach opieki reżyserskiej zrealizowała dwa monodramy z gdańskimi aktorkami: Wdowy z Eweliną Damps (premiera w Klubie Żak) oraz Jak to się łatwo myśli, jak to się łatwo mówi z Moniką Roguszczak (premiera w Projektorni Gdańskiego Archipelagu Kultury). Prowadziła wiele warsztatów teatralnych z dziećmi, młodzieżą, a także z osobami z niepełnosprawnością. Brała udział w wielu akcjach i paradach teatralnych. Sama siebie określa jako podróżniczkę po różnych przestrzeniach: geograficznych, poetyckich i teatralnych. Jest członkinią Polskiego Stowarzyszenia Haiku.

Współtworząca z Górskim Teatr Snów, Alicja Mojko pozostawała w składzie teatru do 2001 roku (wówczas miała miejsce ostatnia realizacja premierowa z jej udziałem), a od 2016 roku współpracowała z nim ponownie, występując we wznowionym w 2015 roku spektaklu Remus.

Mojko kształciła się indywidualnie jako artystka teatru alternatywnego na różnych warsztatach i kursach prowadzonych przez wybitne osobowości tego nurtu, m.in. Zygmunta Molika z Teatru Laboratorium, Lecha Raczaka z Ósemek czy twórcę Teatru Bread and Puppet Petera Schumanna. Grała w Teatrze Tako w realizacjach: Środek komunikacji, Igraszki ze śmiercią, Interwencja oraz w nowej wersji spektaklu Czekając na ciotkę Eleonorę ze wspaniałym złocistym kokiem. Za rolę w tym spektaklu otrzymała nagrodę na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych. Zagrała w dziesięciu premierowych realizacjach Teatru Snów, współtworzyła także oprawę plastyczną spektakli, projektowała i wykonywała kostiumy oraz elementy scenografii. Jeszcze jako członkini Snów stworzyła monodram Lalki moje ciche siostry. Obok pracy w Teatrze Snów, Mojko prowadziła także warsztaty teatralne i psychologiczne dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i pedagogów we współpracy z ośrodkami trójmiejskimi, a w 1996 roku podjęła pracę w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Gdańsku. Po kilkunastoletnim okresie w Teatrze Snów artystka prowadziła warsztaty we współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami takimi jak: Teatr im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Plama Gdański Archipelag Kultury czy Sopocka Scena Off de Bicz. W 2005 roku Mojko założyła własny zespół, Teatr Lustra Strona Druga, z którym przygotowała m.in. spektakle plenerowe Bez końca, bez początku i Łapacze snów oraz sceniczny Czaj starego samowara, czyli impresja muzyczno-teatralno-plastyczna o zapachu cynamonu (teatr, prowadzony później przez przyszłego reżysera Macieja Gorczyńskiego, działał do 2013 roku). Artystka sprawowała m.in. opiekę reżyserską nad dwoma monodramami autorstwa aktorek Teatru Snów: Wdowy Eweliny Damps (2010) oraz Jak to się łatwo mówi, jak to się łatwo myśli Moniki Roguszczak (2019). Mojko współpracuje m.in. z Maciejem Gorczyńskim (aktorka w jego spektaklu Requiem według dramatu Hanocha Levina, który miał premierę w 2016 roku w Teatrze Barakah w Krakowie). Oprócz działalności teatralnej, Alicję Mojko nadal zajmuje twórczość poetycka i malarska, jest także podróżniczką.


Warsztaty teatralne "Granice"
11 kwietnia, czwartek
godz. 15.00-16.30
Prowadzenie: Alicja Mojko (Teatr Snów, potem Teatr Lustra Strona Druga)
Miejsce: Uniwersytet Gdański, budynek Neofilologii, sala teatralna
Wstęp wolny liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: barbara.swiader@ug.edu.pl

Informacja o warsztatach:
O wyznaczaniu i przekraczaniu granic tych w ramach rozwoju osobistego, jak i pokonywanie swoich ograniczeń. Elementy warsztatów: zabawy integracyjne i ruchowe; improwizacje indywidualne, w parach i grupowe; etiudy tematyczne; przygotowanie etiudy, będącej podsumowaniem pracy warsztatowej GRANICE.
Organizacja: Barbara Świąder-Puchowska (Between.Pomiędzy Research Group)

Warsztaty teatralne jest częścią projektu Teatr w Trójmieście Between.Pomiędzy Research Group, Uniwersytet Gdański. Wydarzenie zorganizowane w ramach grantu Programu Wsparcia Humanistyki Gdańskiej (TeatrLiteraturaZarządzanie).


 

Informacja o biletach

Wstęp wolny.
Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: barbara.swiader@ug.edu.pl