Już w najbliższą sobotę, 25 lutego o godzinie 15:00 w Muzeum Gdańska uroczyste otwarcie wystawy SIUDMAK UNIWERSUM. Retrospektywna wystawa twórczości Wojciecha Siudmaka, malarza i rzeźbiarza nurtu realizmu fantastycznego. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 60 dzieł legendy polskiego malarstwa, w tym najsłynniejsze obrazy, rysunki oraz rzeźby.
Do grona jego wielbicieli można zaliczyć wspaniałych twórców kina m.in. Federico Felliniego, George'a Lucasa, Jean-Jacques Annauda i Denisa Villeneuve'a oraz wielu innych artystów i intelektualistów.
Dzieła Siudmaka były wielokrotnie wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe. Stały się symbolami znakomitych wydarzeń, jak Festiwale Filmowe w Montrealu, Paryżu i Cannes (gdzie jako jedyny artysta w historii aż trzykrotnie zaprojektował plakat wiodący). Obrazy artysty pojawiają się na okładkach płyt i książek, w scenografiach teatralnych i operowych. Wiele jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie.
Na wernisażu będzie obecny tłumacz Polskiego Języka Migowego.SIUDMAK UNIWERSUMHarmonogram wernisażu:
15.00 powitanie / Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska
15.08 przemówienie - Aleksandra Markowska, prezes Gdańskiego Klubu Fantastyki
15.13-15.25 przemowa Wojciech Siudmak
15.25 wspólne zdjęcie + zaproszenie do zwiedzania wystawy / wywiady indywidualne, pytania dziennikarzy
15.28-16.30 wernisaż wystawy
Wystawa czasowa 25.02 - 11.06.2023
Wojciech Siudmak - ur. 1942 r. w Wieluniu, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i École de Beaux Arts w Paryżu. Od ponad 50 lat mieszka i tworzy we Francji. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu fantastycznego. Jego twórczość obejmuje malarstwo, rysunek, rzeźbę i wzornictwo. Reprodukcje jego prac zdobią okładki książek klasyków literatury fantastyczno-naukowej, m.in. Franka Herberta i Philipa K. Dicka. Jako jedyny artysta na świecie trzykrotnie projektował plakat Festiwalu Filmowego w Cannes.
Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie. Prezentowano je na wystawach we Francji, Włoszech, w Niemczech, Belgii, USA, Kanadzie i Polsce.
UWAGA: Wystawa czasowa będzie otwarta dla zwiedzających od środy do niedzieli.