Zapraszamy na wykład dr Witolda Kanickiego (UA Poznań) towarzyszący wystawie "August Zamoyski. Myśleć w kamieniu ".
August Zamoyski był nie tylko praktykującym rzeźbiarzem, ale i interesującym teoretykiem sztuki, od samych początków kariery artystycznej publikującym swoje rozważania na temat rzeźby w katalogach wystaw i periodykach. Tłumaczył w nich sens własnej twórczości, skupiając się często na zagadnieniach ogólnych (takich jak np. pojęcie piękna, formy czy widzenia). Wiele uwagi poświęcał również problematyce techniki rzeźbiarskiej, omawiając właściwości materiałów i narzędzi.
Gdańska odsłona wystawy Myśleć w kamieniu stanowi doskonały kontekst do omówienia poglądów Zamoyskiego dotyczących sztuki. Spotkanie z Witoldem Kanickim będzie miało charakter aktywnego, autorskiego spaceru po wystawie, w trakcie którego badacz opowie o specyfice teorii artystycznej w poszczególnych okresach twórczości Zamoyskiego, odnosząc się do zgromadzonych eksponatów. Ważnym aspektem spaceru będą również ciekawostki i anegdoty z życia rzeźbiarza, napotkane w trakcie badań jego dorobku.
Witold KanickiDoktor historii sztuki, adiunkt na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W latach 2014-2020 gościnnie wykładowca Zürcher Hochschule der Künste w Zurychu. Niezależny krytyk i kurator. Autor kilkudziesięciu tekstów o sztuce i fotografii, publikowanych m.in. na łamach Kwartalnika Fotografia, Artluka, Exitu. Choć znany jest głównie z badań skupionych na fotografii, przygodę z historią sztuki rozpoczął od rozprawy magisterskiej poświęconej właśnie poglądom artystycznym Augusta Zamoyskiego.