Warsztaty pisarskie "Piszmy"Dowiedz się więcej o sztuce władania piórem, pracy redakcyjnej i rynku książki - informacje z pierwszej ręki.
Ogłaszamy nabór na cykliczne warsztaty pisarskie
"PiszMy"!
Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość:
- pracy na własnym tekstem pod okiem pisarza
- pracować nad indywidualnymi projektami literackimi
- pogłębić swoje umiejętności w pisaniu krótkich form prozatorskich
- ćwiczyć konstruowanie opisu
- pracować nad zapisem języka mówionego (sztuka pisania dialogów)
- rozwinąć umiejętność opisu postaci, tworzenia postaci
- nauki sztuki mocnego początku opowiadania na wybranych przykładach
- kreowania świata literackiego na przykładzie wybranych fragmentów literackich
- konstruowania fabuły
- konstruowania konfliktu między bohaterami
- pisania monologów i narracji wszystkowiedzącej
Ponadto:
- dowiedzą się jak wygląda praca nad książką od strony redakcji
- poznają realia rynku wydawniczego, dowiedzą się jak rozmawiać z wydawcą
- konsekwencją warsztatów będzie zbiorcza publikacja!!!
Wykładowcy i opiekunowie to:
DANIEL ODIJA
PRZEMYSŁAW KANIECKI
MICHAŁ ALENOWICZ(więcej o wykładowcach poniżej)
Pamiętaj, że warsztaty to osiem pięciogodzinnych spotkań (pięć spotkań z Danielem Odiją, dwa z Przemysławem Kanieckim, jedno z Michałem Alenowiczem) w soboty na przestrzeni od września do grudnia oraz prace domowe!
Koszt kursu: 250 złDaty spotkań z wykładowcami:
9.09.2017 - Daniel Odija
23.09.2017 - Daniel Odija
7.10.2017 - Daniel Odija
21.10.2017 - Daniel Odija
4.11.2017 - Przemysław Kaniecki
18.11.2017 - Przemysław Kanieki
25.11.2017 - Michał Alenowicz
2.12.2017 - Daniel Odija
Warsztaty są przeznaczone dla początkujących, pełnoletnich autorów. Uczestnicy warsztatów zostaną wyłonieni na podstawie próbki tekstu. Cyfrową wersję tekstu (plik w formacie doc lub rtf) prosimy przesyłać na adres
jan_piasecki_hlousek@wbpg.org.pl Nabór na warsztaty trwać będzie do 24 sierpnia 2017 r. Uczestnicy, którzy zostaną zakwalifikowani do udziału zostaną o tym powiadomieni do 25 sierpnia 2017 r.
Wszystkich zainteresowanych uczestnistwem w warsztatach prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM: https://www.wbpg.org.pl/sites/default/files/zalaczniki/REGULAMIN%20warsztaty%20PiszMy.pdf
PROWADZĄCY WARSZTATY:Daniel Odija (ur. 1974) - prozaik, dziennikarz. Mieszka w Słupsku. Autor zbioru opowiadań Szklana huta (2005) oraz powieści Ulica (2001), Tartak (2005), Niech to nie będzie sen (2008) i Kronika umarłych (2010). Tartak znalazł się finale Nagrody NIKE 2004, był także nominowany do Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Niech to nie będzie sen w roku 2009 był nominowany do Europejskiej Nagrody Literackiej. Kronika umarłych przez Poznańskie Towarzystwo Wydawców Książek została uznana za "Książkę zimy 2009/2010" i była nominowana do Nagrody NIKE 2011.
Odija jest także autorem i reżyserem słuchowisk, komentarzy do filmów dokumentalnych, libretta do baletu "Sny o wolności" oraz współscenarzystą krótkometrażowego filmu fabularnego "Basia z Podlasia", który otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty 2011. W 2004 na scenie teatru im J.Słowackiego w Krakowie odbyła się premiera spektaklu jego autorstwa, pt. "Tartak" w reż. Agnieszki Olsten. Z kolei w 2016 premiera spektaklu, pt "Ulica" w reż. Iwo Vedrala w Nowym Teatrze w Słupsku. W czerwcu br. ukazał się komiks autorstwa Odiji, pt."Stolp" we współpracy z rysownikiem Wojciechem Stefańcem, który rozpoczyna tzw. "Tetralogię Bardo".
Publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Gazecie Wyborczej", "Playboyu" oraz antologiach literatury współczesnej. Jego proza została przetłumaczona na kilkanaście języków.
Dr Przemysław Kaniecki - adiunkt na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, autor prac o współczesnej literaturze polskiej i historii filmu polskiego. W 2011 opublikował wywiad rzekę z Tadeuszem Konwickim "W pośpiechu". Z prac redakcyjnych: tom "Wiatr i pył" Konwickiego (2008, wspólnie z T. Lubelskim), "Opałka. Indeks" J.P. Sosnowskich (2013), "Przynoszę rzecz, przynoszę historię"(2016 wspólnie z J. Pawlak). Był redaktorem językowym "Roczników Dziejów Społecznych i Gospodarczych".
Michał Alenowicz (wydawnictwo Wiatr od Morza) - z wykształcenia magister inżynier drogownictwa, z powołania tłumacz. W latach 2009-2012 łączył działalność w branży budowlanej z wykonywaniem tłumaczeń literackich i technicznych. Autor polskich przekładów dzieł m.in. Alistaira MacLeoda, Michaela Crummeya, Bernice Rubens i Matthew Kneale'a. W 2012 roku założył wydawnictwo Wiatr od Morza, specjalizujące się w prozie obcej i przywiązujące szczególną wagę do jakości przekładu. Jako wydawca stara się wyszukiwać przeoczone na polskim rynku perełki światowej literatury: prozę z najwyższej półki, która przenosi czytelników w czasie i przestrzeni, a przy tym budzi emocje i zmusza do myślenia. Do największych sukcesów wydawnictwa należy wypromowanie na polskim rynku nowofundlandzkiego poety i prozaika Michaela Crummeya, którego cztery powieści spotkały się w Polsce z niezwykle entuzjastycznym odbiorem.