Z ogromną przyjemnością zasadniczo informujemy, że wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Radia Wihajster, zapraszamy na spotkanie autorskie, którego gościem będzie Marta Frej. Tematem naszych rozmów będą Współczesne Superbohaterki.
Bohaterka:Kim są współczesne superbohaterki? Jak wyglądają, co jedzą i o czym myślą? Czy to bardziej pokolenie Wonder Woman czy może Matek Polek? Kto jest ich głosem, a kto anatagonistą? Dlaczego same są sobie winne, skoro one też mają coś do powiedzenia? A może to kobieta kobiecie kobietą? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć z Martą Frej - artystką, która głośno mówi to, o czym każdego dnia myślimy.
Polska malarka, ilustratorka i animatorka kulturalna. Prezeska zarządu Fundacji Kulturoholizm z siedzibą w Częstochowie. Jest współzałożycielką i koordynatorką (wraz z Tomasz Kosiński ) Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie.
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom uzyskała w 2004 roku. W latach 2005-2009 była asystentką w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. nadz. Marka Czajkowskiego na ASP w Łodzi.
Jest laureatką nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, w kategorii prawa kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu płci za twórczość artystyczną zaangażowaną w obronę praw kobiet i równości płci. Przyznanie tej nagrody zostało Marcie Frej pozytywnie docenione na Dolnośląskim Kongresie Kobiet.
Współautorka książki "Memy i grafy" z Agnieszką Graff.
Najbardziej znane prace to obrazy z podpisami o charakterze feministycznym, w których pojawiają się przesłanki socjologiczne. Ilustrują współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce, m.in. w Galerii Arsenał w Poznaniu czy Miejskiej Galerii Sztuki "M-Łódź Identyfikacja" w Łodzi. Jej strategia memetyczna została poddana analizie naukowej przez Justynę Budzińską pod kątem diagnozy (sposobu doboru tematu), kreacji (wyboru sposobu realizacji) oraz, najszerzej, doboru remedium. Prace Marty Frey zostały również wykorzystane przez Pawła Sarnę do opisu performatywnego aspektu memów w ujęciu wybranych ram interpretacyjnych podczas jego badań nad rolą memów internetowych zastosowanych jako komunikaty o charakterze retorycznym.
W roku 2017 otrzymała nagrodę plebiscytu O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu za nadanie memom rangi artystycznego dzieła; za feministyczną sztukę w internecie, która - dzięki swojej aktualności i bezkompromisowości - ma prawdziwą siłę. Współorganizowała Festiwal Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej Arteria w Częstochowie Arteria.
Obecnie pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie.
Prowadzący:
Agata Braun - od najmłodszych lat człowiek orkiestra i kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi. Była rzecznikiem prasowym w Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, organizowała imprezy masowe dla Smile Reprezent, pisała artykuły podróżnicze i teksty reklamowe, prowadziła blog i kilka facebookowych stron, a nawet występowała na deskach trójmiejskich scen ze Bałtyckim Teatrem Różnorodności. Z wykształcenia kulturoznawca i teatrolog, zakochana w historii mody i powieściach amerykańskich pisarzy. Na równi z czekoladą uwielbia kontakt z ludźmi i kreatywne wykorzystywanie zastanej sytuacji. Wierzy w słowa E. T. A. Hoffmana, iż nie ma nic dziwniejszego i bardziej szalonego jak samo życie..
Michał J. Coppola - wychowany na programach Perły z lamusa, Za Chwilę Dalszy Ciąg Programu, twórczości grupy Monty Python, Kabaret Potem. Od 25 lat piejący w zachwycie nad muzyką Kult, przekonujący świat, że Roling Stones to pikuś przy Aerosmith. Skromny działacz kulturalny, który kocha kino ponad świat. Od lat zbiera materiał na książkę, w której zamierza rozliczyć się ze swoimi demonami. Red. naczelny Radia Wihajster oraz kreatywna postać w Studio Panika. Powtarza przy każdej okazji, że tylko miłość może uratować nasz świat przed totalnym rozpierdolem. Prywatnie szczęśliwy niesingiel i tata Jovana.
Miejsce spotkania : Studio Panika
Czas trwania: 3 godziny max
Karnety dostępne od poniedziałku - 17.09 - na platformie Going (goingapp). W cenę wliczona będzie pyszna kawka lub herbatka. Też pyszna.
Na miejscu będzie możliwość zamówienia prac Marty ze spersonalizowaną dedykacją.
Niech żyje Legalna Kultura.