stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wielcy dyrygenci: Maestro Roman Kofman Opinie (23)

wrz 28-29

czwartek - niedziela

Gdańsk
Kup bilet
paź 12

sobota, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 45 zł
Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert symfoniczny
Maestro Roman Kofman
Wielcy dyrygenci

Wystąpią:
Orkiestra Symfoniczna PFB
Roman Kofman - dyrygent
Anna Wierzbicka - sopran
Monika Mączewska - mezzosopran

W programie:
PIOTR CZAJKOWSKI (1840-1893) Francesca de Rimini, fantazja symf. wg Dantego e-moll op. 32 (1876)
PIOTR CZAJKOWSKI (1840-1893) Eugeniusz Oniegin op. 24 (1877-78) - scena pisania listu
ARAM CHACZATURIAN (1903-1978) Adagio z baletu Spartak (1954)
GUSTAV MAHLER (1860-1911) Adagietto z V Symfonii cis-moll (1901-02, rewizja 1905, wielokrotne rewizje)
PIOTR CZAJKOWSKI (1840-1893) Romeo i Julia, uwertura - fantazja wg Szekspira

-----

ROMAN KOFMAN
Urodził się w Kijowie, na Ukrainie. Muzyczną edukację rozpoczął jako skrzypek, lecz po uzyskaniu dyplomu dyrygenckiego w 1971 roku, zdecydował się wybrać tę drogę kariery, stając się w krótkim czasie jednym z najbardziej znanych i wszechstronnych dyrygentów w byłym Związku Radzieckim.
W 1978 roku uzyskał tytuł profesorski Narodowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie, trzecim pod względem wielkości ośrodku muzycznym po Moskwie i St. Petersburgu.
Był głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Doniecku (Ukraina), Orkiestry Symfonicznej w Seulu (Korea Południowa) oraz Orkiestry Filharmonii Pomorskiej (Polska). Od 1990 roku pełni funkcję pierwszego dyrygenta cieszącej się światowym uznaniem Kijowskiej Orkiestry Kameralnej.

W swojej karierze dyrygował przeszło 70 orkiestrami w Europie, Ameryce, Azji i Afryce. Były wśród nich takie zespoły jak: Münchner Philharmoniker, Deutsches Sinfonie Orchester Berlin, Orchestre National de Belgique, Liverpool Royal Philharmonic Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, Bayerisches Rundfunk Orchester czy MDR Sinfonie Orchester Leipzig.
W latach 2003- 2008 Roman Kofman pełnił funkcję pierwszego dyrygenta Orchester der Beethovenhalle oraz Opera Theater w Bonn. Wraz z orkiestrą beethovenowską dokonał nagrań wszystkich 15 Symfonii Szostakowicza dla wytwórni Dabringhaus und Grimm. Wiosną 2001 roku za nagranie arii operowych Piotra Czajkowskiego z Julią Varady i Bayerisches Rundfunkorchester, został wyróżniony nagrodą niemieckich krytyków muzycznych, Preis der deutschen Schallplattenkritik.

W 2007 roku prestiżowy brytyjski katalog fonograficzny muzyki klasycznej, Penguin Guide, wytypował listę 6 najlepszych wykonań VII Symfonii Szostakowicza. W gronie najlepszych interpretatorów znały się tak wybitne nazwiska, jak Leonard Bernstein, Neemi Järvi, Rudolf Barschai, Bernard Haiting, Valery Gergiev oraz Roman Kofman, przy czym nagranie Maestro Kofmana i Orkiestry Beethovenowskiej z Bonn znalazło się na pierwszym miejscu listy.
W tym samym roku Roman Kofman otrzymał także międzynarodową nagrodę "Echo Classic Prize" za nagranie oratorium Christus Franza Liszta (nagrodą uhonorowani zostali także Daniel Barenboim, Simon Rattle, Marris Jansons, Esa-Pekka Salonen oraz Riccardo Chailly.). Maestro Roman Kofman znany jest również jako kompozytor, dyrygent spektakli operowych oraz autor tomów prozy i poezji.

ANNA WIERZBICKA
Anna Wierzbicka (sopran), naukę śpiewu solowego rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej ΙΙ- go stopnia im. F. Chopina w Gdańsku. W 2001 roku ukończyła wydział wokalny Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. Christiana Elssnera. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, prowadzonych przez Renatę Scotto, Evę Blahovą, Teresę Żylis- Garę, Claudio Desderi.

W październiku 2010 roku wygrała 9. Międzynarodowy Konkurs Operowy im. Ottavio Ziino w Rzymie. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antonina Dworzaka w Karlovych Varach (2001, III nagroda) i Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Mikulasa Schneider- Trnavskyego w Trnavie (2004, II nagroda i nagroda specjalna), finalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu (2004r.) oraz półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im.Francesco Viñas w Barcelonie (2003r.) i Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im.Renaty Tebaldi w San Marino (2007r.).
W 2005 roku wystąpiła w partii Servili w koncertowym wykonaniu opery "Łaskawość Tytusa " W.A. Mozarta pod batutą Maestro Jirí Bělohlávka, z towarzyszeniem chóru i orkiestry Filharmonii Praskiej . W tym samym roku zadebiutowała na scenie Opery Krakowskiej partią Fiordiligi w operze " Così fan tutte " W.A.Mozarta.

Od 2005 roku Anna Wierzbicka jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracuje z Operą Krakowską, Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatrem Wielkim w Poznaniu i Łotewską Operą Narodową w Rydze. W swoim repertuarze posiada pierwszoplanowe partie mozartowskie takie jak: Hrabina w " Weselu Figara " , Donna Elvira w " Don Giovannim " , Fiordiligi w " Così fan tutte " i Vitellia w " Łaskawości Tytusa" , a także: Agata w " Wolnym strzelcu " C. M. Webera , Tatiana w " Eugeniuszu Onieginie " P. Czajkowskiego, Marchesa del Poggio w " Dniu królowania " G. Verdiego i partia Halki w " Halce wileńskiej " St.Moniuszki. Z powodzeniem wykonuje też repertuar oratoryjno- kantatowy i pieśni.

MONIKA MĄCZEWSKA
Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w Mławie. I stopień tej szkoły ukończyła na kierunku skrzypce, następnie kontynuowała naukę na wydziale wokalnym. W 2003 roku otrzymała stypendium artystyczne od Burmistrza Miasta Mławy, za osiągnięcia w dziedzinie wokalistyki. W roku 2005 rozpoczęła studia na wydziale wokalno-aktorskim na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem prof. AM Wiesławy Maliszewskiej. W 2007 roku równolegle rozpoczęła edukację w Studium wokalno-aktorskim w Gdyni. Swoją działalność artystyczną rozpoczęła wraz z początkiem nauki. Koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą. W swoim repertuarze posiada m.in partie: Cherubina z Opery W.A Mazarta Wesele Figara, Dorabelli z Opery Cosi fan tutte, Duniaszy z Opery Carska Narzeczona, Pietrowny z Opery Carska Narzeczona, Dalili z Opery Samson i Dalila, Barbariny z Opery Wesele Figara, którą debiutowała na scenie Filharminii w Glocke W Bremen. Od roku 2007 występuje gościnnie w Filharmoni w Bremen (Niemcy). Oprócz repertuaru klasycznego wykonuje także muzykę hiszpańską i musicalową. Obecnie Monika Mączewska jest w trakcie przygotowań do spektaklu "Il matrimonio segretto" D. Cimarosy, który będzie jej spektaklem dyplomowym.

Przeczytaj także