stat
Impreza już się odbyła

w każdy wtorek (do 01.07), g. 16:15

Gdańsk,
bilety 150-350-680 zł

17 - 28 lutego 2025, g. 10.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Instytut Sztuki Wyspa zaprasza na cykl warsztatów trwających od 28 marca do końca maja 2006 a dotyczących przyszłości Młodego Miasta – nowej dzielnicy Gdańska powstającej na terenach postoczniowych.

Spotkania odbywać się będą w siedzibie Instytutu, ulica Doki 1 budynek 145B, w sali konferencyjnej.

Od szeregu lat trwają prace planistyczne i projektowe nad koncepcją zagospodarowania obszaru Młodego Miasta w Gdańska, którego główną część stanowi kompleks dawnych terenów stoczniowych. Prace te toczą się już od ponad dziesięciu lat, a prowadzone są przez władze Miasta Gdańska przy aktywnym wsparciu właścicieli gruntów. Opracowano i uchwalono m.in. miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla całego terenu, a także ujęto problematykę zagospodarowania terenów postoczniowych w Lokalnym Programie Rewitalizacji dla Miasta Gdańska. Na skutek tych działań Miasto Gdańsk stało się m.in. właścicielem kluczowych dla rozwoju infrastruktury publicznej terenów, co umożliwia rozpoczęcie działań realizacyjnych. Jednocześnie przygotowywane są pierwsze inwestycje o charakterze komercyjnym.

Jednakże aby Młode Miasto stało się żywą częścią Śródmieścia Gdańska, konieczne jest ulokowanie w jego przestrzeni szeregu funkcji o charakterze publicznym. Najważniejszymi projektami są tu Europejskie Centrum Solidarności, zespół Drogi do Wolności oraz Instytut Sztuki Wyspa. Każde z tych przedsięwzięć wymaga współfinansowania ze środków Unii Europejskiej. Przygotowanie aplikacji do funduszy unijnych musi być jednak poparte spójnym programem przekształceń obszaru Młodego Miasta, stanowiącym uszczegółowienie Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Gdańska. Program ten stać się może wspólną platformą działania dla wszystkich podmiotów zainteresowanych podjęciem inwestowania w obszarze Młodego Miasta, w tym zarówno władz samorządowych jak i coraz liczniejszego grona instytucji niepublicznych czy wreszcie prywatnych inwestorów. Jedynie wspólne działanie umożliwi bowiem sukces wszystkich zainteresowanych instytucji i firm w procesie pozyskiwania funduszy zewnętrznych na realizację poszczególnych zamierzeń.

W celu przygotowania dokumentu Programu Operacyjnego Przekształceń obszaru Młodego Miasta niezbędnym jest przeprowadzenie serii warsztatów, w trakcie których przedstawiciele wszystkich zainteresowanych firm i instytucji będą mogli w partnerski sposób wypracować cele i zasady przekształceń obszaru, a także zidentyfikować i opisać poszczególne przedsięwzięcia i projekty. Ponieważ koniecznym jest w miarę szybkie wypracowane podstawowych zapisów dokumentu, Instytut Sztuki Wyspa – jako instytucja żywotnie zainteresowana powodzeniem tego przedsięwzięcia – wraz z właścicielem terenu – firmą Synergia 99 – pragną zaprosić przedstawicieli wszystkich firm i instytucji związanych z realizacją przedsięwzięć w obszarze Młodego Miasta na serię spotkań warsztatowych, poświęconych opracowaniu opisanego powyżej programu. Spotkania te – prowadzone przez dr Piotra Lorensa z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej – posłużą zbudowaniu spójnego dokumentu końcowego, zawierającego m.in. katalog niezbędnych do realizacji projektów i przedsięwzięć.

Na pierwsze spotkanie zapraszamy dnia 28 marca 2006 o godz. 14.00. Spotkania odbywać się będą w siedzibie Instytutu, ulica Doki 1 budynek 145B, w sali konferencyjnej.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach informujemy, że w celu niekłopotliwego wejścia na tereny Młodego Miasta należy z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem zgłosić imię i nazwisko na adres wyspainfo@wyspa.art.pl lub telefon komórkowy Grzegorza Klamana 501 240 160.

Osoby, które chciałyby wjechać samochodem proszone są o podanie marki i numeru rejestracyjnego samochodu oraz nazwiska kierowcy. Ruch pieszy będzie obywał się bramą historyczną, natomiast samochodowy bramą nr 3 podstawie uprzednio sporządzonej listy.

Instytut Sztuki Wyspa znajduje się w dawnym budynku Zasadniczej Szkoły Budowy Okrętów o nr 145B. Po przejściu bramy pieszej należy pójść prosto wzdłuż wystawy „Drogi do Wolności” i skręcić w drugą ulicę w lewo, następnie pójść prosto ok. 150 metrów. Na budynku wisi duży szary baner z nazwą instytucji.

Samochody po minięciu bramy nr 3 vis a vis przystanku SKM Gdańsk Stocznia skręcają w prawo w ulicę Transportowców. Instytut ukaże się po prawej stronie po około 400 metrach przy rozwidleniu drogi. W razie kłopotów z trafieniem prosimy dzwonić na podany powyżej nr telefonu komórkowego.