stat
Impreza już się odbyła

Po raz drugi prezentujemy wystawę młodej generacji artystów mających krytyczne spojrzenie na rzeczywistość. Postawy zaangażowane w sztuce wymagają odwagi i determinacji. Niejednokrotnie są one kosztowne społecznie i politycznie dla twórców, muszą bowiem liczyć się z cenzurą wszelkiej maści z wielu stron sceny politycznej. Sztuka krytyczna nie wybiera jednej opcji politycznej i jednej skali wartości moralnych czy religijnych zatem jest skierowana na każdy aspekt otaczającej nas rzeczywistości.

gru 1

niedziela, g. 18:30

Gdynia,
Wstęp wolny
gru 2-5

poniedziałek - czwartek, g. 9:00 - 18:00

Wstęp wolny
Jest bezcennym narzędziem aktywnego udziału w życiu społecznym i współtworzeniu otwartego na nią spojrzenia, wymaga też odwagi tych, którzy ją wspierają i prezentują oraz tych, którzy w niej świadomie pragną uczestniczyć. Jest poszerzaniem pola kultury, języka form wyrazu artystycznego i budowy tolerancji. Status sztuki krytycznej pozwala jej przekraczać lub co najmniej naruszać granice przyzwyczajeń, norm estetycznych i formalnych ograniczeń tak zwanego dzieła sztuki, jednocześnie kierując wysiłek w stronę potencjalnego odbiorcy, przekonania go do współuczestnictwa w doświadczaniu nowego.

Multidyscyplinarność to język wypowiedzi adekwatny do złożoności obecnych na wystawie wątków i prezentowanych treści także w sferze nowych technologii stawiających przed młodym pokoleniem nowe zaskakujące wyzwania. Naszą misją i głównym celem tego projektu jest również zbudowanie zaufania do radykalnego gestu artysty, przygotowanie odbiorcy do zrozumienia intencji twórcy i funkcji sztuki współczesnej w kształtowaniu naszej świadomości i naszego życia.

Kurator: Grzegorz Klaman
Współpraca kuratorska: Piotr T. Mosur

ARTYSTKI, ARTYŚCI / ARTISTS:
Jan Kazimierz Barnaś, Marcel Bielecki, Mikołaj Dziurzyński, Patryk Gacki, Paweł Kasprzak, Mac Lewandowski, Inga Levi, Agata Hildegarda Horwat, Katarzyna Pieciukonis, Dominik Pohludka, Dominik Staszak, Natalia Sara Skorupa, Jakub Żwirełło

ORGANIZATORZY
Fundacja Wyspa Progress i wszystkie prowadzone przez nią przez ostatnie 37 lat miejsca sztuki w Gdańsku takie jak: Galeria Wyspa, Baraki, Dawna Łaźnia Miejska, Modelarnia, B 90-Festiwal Alternativa , Instytut Sztuki Wyspa i ART Lab Wyspa współtworzyły nurt nazwany sztuką krytyczną w Polsce. Fundacja zajmuje się w swojej praktyce i konceptualizacjach relacjami władzy, wiedzy, sztuki i technologii a także biopolityką i strategiami posthumanistycznymi z krytyką antropocenu i
kapitałocenu.

Wystawie MASA KRYTYCZNA partneruje projekt eUterus mający na celu wspieranie sztuki zaangażowanej, ze szczególnym uwzględnieniem tej: dotykającej problemów tożsamościowych, skupionej na najistotniejszych prądach intelektualnych, dostrzegającej istotne dyskursy światopoglądowe i polityczne, niejednokrotnie wywierającej bezpośredni wpływ na rzeczywistość.

Wystawa jest dofinansowana ze środków Miasta Gdańska.