Rusza rekrutacja do projektu Edulab - laboratorium lokalnych zastosowań mediów. Zapraszamy do udziału młodzież w wieku 16- 19 lat. W czasie dwudniowych warsztatów uczestnicy stworzą cyfrowe archiwum Głównego Miasta w Gdańsku. Nowy projekt Instytutu Kultury Miejskiej jest realizowany w ramach programu Akademia Orange.
Telefony komórkowe, aparaty fotograficzne i kamery wideo zostaną wykorzystane do tworzenia cyfrowego archiwum Głównego Miasta w Gdańsku. Młodzież pozna nowoczesne narzędzia pracy przy użyciu komputera i w internecie oraz nauczy się tworzenia opowiadań hipertekstowych. Warsztaty odbędą się w dwóch terminach: 24 i 25 marca oraz 31 marca i 1 kwietnia. Udział w Edulabie jest bezpłatny, zgłoszenia można kierować na adres:edulab@ikm.gda.pl.
Celem Edulabu jest zastosowanie nowych mediów do poznawania lokalnego dziedzictwa, krytycznej refleksji oraz budowania tożsamości lokalnej. W ramach przedsięwzięcia powstanie platforma internetowa, na której będzie można zapoznać się z cyfrowym archiwum Głównego Miasta. Odbędą się także warsztaty metodyczne dla nauczycieli i edukatorów nieformalnych oraz podsumowująca projekt debata o edukacji medialnej.
Projekt jest realizowany w ramach programu Akademia Orange. Celem Akademii Orange jest promowanie nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży poprzez wspieranie innowacyjnych projektów edukacyjnych, które w nowatorski i atrakcyjny sposób zachęcają do zdobywania wiedzy oraz uczestnictwa w kulturze.
Edulab - laboratorium lokalnych zastosowań mediów to jedno z działań realizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej w ramach inicjatywy Medialab Gdańsk. Medialab to nowy model działania na styku kultury, aktywizmu społecznego, edukacji i technologii. Dotychczas w ramach Medialabu instytut wydał publikację "Otwartość w publicznych instytucjach kultury." (www.instytutkulturymiejskiej.pl/otwartosc).
Terminy:
24 i 25 marca
31 marca i 1 kwietnia
Kontakt i zgłoszenia: edulab@ikm.gda.pl
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Uniwersytet Gdański
Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange.
Więcej informacji o projekcie "Edulab - laboratorium lokalnych zastosowań mediów"
Prowadzący warsztaty: Grzegorz D. Stunża, Marcin Wilkowski, Anna Miler
Grzegorz Stunża - pedagog społeczny, pedagog mediów o zacięciu popkulturoznawczym. Asystent w Pracowni Edukacji Medialnej w Zakładzie Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych Uniwersytetu Gdańskiego. Pomysłodawca i szef projektu Edukator Medialny. Członek zespołu ekspertów projektu Cyfrowa Przyszłość, który przygotował raport "Edukacja medialna i informacyjna - raport otwarcia". W 2011 roku prowadził warsztaty "Digitalizacja lokalnego dziedzictwa - projekt jeden dzień" w ramach Obozu Kultury 2.0 - Medialab Lublin.
Marcin Wilkowski - założyciel i redaktor naczelny projektu Historia i Media, absolwent Instytutu Historii na Uniwersytecie Gdańskim, koordynator projektów internetowych Ośrodka KARTA, uczestnik Interdyscyplinarnego Programu Doktorskiego Collegium Civitas. W 2011 roku prowadził warsztaty "Digitalizacja lokalnego dziedzictwa - projekt jeden dzień" w ramach Obozu Kultury 2.0 - Medialab Lublin.
Anna Miler - kulturoznawczyni, animatorka kultury zainteresowana edukacją medialną, związana ze Stowarzyszeniem Arteria, pracuje w Projektorni Gdańskim Archipelagu Kultury. Edukatorka o prawach człowieka Amnesty International, prowadzi zajęcia filmowe w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Współtwórczyni pomorskiego projektu herstorycznego Metropolitanka. W 2011 roku koordynowała projekt "Klisze i piksele. Edukacja wizualna" realizowany w ramach Akademii Orange.