stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W pięćdziesiątą rocznicę Powstania Węgierskiego

paź 1

wtorek, g. 09:00 - 14:00

Wstęp wolny
paź 4

piątek, g. 18:30

bilety 50 zł
Instytut Pamięci Narodowej, Kulturalny Kolektyw UG oraz Akademickie Centrum Kultury UG zapraszają na kolejny projekt z cyklu "Tak wygląda nasz świat":

"W pięćdziesiątą rocznicę Powstania Węgierskiego"

Filmowa biografia Imre Nagy.
Historyczna wizja oparta na autentycznych dokumentach.



W programie:

*Pokaz filmu:
Marty Meszaros
pt. "Niepochowany",
Produkcja: Węgry, Słowacja, Polska, czas: 127 min.

*Goście pokazu:
Marta Meszaros - reżyser filmu
Jan Nowicki - odtwórca głównej roli, wybitny aktor o niezwykle bogatym dorobku.


Prof. dr hab. Jerzy Eisler - dyrektor Oddziału IPN w Warszawie, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego - przedstawi tło historyczne fabuły filmowej.

„NIEPOCHOWANY”,

reż. Marta Meszaros

Historia życia Imre Nagy jest jedną z historii definiujących wiek XX. Postać ta stała się symbolem ewolucji narodowej – węgierskiego Października’56 – symbolem Węgier. Imre Nagy był liberalnym komunistą – szefem rządu w latach 1953-55. Po wyrzuceniu z partii walczył o demokrację, sprzeciwił się Moskwie. Został internowany, był więziony w izolatce przez półtora roku do momentu egzekucji. Film Márty Mészáros ukazuje losy Imre Nagya, premiera i przywódcy powstania na Węgrzech w 1956 r., który proklamował wówczas powstanie systemu wielopartyjnego, zapowiedział wolne wybory, ogłosił wystąpienie kraju z Układu Warszawskiego. Po krwawym stłumieniu powstania przez wojska ZSRR jego proces był kpiną ze sprawiedliwości, a wyrok śmierci formalnością. Jego zwolennikom nie było dane opłakiwanie jego śmierci, nawet wymawianie jego nazwiska było zabronione. Imre Nagy czekał na godny pochówek przez trzydzieści lat. Po wykonaniu wyroku śmierci jego ciało pochowano pod więziennym murem, gdzie wyrzucano kuchenne odpadki, a później przeniesiono do anonimowej mogiły na cmentarzu komunalnym. Symboliczne pogrzeby Nagya odbyły się we Francji oraz trzykrotnie w ojczyźnie. Dopiero w czerwcu 1989 r., trzydzieści jeden lat po egzekucji, w czasie uroczystej ceremonii oddania ziemi ekshumowanych szczątków, w Budapeszcie oddały mu hołd tłumy rodaków.

Film pokazuje męczeńskie życie Imre Nagy z zupełnie nowej perspektywy. Opowieść zaczyna się wydarzeniami Października’56, następnie ukazuje subiektywną historię Imre Nagy aż do jego ponownego pogrzebu w 1989. Scenariusz jest oparty na historycznych dokumentach, na pamiętniku Imre Nagy’a i na współczesnych nagraniach z przesłuchań. Archiwalne fragmenty przeplatają fabułę filmu oddając atmosferę tamtych lat.