stat
Impreza już się odbyła

Warsztaty językowe- Jidysz dla początkujących

Warsztaty języka jidysz to interaktywne spotkanie, podczas którego uczestnicy zapoznają się
z ogólną historią języka i jego podstawami w praktyce. Poznamy alfabet jidysz, nauczymy się zapisywać jego litery, przyswoimy proste zwroty, jak również podejmiemy próbę czytania nieskomplikowanych tekstów. Zapraszamy 16 marca.

cze 4

wtorek, g. 11:00

Trójmiasto, Online
Wstęp wolny
cze 7

piątek, g. 16:30

Gdynia,
bilety 20 zł
Ponadto, posłuchamy języka w jego oryginalnej wymowie zachowanej w dziełach kultury jidysz, takich jak piosenki i filmy. Warsztaty w skondensowany i przystępny sposób wprowadzą uczestników w bogaty świat języka, który przez wieki obecny był na ulicach polskich miast i miasteczek, a dziś jest przedmiotem badań i twórczości oraz, w wielu kręgach, podstawą codziennej komunikacji.

Prowadząca:
Maria "Ka" Kawska
 - judaistka, wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów nawiązująca w twórczości muzycznej i pracy badawczej do kultury żydowskiej. Magister judaistyki (2010) i psychologii (2011) Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracowała m.in. z Muzeum POLIN, Fundacją Bente - Kahan oraz Nową Synagogą w Gdańsku, gdzie prowadzi wykłady w ramach Uniwersytetu Otwartego Bejt - Meir oraz warsztaty piosenki jidysz.

W swojej pracy badawczej koncentruje się na kulturze i sztuce Jidyszlandu, kwestii obecności kobiet w międzywojennej kulturze żydowskiej oraz psychologicznych, artystycznych i historycznych implikacjach Holokaustu. Jej praca magisterska pt. Kobiety "złotej ery" kinematografii żydowskiej w Polsce. Bohaterki i aktorki otrzymała wyróżnienie w V konkursie im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o tematyce żydowskiej, organizowanym przez Żydowski Instytut Historyczny.

Pod pseudonimem "Maria Ka" i we współpracy z innymi artystami tworzy muzyczne i teatralne formy nawiązujące do kultury żydowskiej, m.in. koncert Muzyka do zaginionego filmu jidysz oraz Szpilki - teatralizowany koncert wokół biografii i twórczości Zuzanny Ginczanki. W 2016 r. zagrała w fabularyzowanym dokumencie Who will write our history? ekranizującym dzieje archiwum Ringelbluma.